• Search form

05.12.2013 | 10:01

7. Festival nauke

7. Festival nauke

Festival nauke u Beogradu predstavlja od 5. do 8. decembra više od 30 interaktivnih postavki kojima će upoznati posetioce sa tajnama naučnih otkrića i dostignuća, ali ih i zabaviti šou programima i poučnim igrama namenjenim najmlađima, skrećući još jednom pažnju na važnost nauke i obrazovanja.

Pod sloganom “Superheroji nauke”, najveći događaj za promociju nauke u regionu održava se na četiri lokacije - u bivšoj robnoj kući “Kluz” (sada Zepter Expo), Studentskom kulturnom centru, Galeriji Narodne banke Srbije i bivšem Eurosalonu (Kralja Milana 1).

Zvezde sedmog festivalskog izdanja su domaći “superheroji nauke” - dr Zorana Kurbalija Novičić, Jelena Pajović, Voin Petrović, dr Vladimir Jovanović, dr Milovan Šuvakov, dr Oliver Tošković i Luka Mihajlović, kojima će se pridružiti i kolege iz pedesetak domaćih institucija, kao i iz Švedske, Estonije, Holandije, Francuske i Hrvatske.

Prema navodima organizatora, da Srbija ne treba da brine za nauku i svoju budućnost, pokazaće 150 tinejdžera koji učestvuju u programu u bivšem “Kluzu”, a između ostalog, otkriće zainteresovanima magične tajne boja, prekršiti neke zakone fizike i “nemoguće stvari učiniti mogućim”.

Neke od postavki bave se ljubavlju, druge naftom i ugljem, a neke okom, važnim organom za čoveka. Radoznali će saznati i tajne ljudske ćelije, pronaći svoje dvojnike među glumcima, naučnicima i pevačima, saznati zašto je vežba važna i kao lek.

Zainteresovani će imati priliku da saznaju odakle im leptirići u stomaku kada se zaljube i čemu služe feromoni. Uz pomoć naučnika i lekara, imaće priliku da provere oštrinu vida, kao i da nauče kako da sami naprave gel za suvo pranje ruku, saznaju kako da se odbrane od bakterija, provere ko liči na glumca i pevača, a ko na Nikolu Teslu ili Mariju Kiri, a saznaće i kako nastaju najveći cunami talasi i da li zaista može da se napravi “perpetuum mobile”.

I sponzori Festivala nauke uključili su se aktivno u program, pa Naftna industrija Srbije, u saradnji s Geološkom i hidrometeorološkom školom “Milutin Milanković”, učestvuje postavkom o nafti i uglju, fosilnim gorivima bez kojih ne bi mogao da se zamisli svakodnevni život. Telekom Srbija predstavlja interaktivnu postavku u kojoj će posetioci moći i sami da se nađu u ulozi naučnika ili astronauta.

U centru dešavanja u Studentskom kulturnom centru su naučni šou programi - “Dizanje u vazduh sa Milanom i Ivanom”, “Šou sa velikim VAU” iz Švedske, “Razotkrivanje superheroja” estonskog AHHAA teatra, “Vodeno čarobnjaštvo” francuskog komunikatora nauke Fabiana, “Molekularno kuvanje” naučnika Hemijskog fakulteta u Beogradu, kao i predstava “Njutn je zakon” koju su specijalno za ovu priliku pripremili učenici OŠ “Branislav Nušić” iz Beograda.

U Velikoj sali SKC-a biće održane i debate sa eminentnim naučnicima i doktorima nauka o ishrani, genetski modifikovanim organizmima i nauci u funkciji produženja života.

Galerije SKC-a rezervisane su za taktilne psihološke eksperimente, heroje visina - beloglave supove, ali i za zabavne hemijske trikove koji pale vodu, lede vazduh i boje plamen.

Zaljubljeni u zvezde imaju priliku da uđu u mobilni planetarijum u Galeriji NBS, u kojoj će biti moguće obići i izložbu poliedara, mašina i izuma koji su izrađeni prema crtežima Leonarda da Vinčija, organizovanu u saradnji sa Idealnim muzejem “Leonardo da Vinči” u Vinčiju u Toskani i Italijanskim institutom za kulturu.

Takođe, zainteresovani će moći da se upoznaju sa radom jednog od najvećih srpskih naučnika Milutinom Milankovićem.

Novi festivalski prostor - bivši “Eurosalon” predstavlja mesto za pametne igraonice namenjene najmlađim posetiocima, koje će kroz jednostavne i bezopasne eksperimente pojasniti osnove nauke.

Kuriozitet 7. Festivala nauke su skeleti i replike dinosaurusa koje predstavlja Prirodnjački centar iz Svilajnca.

Festivalskom ulaznicom posetioci će tokom sva četiri dana moći da obiđu i Naučni centar Muzeja nauke i tehnike (Skender-begova 51) koji nudi 20 interaktivnih eksponata najrazličitijih razmera, od planeta do DNK molekula. Među eksponatima se ističu merenje težine na različitim planetama, određivanje brzine zvuka, hodanje po samoodrživom mostu kao i putovanje kroz Sunčev sistem. Taj program je specijalno prilagođen učenicima osnovnih i srednjih škola.

Festivalske karte, po ceni od 400 dinara, moguće je kupiti u prodajnim mestima Eventima u celoj Srbiji, kao i preko Gigstix prodajnih mesta (Corner šopovi).

Festivalska karta važi za jedan festivalski dan u “Kluzu”, SKC-u, Galeriji NBS i “Eurosalonu”.

Posetioci koji su zainteresovani isključivo za programe u SKC-u i “Eurosalonu” mogu da kupe pojedinačne ulaznice po ceni od 300 dinara.

Deca do pet godina starosti, uz pratnju roditelja, ne plaćaju ulaznicu.

Prema navodima organizatora, Festival nauke je 2012. godine privukao 27.000 posetilaca, od kojih je bilo 15.000 osnovaca i srednjoškolaca iz cele Srbije.

Generalni sponzor Festivala nauke je kompanija NIS, prijatelj je MT:S, a sponzori Erste banka, Koka Kola, McDonalds, Imlek, Bambi i Grafix. Festival podržavaju Centar za promociju nauke, Sekretarijat za obrazovanje i dečju zaštitu Grada Beograda, opština Savski venac, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije, kao i strane ambasade i kulturni centri.

Festivalski sajt je www.festivalnauke.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

*Pogledajte fotografije sa Festivala nauke 2012. u Foto galeriji portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r