• Search form

30.01.2013 | 10:03

7 veličanstvenih

7 veličanstvenih

Festival evropskog dokumentarnog filma “7 veličanstvenih” počinje 30. januara u Sava centru uzbudljivim švedskim filmom i jednim od najvećih hitova u istoriji savremenog dokumentarizma “U potrazi za Šugar menom”, te jedinstvenom antropološkom studijom “Čaj ili struja” o savremenoj civilizaciji i njenim vrednostima.

Publika devetog festivala “7 veličanstvenih”, koji je prvi put organizovan u celini u Velikoj sali Sava centra - zbog velikog interesovanja, videće do 3. februara i filmove, “Poslednja kola hitne u Sofiji” mladog bugarskog režisera Ilijana Meteva, zatim najveći bioskopski hit prošle godine u Švedskoj “Palme”, neobični finski muzički dokumentarac “Soundbreaker”, te švajcarski film “Zimski nomadi”, koji je dobio nagradu Evropske filmske akademije za najbolji dokumentarni film 2012.

U završnici će biti prikazan “Privatni svemir” velike zvezde evropskog dokumentarizma Helene Treštikove.

Najbolje evropske dokumentarne filmove je i za deveto festivalsko izdanje odabrao Tue Stin Miler (Steen Müller) iz Danske, a kao i prethodnih godina, u Beogradu boravi većina autora.

Film “U potrazi za Šugar menom”, odabran za otvaranje, jedan je od najznačajnih kandidata za Oskara za dugometražni film, a delo je mladog švedskog autora Malika Benđelula.

Dramatične kompozicije napetog bioskopskog trilera, “U potrazi za Šugar menom” zadivljujući je dokument o čudu i ujedno svedočanstvo o snazi poezije, priča o proroku koji je pronašao svoje mesto, bajka o izgnanom koga pozivaju da se vrati iz nedođije nepostojanja… Priča koja svojim čudima svedoči o neverovatnim spojevima Afrike i Amerike...
Reč je o jednom od najvećih festivalskih i bioskopskih hitova u istoriji savremenog dokumentarizma - širom sveta osvajao je nagrade publike, a proglašen je i za najbolji muzički dokumentarac prestižnog IDFA. Nominovan je za Oskara, a po nepodeljenom mišljenju i evropske i američke kritike, jedan je od najznačajnih kandidata da tu nagradu i osvoji. U Švedskoj je nominovan u sedam kategorija za najveću švedsku godišnju filmsku nagradu Guldbage.

Prema rečima selektora, film “U potrazi za Šugar menom” krase neverovatna priča: intervjui, arhivski materijal, rekonstrukcije, tipični američki prizori ulica i restorana Detroita, njegovog grada, a uz sve to izvrsno animirani delovi koji prate njegovu muziku.

Uspeh filma zanačajno je povezan i sa vrhunskom švedsko-engleskom koprodukcijom u kojoj je nastao - sjajno snimljen, zadivljujućeg zvuka i, najviše od svega, vrhunske montaže i režije mladog švedskog autora Malika Benđelula. U svemu tome važnu ulogu svakako je igrao i producent filma, Sajmon Čin, jedan od najznačajnijih kreativnih producenata u svetu, čiji je ovo treći za redom izuzetno uspešni dokumentarac koji ostvaruje takve vrhunske rezultate.

Prve festivalske večeri publika će videti i film “Čaj ili struja”, jedinstvenu antropološku studiju koja vodi gledaoce na vrhove marokanskih planina - do mesta gde prestaju putevi da bi otkrio svet nedotaknut i nezagađen savremenim tehnologijama i problemima koje one donose. Svet jednostavnih ljudskih problema i odnosa, onakav kakav na tom mestu postoji duže od sećanja njegovih nastarijih stanovnika. U taj zaštićeni svet u harmoniji s predivnom i surovom prirodom koja ga okružuje, nenajavljeno ulaze ogromni kamioni, metalne konstrukcije, kilometri kablova, urlanje mašina donoseći nešto bez čega je nama nemoguće da zamislimo postojanje savremene civilizacije - struju.

Film Žeroma le Mera, koprodukcija Belgije, Francuske i Maroka, najviše od svega svedoči o prvim susretima sa fundamentalnim elementom razvijenog sveta koji je za nas postao davno svakodnevica. Iza jednostavnog, a začudnog pitanja “Čaj ili struja” krije se duhovito i nadahnuto suočavanje sa nekim od lica savremene civilizacije, tačnije preispitivanje vrednosti koje one donosi. Junaci tog filma neposredno mogu da vide ono što je njihoivm savremenicima širom sveta uskraćeno - šta im donosi, a šta im oduzima i menja to novo, agresivnim upadom u njihov svet.

Prema rečima selektora Stin Milera, potrebno je vreme i strpljenje, humor i ljubav, posvećenost i poštovanje, da bi se napravio film toliko ispunjen dostojanstvom i preispitivanjem osnova civilizacije.

Svi filmovi koje je izabrao Stin Miler prikazivani su u bioskopima u zemljama iz kojih dolaze, a neki i u bioskopima u inostranstvu.

Kao i proteklih godina, filmove će predstaviti njihovi autori, pa tako u Beograd stiže reditelj filma “Čaj ili strujaŽerom le Mer, zatim reditelj filma “Poslednja kola hitne u SofijiIlijan Metev i producent Siniša Juričić iz Hrvatske, reditelj “Zimskih nomadaManuel fon Štirler, kao i Helena Treštikova, autorka “Privatnog svemira”, filma koji je direktor festivala "7 veličanstvenih" Zoran Popović opisao kao “najveći podvig u istoriji svetskog dokumentarizma”.

Mladi filmski autori i studenti filma pozvani su da učestvuju na pratećoj radionici u okviru koje će gostujući autori neposredno govoriti o svom iskustvu u radu na filmovima, o idejama i dokumentarističkim postupcima.

Festival ”7 veličanstvenih” osnovan je 2005. godine kao prvi festival u Srbiji posvećen isključivo bioskopskom dokumentarnom filmu.

Osnivači Zoran Popović i Svetlana Popović postavili su cilj da autore filmova na programu dovedu u Beograd i tako omoguće direktan kontakt domaće publike s najvećim imenima savremenog dokumentarnog filma.

S obzirom da je ceo program u Velikoj sali Sava centra, karte prvobitno kupljene za Malu salu važiće i za Veliku, a mesta nisu numerisana.

Festivalski sajt je www.magnificent7festival.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r