• Search form

04.09.2011 | 14:56

6. Beogradski susreti

Međunarodna grafička radionica “Beogradski susreti” okupila je u šestom izdanju, u organizaciji Centra za grafiku i vizuelna istraživanja, sedmoro umetnika iz Srbije i šest iz latinoameričkih država, čiji će radovi biti predstavljeni 5. septembra u Centru za grafiku i vizuelna istraživanja “Akademija”, koji je i organizator tog projekta.

6. Beogradski susreti

Međunarodna grafička radionica “Beogradski susreti” okupila je u šestom izdanju, u organizaciji Centra za grafiku i vizuelna istraživanja, sedmoro umetnika iz Srbije i šest iz latinoameričkih država, čiji će radovi biti predstavljeni 5. septembra u Centru za grafiku i vizuelna istraživanja “Akademija”, koji je i organizator tog projekta.

Na šestim u nizu “Beogradskim susretima” učestvuju umetnici Slobodanka Stupar, Simonida Rajčević, Dragana Radivojević, Mihailo Stanisavac, Slobodan Knežević Abi, Nebojša Lazić i Nikola Velicki iz Srbije, kao i Alisija Kandiani, Adrijana Moraći, Valerija Samparolo i Romina Biljeri iz Argentine, Sebastijan Garsija Uidobro iz Čilea i Rafael Treljes iz Portorika.

Počasni gost je 'ace - Međunarodni inovativni centar za grafiku iz Buenos Ajresa, čija će osnivačica i direktorka, umetnica Alisija Kandijani, održati 6. septembra u Institutu Servantes predavanje na temu "Nedefinisane granice", uz video prezentaciju Rafaela Treljesa “Konkretno, urbana grafika” posvećenu eksperimentalnoj tehnici koju je primenio tokom procesa stvaranja urbanih grafika na zidovima, pločnicima i banderama grada San Huanu i ostrva Vjekes (Portoriko), Buenos Ajresa, Havane i Oporta (Portugal).

Alisija Kandijani i Rafael Treljes govoriće iz različitih uglova o raznorodnosti, umnožavanju, povezivanju i prekidu sa tradicijom kao okvirima u kojima se savremena grafika kreće.

Kandijanijeva će, između ostalog, ukazati da je intenzivno korišćenje grafika u okviru mejnstrima savremene umetnosti dovelo danas umetnost grafike u jednu zanimljivu situaciju: umetnici su izašli izvan njenih tradicionalnih okvira. U skladu sa zahtevima savremene umetničke prakse (razmena, povezivanje, raznorodnost, umnožavanje), u širem diskursu došlo je do uvođenja novih trendova u načinu stvaranja, izlaganja i primene grafike. Dela nastala u okviru grafičkih medija stoga prevazilaze granice tradicionalnog pojmanja grafičke umetnosti i zalaze u polje "nedefinisanog".

Kandijanijeva je i kustoskinja učešća latinoameričkih umetnika na šestim “Beogradskim susretima”, dok je selektorka domaćih učesnika Ljiljana Tašić.

Međunarodna nezavisna i neprofitna radionica 'ace promoviše savremene umetničke prakse koje podrazumevaju grafiku i nove medije, istraživanje njihovih uzajamnih preplitanja, eksperimentisanja, diskusije i saradnje. Od Aljaske do Tasmanije 'ace povezuje međunarodnu umetničku zajednicu i promoviše čitavu mrežu globalnih odnosa stranih umetnika i institucija koji su učestvovali u njenim programima studijskog boravka.

Program šestih “Beogradskih susreta”, nazvan “Latinska Amerika i Srbija se sreću”, realizuje se od 1. do 10. septembra u radionicama Centra za grafiku koji tim projektom već deset godina uspostavlja stvaralačke i organizacione veze među umetnicima i umetničkim udruženjima velikog broja zemalja širom sveta, čineći da Beograd zadobija sve markantnije mesto na internacionalnoj mapi relevantnih umetničkih centara u oblasti grafike i novih vizuelnih medija.

Intenzivan desetodnevni praktičan rad grupe od 13 umetnika podrazumeva istraživački i dijaloški način rada. Kroz saradnju i razmenu iskustava umetnika ojačava se i pospešuje se otvoreniji pristup grafičkom mediju, što je i zahtev savremene umetničke prakse. Takođe, mogućnost komunikacije i razmene informacija primenom savremene tehnologije ruši teritorialne prepreke i ograničenja, i dovodi do fuzije internacionalnih i lokalnih elemenata koja omogućava otvorene i raznovrsne pojedinačne mogućnosti istraživanja i izražavanja u okviru savremenog kulturnog konteksta.

“Beogradski susreti” su i prilika da se predstavi savremeno grafičko stvaralaštvo, proprate promene izražajnih vrednosti medija uplivom novih tehnologija i korišćenjem novih materijala i ukaže na činjenicu da je i poimanje grafike danas znatno fleksibilnije.

Organizovanjem izložbi grafika, nastalih tokom "Beogradskih susreta”, u svim centrima iz kojih umetnici dolaze, omogućuje se uvid u srpsku grafiku i u internacionalnu grafičku scenu.

Svaka zemlja učesnica u projektu obogaćuje svoju umetničku zbirku mapom grafika nastalim za vreme radionice.Takođe, izložbe se razmenjuju i ugovaraju se projekti inspirisani kontaktima umetnika i umetničkih udruženja.

U okviru “Beogradskih susreta” »Latinska Amerika i Srbija se sreću«, umetnici Alisija Kandijani i Rafael Treljes govoriće iz različitih uglova o raznorodnosti, umnožavanju, povezivanju i prekidu sa tradicijom kao okvirima u kojima se savremena grafika kreće.

Sajt Centra za grafiku i vizuelna istraživanja je www.fluc.org

*U PRILOGU: Biografije učesnika 6. “Beogradskih susreta”

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav