• Search form

08.09.2015 | 12:10

9. Animanima

9. Animanima

Međunarodni festival animiranog filma Animanima biće održan deveti put od 10. do 13. septembra u Domu kulture u Čačku, a predstaviće u takmičarskom programu 40 filmova iz 20 zemalja.

Među autorima filmova u konkurenciji za nagrade su i poznata imena globalne animacijske scene, kao što su Konstantin Bronzit, Mihaela Pavlatova, Adam Eliot, Andreas Hikade, Pjotr Dumala… Deveti festival Animanima predstaviće i niz autora mlađe generacije čiji talenat, kako su istakli organizatori, uveliko blista i dokazuje se na festivalim širom sveta.

Među njima je i Kineskinja Jukai Du, čijim će filmom “Put napolje” biti otvoreno deveto izdanje Animanime.

Filmovi u konkurenciji stigli su iz Australije, Belgije, Češke, Estonije, Grčke, Francuske, Holandije, Hrvatske, Irana, Nemačke, Novog Zelanda, Poljske, Portugala, Rusije, SAD, Srbije, Španije, Švajcarske i Velike Britanije…

Kome će pripasti Velika nagrada “Zlatni štift” i ostale festivalske nagrade i priznanja odlučiće žiri koji čine kineska autorka Hefang Vei, koja već duže vreme živi u Francuskoj i radi u čuvenom studiju animacije Folimaž u Valensu, austrijski reditelj Tomas Renoldner, rukovodilac studija za animaciju na Akademiji lepih umetnosti u Beču, te italijanski dizajner zvuka Stefano Saso, predavač na katedri za nove medije na Akademiji lepih umetnosti u Maćeratiju.

     Jukai Du, Put napolje

Posebni festivalski programi okrenuti su ove godine istraživanjima dometa autora iz zemalja Centralne Evrope, bilo da se radi o nezavisnoj sceni, školama ili specijalizovanim platformama za razvoj i unapređenje animacije

Publici Animanime predstaviće ih Tomas Renoldner iz Austrije, Aleksandra Hrapovicka iz Poljske i Maroš Brojo iz Slovačke.

Gledaoci koji po navici očekuju i zanimljiv dugometražni film na Animanimi ne bi trebalo da propuste srpsku premijeru filma “Dečak i svet”, ostvarenje nesvakidašnje vizuelne lepote, remek-delo iza koga stoji Brazilac Ale Abreu.

     Ale Abreu, Dečak i svet

U okviru programa "Svetska panorama", najavljene su uzbudljive drame, otkačene komedije, živopisne priče o onom što život jeste, novi autorski glasovi... Tri projekcije tog programa nude filmove iz Belgije, Finske, Francuske, Hrvatske, Irana, Italije, Japana, Koreje, Nemačke, Poljske, Rusije, SAD, Srbije, Španije i Velike Britanije.

Najmlađa publika će sa roditeljima moći da se zabavi uz večno mladog “Profesora Baltazara” animatora Zlatka Grgića (1931-1988.

Festivalsku radionicu ove godine vodi animator, majstor stop-trik animacije i vizuelni umetnik Miloš Tomić iz Beograda.

Studenti animacije će imati priliku da se upoznaju sa gostima Animanime i čuju na predavanjima i prezentacijama detalje iz njihove profesionalne prakse.

Specijalni program, naslovljen “Do kraja sveta i natrag”, retrospektiva je radova beogradskog animatora Igora Ćorića.

Posebna gošća festivala Animanima biće i Žoana Markade, koja će otvoriti izložbu radova umetničke mreže Fijuk iz Beograda.

Organizatori Animanime pozivaju posetioce da na otvaranje ponesu bele majice na kojima će Žoana Markade u tehnici sito-štampe otiskivati ilustracije Fijukovih autora.

Festival će, tradicionalno, biti održan pod pokroviteljstvom Grada Čačka i Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

Festivalski sajt je animanima.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org za kulturu jugoistočne Evrope.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r