• Search form

14.07.2021 | 13:23

60 godina Salona MSUB

60 godina Salona MSUB

Salon Muzeja savremene umetnosti u Beogradu obeležava 60 godina postojanja izložbom dokumentarne građe, ranih fotografija postavki, kataloga, video arhiva, kao i nekolicine dela iz zbirke MSUB autora koji su izlagali u toj galeriji tokom proteklih godina.

Salon u Pariskoj 14, otvoren u proleće 1961. godine - četiri godine pre otvaranja MSUB na Ušću kao Salon Moderne galerije, bio je prva beogradska galerija koja je imala stalni program, pravilnik i koncepciju.

Od osnivanja je ugostio više stotina izložbi i hiljade pratećih programa, razgovora i prezentacija, agilno i pravovremeno delujući u mapiranju, artikulaciji i istorizaciji aktuelnih umetničkih praksi tokom prethodnih decenija. Prikazujući umetničke opuse već afimrisanih stvaralaca putem manjih retrospektiva i vremenom praveći fokus na izložbe umetnika srednje i mlađe generacije, Salon MSUB odigrao je izuzetno značajnu ulogu u pogledu afirmacije čitavih generacija autora svih opredeljenja. Kroz problemske, autorske izložbe i međunarodne saradnje galerija je promovisala raznolike kustoske modele rada i izložbene prakse, istaknuto je u najavi izložbe “Grupni portret: Šezdeset godina Salona Muzeja savremene umetnosti”, koja će biti otvorena 23. jula.

Društvo na otvaranju izložbe Gorana Trbuljaka, Salon MSUB, 1981, foto: Goranka Matić

MSUB je sa svoje dve baze - zgradom na novobeogradskoj strani prestonice i Salonom u starom gradskom jezgru, zasnovao svoj model promocije na paralelnim tokovima izlaganja – istorijske moderne i savremene umetničke produkcije. Taj model i danas čini temelje muzejske delatnosti i kolekcije. Kolekcija umetničkih dela nastalih početkom i u drugoj polovini 20. veka sagledava se kroz sopstveni kontinuitet, ali i kao određeni kontrapunkt zatečenom promišljanju i praksi mladih umetnika, saopštio je MSUB povodom jubileja Salona.

Kao zasebna jedinica u centru grada i sa programskom koncepcijom pre svega usmerenom ka promociji i valorizaciji novih i međusobno različitih umetničkih ostvarenja, Salon MSUB deluje i autonomno kao fizički odvojen ogranak sa ciljem da uspostavi prvi i primarni kontakt s mlađom publikom i aktuelnim akterima, te da svojim programima posredno promoviše Muzej i njegove zbirke, ali i da pravovremeno selektuje, grupiše i za istoriju zabeleži vrednosti važne za MSUB radi nekih budućih generacija.

Izložba Neše Paripovića, Salon MSUB, 1980. Foto: MSU

Kroz izložbenu istoriju Salona MSUB mogu se uvideti i organizacione, istorijske, pa i ideološke faze kroz koje je prolazila sama institucija, ali se može i mapirati istorija umetnosti u lokalnim i svetskim okvirima zajedno sa kustoskim i muzeološkim praksama na domaćem terenu.

Izložba Zvuk, muzika, jezik, pozorište, Salon MSUB, 1981. Foto: MSUB

Izložba “Grupni portret”, čija je kustoskinja Una Popović, hronološki je struktuirana.

Umetnička dela u toj hronološkoj strukturi, medijski i po konceptu različita, treba da upute na promociju diverziteta umetničkog izraza u galerijskoj programskoj strategiji tokom proteklih decenija.

Otvaranje izložbe Karima Rašida, Salon MSUB, 2004. Foto: Saša Reljić

Otvaranje izložbe Preokreti, Salon MSUB, 2014. Foto: Saša Reljić

Razgovor u Salonu MSUB, kustoskinja Irina Subotić i Oto Bihalji Merin, 1976. Foto: MSUB

Izložba podrazumeva početnu tačku za rad na realizaciji monografije o Salonu MSUB-a, koja je planirana tokom narednih godina.

Stručna saradnica kustoskinje u istraživanju i organizaciji izložbe bila je Jelena Radović Keljević iz Odeljenja za umetničku dokumentaciju MSUB-a.

Izložba povodom jubileja Salona MSUB biće otvorena do 6. septembra.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r