8. Kratkofil Plus na Kastelu
Međunarodni filmski festival Kratkofil Plus biće održan od 22. do 24. jula na banjalučkoj tvrđavi Kastel, a kao i do sada, takmičarski program posvećen je kratkom filmu, dok će u revijalnom delu biti prikazani dugometražni igrani i dokumentarni društveno-angažovani filmovi koji građani Banjaluke nisu imali priliku da vide u bioskopima.
Osmi Kratkofil Plus biće otvoren premijerom filmova snimljenih u sklopu projekta “Kratkofil Junior”, koji je ove godine podržan od UNICEF-a, a održan je na temu “Priroda i duh” u cilju povezivanja dece s prirodom i onim što je ispunjava.
Selektori festivalskog programa, filmski kritičar Vladan Petković i dramaturg Aleksandar Ilić, kojima se pridružio i reditelj Saša Hajduković, odabrali su za trku za nagrade 31 film iz 25 zemalja.
Među njima su i dva igrana filma iz Bosne i Hercegovine – “Jutarnje molitve” i “Neko od nas”, a iz regiona su odabrani i animirani “Boles” iz Slovenije, igrani “Cveće zla” iz Srbije i dokumentarni “Goran” (Kanada, Srbija), te hrvatski eksperimentalni “Razglednice”.
Biće prikazani i filmovi iz Švedske (102A: par se jebe), Francuske (Audicija, Mi postadosmo smrt i Nektar), Čilea (Dar), SAD (Espresso Manifesto), Finske (Hitni pozivi), Poljske (Izgubljena čula i Najveći), Irske (Koda), Argentine (Kraljica), Iraka (Kuća i ključ), Danske (Mala vulva i njena klitoralna svest), Španije (Mali betonski blok razbarušene kose u kojoj je more), Velike Britanije (Masa ljudi), Nemačke (MeTube: Carmen Sings Habanera i Sreća), Belgije (Mont d'Or), Norveške (Nesmotrena), Slovačke (Pande), Brazila (Sadašnjost je životinja koja živi u mom želucu i Tremor), Rusije (Senka tvog osmeha i Zima) i Singapura (Skretanje).
Biće dodeljen Gran pri za najbolji film i nagrade za najbolji igrani, eksperimentalni, dokumentarni, animirani i regionalni film, kao i specijalna priznanja žirija, te nagrada publike.
Posebna pažnja i ove godine je na projektu “Kratkofil Junior”, koji je od 2012. godine sastavni deo festivala, a kao i dosad, omogućiće i najmlađima neformalnu edukaciju u oblasti filmske umetnosti kroz radionice pod vođstvom stručnog tima, sačinjenog od režisera, kamermana, montažera i pedagoga. Učesnici radionice imaju priliku da za četiri festivalska dana osmisle scenario, napišu knjigu snimanja, snime i montiraju kratki igrani film u trajanju od tri minuta. Radionica izrade scenarija na osnovu izabranih kratkih priča održana je već 26. juna, a kroz ukupno cetiri radionice učesnici će naučiti osnove filmskog jezika i izraziti svoju kreativnost u radu na sopstvenom filmu.
Filmovi koji će biti snimljeni u sklopu tog projekta premijerno će biti prikazan na otvaranju festivala.
Cilj ovogodišnjih radionica na temu “Priroda i duh” je da razviju kod dece i mladih želju za istraživanjem sveta koji ih okružuje kroz druženje sa životinjama kao “sponama” između čovjeka i prirode.
Kratkofil Plus, u saradnji sa UNICEF-om, planira za ovu godinu i unapređivanje filmske radionice Kratkofil Junior kroz promociju kampanje “Govorimo o mogućnostima” koja podrazumeva i uključivanje dece sa poteškoćama u razvoju.
Kampanju “Govorimo o mogućnostima”, čiji je cilj da ukaže na prava i mogućnosti dece sa teškocama u razvoju, sprovode UNICEF i lokalni partneri od 2013. godine, uz podrsku USAID-a i Delegacije EU u BiH.
Festival Kratkofil prikazao je od osnivanja 2007. godine na stotine kratkih igranih, animiranih, dokumentarnih i eksperimetalnih filmova sa svih kontinenata.
U saradnji sa mnogim značajnim, sličnim festivalima, kao što su Klermon-Feran, Tampere, Sidnej, Dablin i Upsala, banjalučkoj publici je ponuđen kvalitetan presek dešavanja u svetu kratkog filma - od najvećih hitova do smelih, avangardnih, eksperimentalnih radova.
Prošle godine, na sedmom Kratkofilu Plus, švedski film “Plemeniti pastuv” Sofije Priftis osvojio je Gran pri, a najboljim regionalnim filmom proglašen je hrvatski “Kava sa džemom” Filipa Peruzovića, dok je posebno priznanje dodeljeno filmu “Bez granica” Srđana Šipke iz BiH.
(SEEcult.org)