7. Slobodna zona - Sutra
Filmski festival Slobodna zona predstavlja u sedmom izdanju od 4. do 9. novembra 40 dokumentarnih i igranih angažovanih filmova o najaktuelnijim društvenim i političkim temama iz celog sveta, a uz dvadesetak gostiju, predstaviće i raznovrstan prateći program, koji će doprineti promišljanju nekih od gorućih tema današnjice.
Filmski festival Slobodna zona predstavlja u sedmom izdanju od 4. do 9. novembra 40 dokumentarnih i igranih angažovanih filmova o najaktuelnijim društvenim i političkim temama iz celog sveta, a uz dvadesetak gostiju, predstaviće i raznovrstan prateći program, koji će doprineti promišljanju nekih od gorućih tema današnjice.
Slobodnu zonu će svečano otvoriti u Dvorani Kulturnog centra Beograda nagrađivani glumac Predrag Miki Manojlović, a program počinje filmom “Ovo nije film” iranskog reditelja Džafara Panahija, koji predstavlja njegov odgovor na uslove kućnog pritvora u kojem je od kraja prošle godine.
“Ovo nije film” prokrijumčaren je iz Irana na USB stiku skrivenom u kolaču, a snimljen je u Panahijevom stanu i lišen gotovo u potpunosti rediteljskog postupka.
Slobodna zona se projekcijom tog minimalističkog filma pridružuje zahtevima za slobodu za Panahija, kome je nedavno u Teheranu, međutim, potvrđena šestogodišnja kazna zatvora i 20-godišnja zabrana režiranja, slobodnog kretanja i medijskog pojavljivanja.
Selektori Slobodne zone Rajko Petrović i Branka Pavlović najavili su 1. novembra na konferenciji za novinare još niz angažovanih filmova, uglavnom dokumentarnih, među kojima je i film “Deponija” Lusi Volker, nominovan za Oskara, koji prati umetnika i fotografa Vika Muniza na njegovom sentimentalnom putovanju kroz brazilski Jardim Gramacho, najveću deponiju na svetu.
Među najvažnijim angažovanim filmovima iz ovogodišnje festivalske ponude su i “Black Power Mixtape 1965-1970”, “Bombay Beach”, “Crvena kapela”, te dobitnici nagrada na značajnim festivalima, poput: “Zaustavljen na putu”, “Zidovi” i “Oproštaj krvi”.
Slobodna zona predstaviće i najveći i najvažniji švedski festival dokumentarnog filma, Tempo, a u prisustvu autora, publika će imati priliku da pogleda naslove kao što su “Ljubav u doba rata”, “Pokajnici”, “Moje srce tame” i “Zov krvi”.
U goste dolaze i diplomci prestižne Londonske nacionalne filmske škole, predvođeni Srđanom Kečom, jednim od ranijih selektora Slobodne zone, koji će se predstaviti filmom “Pismo ocu” koji je uvršten u program narednog IDFA u Amsterdamu.
Posebna programska linija sedme Slobodne zone posvećena je ženama i ženskim temama, a najavljena je i selekcija “Juniori selektori”.
Osim u Dvorani KCB-a, sedma Slobodna zona će biti održana i u Domu omladine Beograda, a uz glavni, nudi i nekoliko pratećih programa.
Povodom 20 godina rada Fonda za otvoreno društvo u Srbiji, Slobodna zona prikazaće reviju filmova koje je podržala ta fondacija, a među njima su “Vidimo se u čitulji” Janka Baljka, “Poludeli ljudi” Gorana Markovića i “Marble ass” Želimira Žilnika, koji su pritom i među najznačajnijim dokumentarnim filmovima u poslednje dve decenije u Srbiji.
Prikazivanje tih filmova je, prema navodima organizatora, i povod da se promisli pod kojim uslovima kultura podstiče promene i stvara prostor za slobodne izbore i kvalitetan razvoj društva.
Slobodna zona predstaviće i rad Balkanskog dokumentarnog centra, koji je raspisao novi konkurs za podršku dokumentaristima u regionu. Među gostima će biti direktorka BDC-a Martička Božilova, koja je i jedna od najeminentnijih producentkinja dokumentarnih filmova na Balkanu.
Doprinos razumevanju aktivizma u digitalno doba ponudiće ekipa filma “The Real Social Network” - kolektiv The Kitchen Sink iz Londona, koji će održati radionicu o novim vidovima protesta širom sveta.
Na promotivnim materijalima Slobodne zone su radovi dvoje mladih autora, Milice Drakulić i Antoan Stefana Šojata, odabrani kao najbolji među više desetina radova srednjoškolaca širom Srbije, koji su poslali kreativan odgovor na temu “Sutra” - moto sedme Slobodne zone.
Kao i svake godine, Slobodna zona će dodeliti nagradu publike i otkupiti televizijska prava za nekoliko najboljih filmova sa festivala.
Treći put za redom biće uručena i nagrada za publiku za najbolju filmsku kritiku jednog od prikazanih filmova.
Festival Slobodna zona, koji organizuje Kulturni centar Rex, podržali su Farmakom koncern i Fond za otvoreno društvo, a podršku su pružili i Rekonstrukcija Ženski fond, Ministarstvo kulture Srbije, Opština Stari grad i Francuski institut.
Karte je moguće nabaviti na biletarnicama DKC-a i DOB-a, po ceni od 200 dinara za premijerne, odnosno 150 za reprizne projekcije.
Sajt Slobodne zone je www.freezonebelgrade.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i u PRILOZIMA ovog teksta.
Slobodna zona je i deo programa "Na sopstveni pogon" beogradske nezavisne kulturne scene, koji se održava od 25. oktobra do 5. novembra širom grada.
(SEEcult.org)