• Search form

05.05.2015 | 20:58

56. Bijenale - Crna Gora

56. Bijenale - Crna Gora

Crnu Goru na 56. Bijenalu umetnosti predstavlja Aleksandar Đuravčević projektom “Sećaš li se” (Ti Ricordi) kojim stvara “svoju” istoriju Crne Gore, baziranu na ličnom iskustvu i iskustvima svoje porodice, prijatelja, poznanika…

Sva ta individualna sećanja, kako je navedeno u tekstu povodom izložbe, čine realnu/istinsku istoriju jednog naroda u kojoj svako predstavlja posebnu alku u dugom lancu. To je živa istorija - istorija života, sačinjena od svakodnevnih, banalnih situacija, koje fragmentarno postoje u sećanju i prenose se živom rečju, neposrednom slikom života. Time istorija postaje nova sadašnjost, koja se snagom etosa/etnosa, prenosi s generacije na generaciju, postajući konstanta (jer živi u sećanju) budućnosti.

Projekat “Sećaš li se” čini video radovi “Crveno” (Red), nastali između 1992. i 2002. godine, instalacija od bronzanih slova “Identitet” (Identity) iz 2015, crtež “Come mi manchi” (2015) i video “Čekanje” (Waiting) iz 2015.

Red” čini 5 videa povezanih crvenom bojom. Oni otkrivaju tiho nasilje ritualnog ponašanja sredine u kojoj je umetnik odrastao. “Identity” čine bronzana slova koja stvaraju specifičnu tekstualnu instalaciju koja se poigrava stereotipima i identitetima, kao i idejom o pripadanju grupama (zajednicama), koje dele zajedničke osobine i zajedničke prostore. Crtež “Come mi manchi” je otisak zapisa urezanog u kamenu stare venecijanske kuće, s ljubavnom porukom koju umetnik kontekstualizuje u sadašnjem trenutku, jer joj vreme nije promenilo smisao. Video rad “Waiting” posvećen je ženi koja čeka.

Postavka je osmišljena tako da svaka soba u nevelikoj palati Malipjero nosi posebnu priču.

Đuravčević je uoči odlaska u Veneciju izjavio da je postavka fantastična i da će svi koji budu prolazili pored crnogorskog paviljona biti u prilici da prvo vide rad “Čekanje” koji se projektuje sa prozora na ulicu.

“To je prava crnogorska priča o staroj majci koja na prozoru ili ispred kuće, zagledana u daljinu, čeka...”, naveo je Đuravčević, koji je rođen 1970. godine, a studirao je na Fakultetu likovnih umetnosti na Cetinju i Akademiji umetnosti u Firenci, kao i na Prat institutu u Njujorku (1999), na kojem je magistrirao i potom predavao. Sada predaje na Hanter koledžu u Njujorku.

Prema rečima komesarke Paviljona Crne Gore, istoričarke umetnosti Anastazije Miranović, crnogorska postavka u potpunosti odgovara temi 56. Bijenala “Sve budućnosti sveta”, jer se na lucidan, promišljen način bavi identitetom i Crnom Gorom, ali kroz “ličnu prizmu, lična čitanja i preispitivanja”.

Đuravčević je samostalno je izlagao, između ostalog, u Barseloni (Sala Gaspar, 2014), Podgorici (Centar savremene umetnosti Crne Gore, 2014), Njujorku (Volta, 2013; Yvon Lambert Project Space, 2007; Julie Cencebaugh Contemporary, 2000), Madridu (Galeria Arnes y Ropke, 2012), Kelnu (Galerie Stefan Röpke, 2012, 2009), Vinćenci (Museo AB 23, 2009), Portlandu (Mark Woolley Gallery, 1999).

Učestvovao je i na mnogim grupnim izložbama, među kojima su 2014. godine bile “Trees” u Hamburgu (Altans Kultur Stiftung), “Politics of Drawings” u Njujorku (Sarah Lawrence Collage), “Mirror Mirror” u Kelnu (Galeriji Stefan Röpke) i “Expanded Drawing 014” u Palma de Majorki (Casal Solleric).

Radovi mu se, prema navodima Centra za savremenu umetnost Crne Gore (CSUCG), koji je producent i organizator izložbe, nalaze u kolekcijama Metropoliten muzeja u Njujorku, Muzeja umetnosti u Bostonu, Njujorške biblioteke, univerziteta Kolumbija, Ajova i Harvard, Springfild muzeja u Misuriju…

Komesarka i kustoskinja crnogorskog paviljona Anastazija Miranović aktivna je već 20 godina kao likovna kritičarka i kustoskinja. Muzejski je savetnik, a godinama je radila u galerijama Centra za kulturu u Kotoru i Kulturnog centra u Baru u kojima je, kako je navedeno u njenoj biografiji, “afirmisala i promovisala crnogorsku likovnu scenu, posebno apostrofirajući savremenu produkciju”. Autorka je više individualnih i kolektivnih izložbi savremene likovne umjetnosti u zemlji i inostranstvu (Nemačka, Austrija, Italija, Albanija, Turska). Između ostalog, bila je dugogodišnja urednica likovnog programa Barskog ljetopisa.

Zamenica komesara crnogorskog paviljona na 56. Bijenalu je pomoćnica direktora CSUCG Danica Bogojević.

Crnogorski paviljon nalazi se u Palazzo Malipiero (San Marco 3078-3079/A, Ramo Malipiero), a biće otvoren 7. maja u 18.30 sati.

Na 56. Bijenalu umetnosti u Veneciji predstaviće se 89 nacionalnih učesnika. Za centralnu izložbu 56. Bijenala umetnički direktor Okvui Envezor je odabrao 136 umetnika iz 53 zemlje.

Nacionalne predstavnike imaju na 56. Bijenalu i sve bivše jugoslovenske republike, osim Bosne i Hercegovine. Ipak, iz BiH učestvuje na centralnoj izložbi Maja Bajević, na poziv Envezora. 

56. Bijenale biće održano od 9. maja do 22. novembra, a vernisaž je od 6. do 8. maja.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Dnevnik 1974-1975, New York
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r