8. Dani Sarajeva u Beogradu
Festival “Dani Sarajeva” biće održan osmi put u Beogradu od 14. do 16. juna, nastavljajući misiju afirmisanja kulture kao temelja za uspostavljanje starih i stvaranje novih odnosa stanovnika dva grada.
Beogradska publika imaće priliku da vidi dokumentarnu zbirku fotografija “People of Sarajevo” koja, poput popularnih Fejsbuk strana “Beograđani” i “Humans of New York”, prati trend prikazivanja građana i građanki Sarajeva.
Na Fejsbuk strani “People of Sarajevo” autorka Imrana Kapetanović objavljuje svakodnevno po jednu fotografiju i kratku priču, anegdotu ili crticu iz života građana Sarajeva, sa kojima će imati priliku da se “upoznaju” posetioci izložbe u Ustanovi kulture Parobrod, kojom Dani Sarajeva svečano i počinju 14. juna.
U Parobrodu će 14. juna biti prikazan i film “Savršen krug”, a potom će biti održana žurka u Kulturnom centru Grad, gde ce 15. juna biti održano i zajedničko praćenje utakmice fudbalskih reprezentacija Argentine i Bosne i Hercegovine na Svetskom prvenstvu u Brazilu, nazvano "Navijaj za komšije".
U Kući kulture 15. juna biće održan program “Novo čitanje: Sarajevske priče i priče o Sarajevu (prim.prev.)”, čiji je cilj reinterpretacija određenog poznatog umetničkog ili komercijalnog dela i njegovo stavljanje u novi kulturni i istorijski kontekst, uz kritički osvrt na davnašnjicu i današnjicu.
U fokusu su ovog puta umetnička dela koja se tiču upravo Sarajeva, postavljajući pitanja: koga bi to danas branio Valter, da li Fikreta još čisti klizišta, da li se Suada srećno udala… Biće predstavljeni radovi stipendista rezidencijalnog programa u okviru tog projekta: video rad “Vječna vatra/ponos” Maje Beganović, monodrama
“Neki svet koji bi mogao biti Fikretin” Jelene Paligorić i ispovedni prozni tekst “Suada” Jasne Dimitrijević, u dramatizaciji Đorđa Miketića.
Osmi “Dani Sarajeva” obuhvataju i izložbu “Bunt” sarajevskog fotografa Velije Hasanbegovića u Knez Mihailovoj ulici kod nekadašnjeg “Ruskog cara”, koja prikazuje proteste koji su nedavno održani u Sarajevu.
Dokumentarne fotografije Hasanbegovića prikazuju skandale koji su uzdrmali postojeći društveni i politički poredak, ne samo u Bosni i Hercegovini, jer, kako je naveo za njih pisac Igor Štiks, ko god gleda u njih “zna da gleda u bunt spram kojeg definišemo vlastite živote, u Bosni ili izvan nje”.
Bunt, Velija Hasanbegović
Hasanbegovićeve fotografije su “političke u najboljem smislu te reči: one svedoče ali i govore. I taj govor uznemirava”, istakao je Štiks.
U okviru pozorišnog programa 8. Dana Sarajeva, Mirjana Karanović i Ermin Bravo izvešće 16. juna u Ateljeu 212 predstavu “Helverova noć” čija se radnja odvija u 30-im godinama 20. veka u Nemačkoj, ali je i dalje aktuelna jer, kako kaže dramaturškinja Ljubica Ostojić, “fašizam nije tek mučna pripovest daleke prošlosti. On je hronična boljka savremenosti. Tinja konstantno i u pogodnim uslovima otvara se u žive rane, bolne ožiljke, smrt”.
Helverova noć
Osim i dalje aktuelne tematike, predstava “Helverova noć” je i simbolički važna, jer predstavlja prvu posleratnu saradnju u oblasti kulture između Sarajeva i Beograda, i u tom smislu je i preteča Dana Sarajeva, istakli su organizatori.
Glumački duo Karanović-Bravo slavi deset godina od postavljanja te predstave na scenu beogradskog Ateljea 212 i sarajevskog Kamernog Teatra 55, u režiji Dine Mustafića, a igraće je u završnici Dana Sarajeva u dva termina – u 18 i 21 čas.
Prvobitno najavljeni program osmih "Dana Sarajeva" delimično je, inače, izmenjen.
"Dane Sarajeva" organizuje Inicijativa mladih za ljudska prava od 2007. godine kao podsetnik na opsadu Sarajeva - najdužu opsadu jednog grada u modernoj istoriji ratovanja (1992-1996).
Festivalski sajt je www.danisarajeva.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu Jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)