9. Noć muzeja 19. maja
Popularna manifestacija Noć muzeja biće održana 19. maja u više od 200 muzeja, galerija i izložbenih prostora u 65 mesta u Srbiji, a kao i do sada, najbrojniji program ponudiće Beograd i Novi Sad.
U Beogradu je u devetoj Noći muzeja planirano više od 100 događaja na 67 lokacija, koliko je najavljeno i u Novom Sadu na 50 mesta u gradu.
Raznovrsni programi očekuju se i u Šapcu, Subotici, Aranđelovcu, Nišu, Bečeju, Valjevu, Titelu, Kragujevcu, Smederevskoj Palanci ali i Bačkoj Topoli, Inđiji, Vranju, Zrenjaninu, Boru…
Prvi put u Noći muzeja učestvuju Apatin, Gornji Milanovac, Irig, Lepenski Vir i Paraćin, saopšteno je 18. aprila na konferenciji za novinare u Narodnoj biblioteci Srbije.
Kao i do sada, Beograd je radi lakšeg snalaženja podeljen na sedam zona, a između ostalog, ponudiće izložbu Teslinih privatnih predmeta iz sobe 3327 hotela “Njujorker” u kojem je proveo poslednjih deset godina života.
U Narodnoj biblioteci Srbije posetioce očekuje izložba o Beogradu 30-ih godina 20. veka sa koncertima, oldtajmerima, starim pločama i čajankama.
U Noći muzeja biće otkrivena tajna nastanka unikatnog kosovskog veza i biće predstavljen život i opus Tenesija Vilijamsa.
Novi Sad predstaviće dekadu 50-ih i prikazati početke najpopularnijeg muzičkog žanra - rokenrola. Zainteresovani će saznati čemu služi “drapiranje”, ali i videti kako izgledaju tradicionalne vojvođanske kuhinje.
Degustiraće se bački medenjaci, šapice, lenje pite sa višnjama i kifle sa salom. Friziraće se u stilu 80-ih, a zaljubljenici u gigabajte moći će da pogledaju kućne računare koji su bili popularni u bivšoj SFRJ 80-ih godina.
Kragujevac će kroz foto-dokumentarnu izložbu predstaviti namesnički period vladavine kneza Pavla Karađorđevića. Biće moguće pogledati i slike Petra Lubarde iz ciklusa “Kragujevac 1941”, kao i multimedijalnu izložbu o kragujevačkoj tragediji 21. oktobra 1941. godine.
Kraljevo kroz tematsku izložbu, koncert i poeziju slavi reku Ibar, a Vrbas će predstaviti izložbu fotografija i starih peći sa osvrtom na istorijat korišćenja vatre od praistorije do sredine 20. veka. Na Trgu Nikole Pašića biće izloženo srednjovekovno trgovište sa originalnim eksponatima i nošnjama.
U Novom Pazaru očekuje se upoznavanje sa procesom predenja vune, načina oblikovanja niti, pletenja i tkanja. Na gradskom trgu biće predstavljena kulturna baština tog podneblja kroz fotografije velikih dimenzija, gradske i seoske nošnje.
U cilju razvijanja ekološke svesti Niš će najmlađu populaciju upoznati sa ekološkim problemima i načinima da se oni prevaziđu - recikliranjem otpada i njegovog prerađivanja u upotrebne i lepe predmete. Najavljena je i izložba o Stevanu Sremcu, kao i video “Konstantin koji spaja”.
U Lepenskom Viru samo za Noć muzeja biće organizovan svetlosno-muzički program koji će oživeti jednu od najznačajnijih i najsloženijih kultura praistorije Evrope.
Programe u pojedinačnim gradovima najavili su lokalni organizatori i predstavnici ustanova kulture - Goranka Jednak-Maksimović (Novi Sad), Vladimir Paunović (Kragujevac), Tatjana Mihailović (Kraljevo), Dragica Vukotić (Vrbas), Marina Nićiforović (Novi Pazar), Radmila Kostić (Niš) i Vladimir Nojković (Lepenski Vir).
Noć muzeja prvi put je održana 2005. godine, a organizuje je Umetničko-produkcijska grupa “Noć muzeja”.
Prema navodima organizatora, Beograd je prošle godine, u osmoj Noći muzeja, zabeležio 280.000 poseta, a Novi Sad 105.000. Šapcom je prošetalo 19.000, Zrenjaninom 10.000, Pančevom 5.000 ljudi...
Pokrovitelj nacionalne Noći muzeja je Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije, a sponzor beogradske Noći muzeja je Viasat History. Prijatelj manifestacije, peti put zaredom, biće kompanija MTS.
Detaljne informacije o lokacijama, programu i učesnicima Noći muzeja nalaze se na sajtu www.nocmuzeja.rs.
Dimitrije Stefanović