7. FLUID - Pomeranja
FLUID dizajn forum, čije će sedmo izdanje biti održano od 8. do 12. aprila na Cetinju i potom do 14. aprila u Tivtu, tematski je posvećen dramatičnim promenama neprestano ubrzavajućeg sveta koje se reflektuju na političku, ekonomsku i kulturnu sferu života. Ta tema opominje na neophodnost preispitivanja utemeljenih društvenih dogovora i odbranu i ponovno osvajanje podrazumevanih sloboda i vrednosti.
“Svetu je potrebno spašavanje i neprestano se traže rešenja za taj veliki poduhvat. Ovogodišnje izdanje FLUID dizajn foruma želi preispitati mogućnosti pronalaska ovih rešenja u oblasti dizajna”, saopštili su organizatori povodom tematskog koncepta “Pomeranja / Shiftings”.
FLUID je koncipiran kao forum koji čine predavanja, radionice i izložbe na kojima se okupljaju renomirani dizajneri, arhitekte, umetnici i profesionalci iz različitih oblasti, kao i brojni studenti iz zemlje i regiona kao učesnici. Ove godine na FLUID-u će učestvovati 25 predavača iz regiona i sveta, a biće održano šest radionica i četiri izložbe. Ukupno se očekuje oko 130 učesnika.
Program FLUID-a počinje 8. aprila u Galeriji 42 na Cetinju internacionalnom izložbom “Shiftings” koju čine plakati odabrani na regionalnom konkursu za nagradu FLUID (Regional Poster Award for Young Designers 2019. Istog dana na Balšića pazaru biće otvorena izložba “FLUID (Contamination) Awards 2018” na kojoj će biti predstavljeni radovi Sanje Planinić (BIH/SAD), Olge Mandić (Srbija i Helene Tošić (Crna Gora), prošlogodišnjih dobitnica nagrade FLUID. U nastavku programa, koji će biti održan u Biznis inkubatoru Cetinje, Natalija Vujošević će predstaviti Institut za savremenu umetnost, Maida Gruden govoriće o Domu kulture Studenski grad u Beogradu, a Pavle Ćosić će predstaviti rad izdavačke kuće Kornet.
U prostoru Biznis inkubatora program će biti nastavljen i narednih dana - 9. aprila biće predstavljena knjiga Slavice Stamatović Vučković “Arhitektonska komunikacija – objekti kulture u Crnoj Gori 1945-2000” na kojoj će pored autorke govoriti Rifat Alihodžić, Ana Matić, Tatjana Koprivica i Lazar Pejović. Nakon promocije, Lazar Bodroža govoriće o svom nagrađivanom filmu “Ederlezi Rising”.
Za 10. april najavljeno je predavanje teoretičara umetnosti Slobodana Mijuškovića i Jovana Čekića “Dva kvadrata i fontana – Maljevič i Dišan 100 godina kasnije”.
U Crnogorskoj galeriji “Midorag Dado Đurić” 12. aprila biće otvorena izložba “ARCHI_MORPH” italijanskog arhitekte i ilustratora Federika Babine i izložba fotografija “Photo SHIFTINGS” autorke Sandre Đurović.
FLUID dizajn forum biće potom nastavljen u Centru za kulturu u Tivtu konferencijskim delom programa u kojem će učestvovati uticajni autori iz Crne Gore, regiona i sveta, među kojima su i poljska umetnica Iza Rutkovska, italijanski arhitekta i ilustrator Federiko Babina i holandski kustos Denis Elbers, hrvatska dizajnerka Lana Grahek, profesor sociologije umetnosti na Univerzitetu u Nišu Predrag Cvetičanin, hrvatski dizajner Niko Mihaljević, osnivači dizajnerskog studija Metaklinika u Beogradu Lazar Bodroža i Nenad Trifunović, crnogorski ilustrator Srđa Dragović, filozof, konceptualni umetnik i teoretičar umetnosti i medija Jovan Čekić, te grafički dizajner Mirko Ilić, koji živi i radi u Njujorku.
Za završnicu FLUID-a najavljena su predavanja Franćeska Defilipisa, profesora na Politehničkom univerzitetu u Bariju, direktorke studija Synthesis iz Podgorice Sonje Radović Jelovac, kustoskinje crnogorskog paviljona na Bijenalu arhitekture u Veneciji 2018. godine, kao i Boruta Vilda, profesor na odseku Digitalne umetnosti Fakulteta za medije i komunikacije Univerziteta Singidunum u Beogradu.
Pored programa otvorenih za javnost, važan deo FLUID dizajn foruma čine i studentske radionice, a ove godine očekuje se 90 učesnika.
Organizator FLUID dizajn foruma je Fakultet likovnih umjetnosti Cetinje, a pokrovitelji su: Ministarstvo kulture Crne Gore, Univerzitet Crne Gore, Prestonica Cetinje, Turistička organizacija Tivat, Opština Tivat i ambasada Poljske u Podgorici.
(SEEcult.org)