• Search form

07.05.2015 | 10:43

56. Bijenale – Makedonija

56. Bijenale – Makedonija

Makedoniju na 56. Bijenalu u Veneciji predstavlja umetnički par Hristina Ivanoska i Jane Čalovski, koji sarađuje od 2000. godine, a projektom “Mi smo sami u ovome” preispituje shvatanje vere u današnjem vremenu složenih društveno-političkih odnosa.

Multidisciplinarni projekat u makedonskom paviljonu, čija je kustoskinja Basak Šenova iz Turske, referiše se na više kompleksnih izvora, uključujući fresko slikarstvo u crkvi Sv. Đorđa u selu Kurbinovu, koje je delo nepoznatog autora iz 12. veka. Takođe, umetnici su bili inspirisani delima francuske filozofkinje i aktivistkinje Simon Veil (Simone Weil, 1909-1943), koja je smatrala da je vera u Boga lična odluka i put kojim svako treba da prođe sam, kao i filozofkinje i feministkinje Lus Irigare (Luce Irigaray), te ličnim zabeleškama američkog umetnika Pola Teka (Paul Thek, 1933-1988) iz 70-ih godina 20. veka. U potrazi za političkim vrednostima u formalnim estetskim i književnim izvorima, rad Hristine Ivanovske i Čalovskog takođe izražava i specifičnu potrebu za artikulisanjem načina na koji kontinuirano uključujemo i isključujemo prošlost od sadašnjosti.

Projekat tematizuje veru kao emotivno i intelektualno stanje i svojevrsnu socio-patološku anomaliju.

Umetnici posmatraju veru ne samo kao religiozno uverenje, već ih interesuje preispitivanje sopstvenih vrednosti i uverenja. U tom smislu postavljaju pitanje kakva je njena uloga danas i kakva je uloga umetnosti u odnosu na veru.

Crteži i kolaži Čalovskog, koji su sastavni deo postavke, referišu se i na ličnu prepisku Pola Teka, otkrivenu 2013. godine u Marzona kolekciji u Berlinu, u kojoj govori o borbi pojedinca prilikom kreiranja, produciranja i razvoja sopstvenog umetničkog dela, kao i o očuvanju vere u kolaborativne produkcije.

Centralni deo izložbe u makedonskom paviljonu je instalacija sa oslikanom crkvom Sv. Đorđa iz 12. veka koja je arhitektonski i matematički prikazana u srazmeru 1:2. Taj rad je prvobitno bio postavljen u Kunsthaleu u Baden Badenu 2014. godine, a za Veneciju je rekonceptualizovan i postavljen kao centralni objekat izložbe. Postavka obuhvata još nekoliko radova dvoje umetnika u formi tekstualnih crteža, konstrukcija i objekata, koji referišu na dela Simon Veil, Lis Irigare i Pola Teka.

Projekat obuhvata i englesku verziju publikacije, koju je uredila Basak Šenova, a sadrži tekstove još nekoliko kustosa, teoretičara i autora.

Među njima su tekstovi Maje Nedelkoske Brzanove, Elke Krasni, Sebastijana Cihočkog (Sebastian Cichocki), kao i razgovor kustoskinje Basak Šenove sa umetnicima. Publikaciji su doprineli i En Barlou (Anne Barlow), Ksenija Cočkova, Slavčo Dimitrov, Branko Frančeski (Franceschi), Omar Koleif, Anders Krojger (Kreuger), November Pejnter (Paynter), Ana-Kaisa Rastenberger, Džalal Toufik (Jalal Toufic), Dirk Teuber i Ejal Vajzman (Eyal Wiezman), koji su pružili različite perspektive o veri. Knjigu je dizajnirao Erhan Muratoglu, a objavljena je u izdanju Nacionalne galerije Makedonije, koja je i organizator učešća na Bijenalu u Veneciji.

Ivanovska i Čalovski sarađuju od 2000. godine u projektima koji se često odnose na istorijske i teorijske hipoteze kao kontekstualno-zasnovane scenarije.

Njihovi radovi nalaze se, između ostalog, u kolekcijama Deutsche Banke, Art Telekoma, Van Abbemuseuma, Muzeja savremene umetnosti u Skoplju… Takođe, oboje su aktivni i na nezavisnoj kulturnoj sceni.

Makedonija deveti put učestvuje na Bijenalu u Veneciji, a prvi put ima stranog komesara.

Basak Šenova je, inače, bila kustoskinja turskog paviljona na 53. Bijenalu u Veneciji, a trenutno je i kokustoskinja novog izdanja bijenala savremene umetnosti D-0 Ark Underground u Konjicu.

Komesar izložbe u makedonskom paviljonu je v.d. direktorka Nacionalne galerije Maja Nedelkoska-Brzanova, a njena zamenica je Olivija Stoilkova. Zamenica kustoskinje je Maja Čankulovska-Mihajlovska.

Paviljon Makedonije, čije je svečano otvaranje 7. maja u 15.30 sati, nalazi se u prostoru Sale d’Armi u Arsenalu.

Na 56. Bijenalu umetnosti u Veneciji učestvuje 89 nacionalnih paviljona. Za centralnu izložbu 56. Bijenala umetnički direktor Okvui Envezor je odabrao 136 umetnika iz 53 zemlje.

Nacionalne predstavnike imaju na 56. Bijenalu i sve bivše jugoslovenske republike, osim Bosne i Hercegovine. Ipak, iz BiH učestvuje na centralnoj izložbi Maja Bajević, na poziv Envezora. 

56. Bijenale biće održano od 9. maja do 22. novembra, a vernisaž je od 6. do 8. maja.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav