• Search form

20.10.2018 | 19:05

63. Međunarodni beogradski sajam knjiga

63. Međunarodni beogradski sajam knjiga

Beogradski međunarodni sajam knjiga, čiji je počasni gost ove godine Maroko, predstavlja od 21. do 28. oktobra oko 500 izlagača, uz intenzivan program susreta sa piscima, promocije novih izdanja i tematske razgovore, a sloganom “Radost čitanja”, kako su istakli organizatori, podseća na univerzalnu vrednost literature i značaj književnog stvaralaštva za formiranje estetskih vrednosti kakvima čovečanstvo teži.

Posetioci 63. Sajma knjiga, koji će svečano otvoriti pisac i akademik Matija Bećković, imaće priliku da nabave knjige uz tradicionalne popuste, ali i da prisustvuju brojnim diskusijama i predavanjima o književnosti, prevodilaštvu, bibliotekarstvu, izdavaštvu, značaju knjige danas i obeležavanju značajnih jubileja.

Maroko će na štandu površine sto kvadratnih metara, izgrađenom u izvornom marokanskom stilu, predstaviti najznačajnije nacionalne izdavače, javne institucije i više od hiljadu naslova, a u ime te zemlje, kako je najavljeno, predstaviće se pisac i umetnik Tahar Ben Želun (Tahar Ben Jelloun), dobitnik Gonkurove nagrade, istoričar i generalni sekretar Saveta marokanske zajednice u inostranstvu Abdulah Busuf (Abdellah Boussouf), koji će i pozdraviti publiku na svečanom otvaranju, te spisateljica i prevodilac Sane Čairi (Sanae Chairi) i pesnikinja Safae Sižilmasi Idrisi (Safae Sijilmassi Idrissi). Kao poseban gost najavljen je i Farid Ganam (Ghannam), koji će u pratećem programu održati 22. oktobra koncert u Domu omladine.

Ambasador Maroka u Beogradu izjavio je 18. oktobra na konferenciji za novinare da knjige imaju važnu ulogu u životu Marokanaca svih uzrasta i da sajmovi poput beogradskog predstavljaju odličnu priliku da podsete na to koliko je čitanje ključno za sopstveni razvoj i neprocenjiva prilika za razumevanje sveta otvaranjem prema drugim kulturama i ljudima.

Kraljevina Maroko prva je arapska zemlja koja ima status počasnog gosta Sajma knjiga u Beogradu, a među stranim učesnicima su i izdavači iz Belorusije, Bosne i Hercegovine, Egipta, Irana, Japana, Kine, Mađarske, Rumunije, Rusije, Slovenije, SAD, Ukrajine, Velike Britanije, Hrvatske, Crne Gore i Švajcarske.

Među gostima iz inostranstva - piscima, teoretičarima, prevodiocima i izdavačima, najavljeni su Santjago Ronkaljolo (Peru), Valter Ugo Mai (Portugalija), Robert Simonišek (Slovenija), Nikola Malović (Crna Gora), Piter V. Bret (SAD), Jelena Sagalovič (Rusija), Mirjana Vitman (Nemačka)...

Gost 63. Sajma knjiga biće i ruski ministar kulture Vladimir Medinski, koji će se pridružiti kolegama Vladanu Vukosavljeviću iz Srbije i Mohamedu el Aražu iz Maroka na svečanom otvaranju, a potom će predstaviti svoju knjigu “Rat - mitovi SSSR-a 1939-1945”, u izdanju “Službenog glasnika”.

Novoimenovani gradski sekretar za kulturu Ivan Karl, koji je na tom mestu zamenio Ivonu Jevtić, istakao je da je Sajam knjiga “kulturni brend Beograda i Srbije i najdugovečnija i najposećenija manifestacija kulture”, čija je kulturna i edukativna misija “neprocenjiva, jer pruža mogućnost za upoznavanje sa novim tokovima u domaćoj, evropskoj i svetskoj književnosti”.

Sajamski program obuhvata više celina, pa će u segmentu “Pišem, dakle postojim” biti portretisani eminentni domaći pisci u razgovoru sa kritičarima koji prate njihovo stvaralaštvo - Ljubica Arsić i Vasa Pavković, Goran Petrović i Jana Aleksić, Vladan Matijević i Tamara Krstić, Milosav Tešić i Aleksandar Jovanović, Zlata Kocić i Jasmina Ahmetagić, Milena Marković i Muharem Bazdulj... Programska celina “Misliti o knjizi” otvoriće pitanja statusa teorijske literature, popularizacije istorije, potrebe alternativnog književnog kanona, vezi politike sa književnošću u Jugoslaviji, tabu temama u srpskoj književnosti... Programska celina “Vreme pamćenja” obuhvata tribine o rečnicima u srpskoj kulturi, povodom 200 godina od izlaska Vukovog Rječnika, o uticaju klasika na savremeno stvaralaštvo, povodom 200 godina od rođenja Ivana Sergejeviča Turgenjeva, 125 godina od rođenja Miloša Crnjanskog i 120 godina od rođenja Desanke Maksimović, te o naučnicima koji su nas zadužili, povodom 150 godina od rođenja Mihaila Petrovića Alasa, kao i o odnosu književnosti i politike, povodom stogodišnjice rođenja Aleksandra Solženjicina, te o ratu kao večnoj književnoj temi, povodom sto godina od završetka Prvog svetskog rata. U programu “Knjiga će spasiti svet” učestvovaće prevodioci, bibliotekari, ilustratori i grafički dizajneri, celina “Knjiga u javnosti” posvećna je medijskom tretmanu knjige, a “Slušanje/gledanje knjiga” odnosu knjige i drugih savremenih medija, obradama književnih dela za radio, televiziju i film, te digitalizaciji književnog i kulturnog nasleđa.

