61 dan u Harlemu
Izložba "61 dan u Harlemu" Ivane Ivković, nastala tokom rezidencijalnog boravka te mlade beogradske umetnice u Njujorku, završni je program jubilarnih, petih FLUizama Galerije FLU, a postavlja pitanje u kojoj meri objektivna stvarnost zavisi od posmatrača. Transformišući reklamne poruke iz njujorškog metroa, galerijski prostor postaje specificni ambijent veoma blizak konceptu puta.
Izložba "61 dan u Harlemu" Ivane Ivković, nastala tokom rezidencijalnog boravka te mlade beogradske umetnice u Njujorku, završni je program jubilarnih, petih FLUizama Galerije FLU, a postavlja pitanje u kojoj meri objektivna stvarnost zavisi od posmatrača.
Transformišući reklamne poruke iz njujorškog metroa, galerijski prostor postaje specificni ambijent veoma blizak konceptu puta.
“Svet se menja kako se menjaju naši postupci merenja, naši međuskupovi. Granice sveta granice su našeg međusklopa. Vozimo se metroom, stanice su obeležene nizom reklamnih poruka. Na osnovu njih možemo zaključiti u kom smo delu grada. Reči su granica: Harlem - zdravstvena osiguranja, Bronx - SOS telefoni i stop nasilju, Menhetn - letovanja, preduzetništvo u svim vidovima, Kvins - reklame za obdaništa i private škole, Long Ajlend - sportski timovi, pića i ića…”
Reč je o novim radovima autorke, zasnovanim na odnosu teksta i umetničkog medija, objekta i instalacije.
“Vizuelni nizovi i relativistička iskrivljenja uz pokrete posmatrača koji se ponavljaju poput klimanja glavom (jer u vozu sve se klima) sve nas to odvlači sve dalje od pronalaska nepromenjive reprezentacije. I Ivana Ivković nalazi rešenje! Osvetljeni monolit, kjubrikovski lajtboks na sredini Galerije FLU, koja je u središtu gradskog jezgra, tu gde sve vrvi od reklama, Ivana postavlja topos, Genius loci zaštitnički duh mesta i izaziva arhimedovsko gibanje! Svaki posmatrač koji je izgrađen od čestica koje su u nasumičnom termičkom kretanju u zanimljivom je dinamičnom odnosu sa ostatkom sveta. NO MATTER WHAT TONIGHT YOU ARE GOING HOME - nesigurnost iščezava, haos u posmatraču prevodi se u haos izvan njega i naslućuje se druga unutrašnja konstanta ‘tipično vreme trajanja’ koje se završava kada se vratimo u utočište”, navela je Jelena Spaić povodom izložbe, koja će biti otvorena od 17. do 28. avgusta.
“Zapravo, da bi nastala, stvarnost se mora spoznati u opreci prema onome što nije stvarnost... NOTHING BUT A GOOD TIME, ultimatum koji uključuje sve (sva naša stremljenja i neuspehe, lepotice iz časopisa i nasmejane penzionere ispred banaka, dugačke bele peščane plaže i divlje noći, zaboravljene veštine i dugačke nizove literature o samopomoći…). Imperativ koji mami osmeh. Olakšava. I onda sanjarija počinje da se dešava”, navela je Jelena Spaić.
Ivana Ivković, rođena 1979. u Beogradu, diplomirala je slikarstvo i magistrirala crtež na Fakultetu likovnih umetnosti. Od 2005. godine realizovala je desetak samostalnih izložbi u Beogradu, Pančevu, Beču, Dizeldorfu, La Korunji i učestvovala na više grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Dva puta je bila finalistkinja “Politikine” nagrade za najuspešniju izložbu, 2007. i 2010. godine.
Dobitnica je stipendije KulturKontakta iz Beča 2008. i Residency Unlimited organizacije iz Njujorka 2012.
Njeni radovi se nalaze u Telenor kolekciji savremene srpske umetnosti, kao i u kolekciji Muzeja grada Beograda.
Izložba Ivane Ivković u Galeriji FLU poslednja je u nizu u okviru programa FLUizmi, koji je počeo u julu izložbom “De Humani Corporis Fabrica” Marka Markovića, a ove godine podređen je obeležavanju 75 godina od osnivanja FLU.
Jubilarni FLUizmi kroz tri samostalne izložbe ukazuju na mrežu relacija koja povezuje umetnike različitih epoha, kritičare i publiku.
Marko Marković je makro crtežima od milion mikropoteza grafitom na zidu stvorio pseudo-arheološku iskopinu u kojoj pronalazi stari medicinski priručnik. Predstavila se i Dina Belančić - sintezom slike, fotografije, digitalnog fajla, interneta, morfovanja, fotošop obrade i intervencije rukom, otkrivajući heterogene i brojne prirode ličnog identiteta.
Sajt Galerije FLU je www.flu.bg.ac.rs
(SEEcult.org)