Poseban program posvećen je književnosti za decu (Bajka o Kratkovečnoj), koja će imati priliku da upoznaje neke od omiljenih autora - Ljubivoja Ršumovića, Vladimira Andrića, Vladislavu Vojnović, Jasminku Petrović, Uroša Petrovića, Dejana Aleksića, Uglješu Šajtinca, Branka Stevanovića... U programu “Upoznaj svog pisca” najavljeni su i razgovori o tome kako najmlađe zainteresovati za čitanje, kako odabrati lektiru, kakvi su bili heroji u dečjoj književnosti nekada, a kakvi su danas, šta je novo u domaćoj književnosti za decu, kako doći do dobre antologije dečje književnosti...

Intenzivan prateći program najavili su i sami izlagači, kojih je oko 500 direktnih i isto toliko onih koji će se predstaviti indirektno, odnosno na štandovima drugih izdavača. Među gostima izdavača najavljeni su Venko Andonovski, Geran Everdal, Dejan Trajkoski, Draginja Ramadanski, Dušan Šimko, Erik Gobeti, Euđen Simion, Igor Bergler, Ištvan Lakatoš, Lota Olson, Marko Tomaš, Miloš Okuka, Predrag Slijepčević, Sanja Nikolić, Džudi Kertin

Izložbeni program obuhvata postavke “Obećala si da ćeš biti večna”, povodom 120 godina od rođenja Desanke Maksimović, “Miloš Crnjanski – život i komentari” povodom 125 godina od rođenja tog pisca, “Na temeljima Srpske čitaonice”, “Nepoznati Mihailo Petrović Alas“, povodom 150 godina od rođenja i 75 godina od njegove smrti, “Biti drugi”, povodom 60 godina Radio Beograda 2, “100 slovenskih romana”, u saradnji sa Forumom slovenskih kultura, “Bibiana” – “Najlepše knjige Slovačke” i “Nagrađeni slovački ilustratori”, te “Deca su ukras sveta” (stara dečja srpska knjiga od kraja 19. veka do 1944 i izložba prvih i retkih izdanja pesnikinje Desanke Maksimović, u saradnji sa Srpskim bibliofilskim društvom), “Stripovjetke Petra Kočića”, prikaz pripovetke Petra Kočića u formi stripa, te putujuća izložba ćirilice i međunarodna izložba kaligrafije

Najavljen je i nastavak predstavljanja dela umetnika mlađih od 30 godina iz oblasti dramskog, likovnog, muzičkog i filmskog stvaralaštva, koji za inspiraciju imaju knjigu.

Tradicionalno, na 63. Sajmu knjiga biće ocenjena godišnja izdavačka produkcija i dodeljene nagrade za izdavača godine, izdavački poduhvat godine, dečju knjigu godine, nagrada za izdavača iz dijaspore na srpskom jeziku, specijalna priznanja za doprinos u oblasti nauke i za izdavača, knjigu ili strip, nagrada “Bogdan Kršić” za najlepšu knjigu, nagrada za najlepšu dečju knjigu, specijalno priznanje za mladog dizajnera… Biće uručena i nagrada “Dositej Obradović” stranom izdavaču za kontinuirani doprinos u objavljivanju i promociji srpske književnosti.

Školski dan, kada se tradicionalno očekuje najveća gužva, biće 25. oktobra, kada će izdavači predstaviti poseban program namenjen starijim i mlađim školarcima, kao i njihovim učiteljima i predavačima.

Za 22. i 23. oktobar najavljeni su “porodični dani”, što znači da će cela porodica moći da uđe sa jednom kupljenom porodičnom ulaznicom.

Pojedinačne ulaznice za 63. Sajam knjiga, organizovan na površini od 30.000 kvadratnih metara, koštaju 250 dinara, a grupne 150 dinara.

Uporedo sa 63. Sajmom knjiga biće održan i 49. Sajam obrazovanja i nastavnih sredstava i Sajam informisanja, komunikacija i marketinga “Media market”.

Program na štandovima

Program po salama

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav