52. OS - Odgovornost
Pitanje odgovornosti u fokusu je 52. Oktobarskog salona koji će predstaviti od 20. oktobra u Beogradu, a od 10. novembra delom i u Ljubljani, radove tridesetak umetnika iz regiona i sveta, pri čemu je akcenat na umetničkim inicijativama i projektima koji se okreću od globalnog ka lokalnom i specifičnom, reagujući na neposredno društveno i političko okruženje i ispitujući ga.
Prema koncepciji kustoskinja Galit Eilat iz Izraela i Alenke Gregorič iz Slovenije, 52. OS biće održan od 20. oktobra do 4. decembra u Muzeju “25. maj” (Muzej istorije Jugoslavije), a njegov integralni deo je i postavka koja će 10. novembra biti otvorena u Muzeju i galeriji Ljubljane.
Kako generisati odgovornost? Kako danas možemo da reagujemo ili odgovorimo na zahtev da budemo odgovorni prema drugom ili prema njegovom, drukčijem pogledu na svet? Kako možemo da preuzmemo odgovornost ili da delujemo drukčije u svojstvu proizvođača i/ili potrošača kulture? Kako možemo da igramo aktivniju ulogu u tom procesu?, pitanja su kojima se bavi 52. OS.
Galit Eliat, publicistkinja, teoretičarka, kustoskinja i suosnivačica Izraelskog centra za digitalnu umetnost Holon (The Israeli Centre for Digital Art), rekla je 14. oktobra na konferenciji za novinare da se problematika odgovornosti odnosi i na pojedinca i njegovu reakciju prema određenoj situaciji, kao i na pitanje načina postavljanja prema onima koji nemaju moć da budu odgovorni.
Kustoskinje veruju da reč “odgovornost” označava sposobnost da se odgovori.
Cilj 52. OS stoga je da bude katalizator rasprave o poslušnosti u odnosu prema autoritetu, o konformizmu, društvenoj odgovornosti, kao i o neposlušnosti i nekonformizmu, a za ispitivanje ključnog pojma odgovornosti kustoskinje koriste metode simulacije, eksperimenta i ponovnog odigravanja događaja, verujući da su mnogi umetnici danas prihvatili te metode kao glavne umetničke alatke, posebno u umetnosti performansa, instalacija, filma, videa i fotografije.
Pod sloganom “Vreme je da se upzonamo”, na 52. OS učestvuju Damir Avdić, Art klinika, Josi Atja i Itamar Roze (Yossi Atia & Itamar Rose), Jael Bartana (Yael), Nemanja Cvijanović, Vuk Ćosić & Irena Vele (Woelle), Rod Dikinson (Dickinson), Mikloš Erhart & Little Warsaw (Mikós Erhardt), Etcétera, Jan Fabr (Fabre), Ibro Hasanović, IRWIN, Haled Džarar (Khaled Jarrar), Mladen Miljanović, Avi Mograbi, Darinka Pop-Mitić, Vahida Ramujkić, Kateřina Šedá, Nebojša Šerić Shoba, Imodžen Stidvorti (Imogen Stidworthy), Milica Tomić, Urtica, Amir Jaciv (Yatziv), Akram Zatari (Zaatari), Katarina Zdjelar, Artur Žmijevski (Zmijewski) i Rabih Mrue (Rabih Mroue).
Među učesnicima je i nekoliko organizacija u svojstvu izlagača - Centar za kulturnu dekontaminiaciju, Kiosk i Kontekst kolektiv.
Veliki deo izložbe i ove godine čine video radova, a prema navodima organizatora, gotovo svi umetnici potvrdili su dolazak u Beograd.
OS je i ove godine pripremljen u ograničenom vremenskom roku i sa relativno malim budžetom, pa je, prema rečima Galit Eliat, pitanje da li je potreban baš toliki projekat i šta ostaje nakon tako velikog događaja.
“Došlo je vreme za ispitivanje OS da se prilagodi sadašnjoj socijalnoj situaciji”, rekla je Galit Eliat.
Napominjući da to nije pitanje samo za Oktobarski salon, već i za slične manifestacije u svetu, Galit Eliat je izrazila i nadu da će 52. OS “makar postaviti pitanje i nekog drugačijeg formata” u kojem bi mogao da se dalje realizuje.
Jedna je od glavnih urednica internet magazina za umetnost i kulturu “Maarav”, a trenutno radi na mestu kustosa istraživača u Vanabe muzeju (Van Abbemuseum) u Ajdhovenu. Njeni projekti se najčešće bave političkom situacijom na Bliskom Istoku, temama aktivizma, (odgovornosti) i politčke imaginacije.
Glavna izložba 52. OS biće održana samo u Muzeju “25. maj”, a prema rečima Alenke Gregorič, vodilo se računa o tome kako da se što manje novca potroši za infrastrukturu, a što više za produkciju
Deo programa 52. OS u Ljubljani pritom neće biti realizovan kao doslovno prenošenje umetničkih dela iz Beograda, već je, prema rečima Alenke Gregorič, svojevrsna dopuna beogradske postavke.
Oktobarski salon je manifestacija od posebnog značaja za Grad Beograd, koji je i osnivač te najveće međunarodne izložbe savremene umetnosti u Beogradu, ali je budžet i ove godine manji, jer su smanjeni i svi ostali budžeti zbog finansijske krize, rekao je predsednik Odbora OS Aleksandar Peković.
Gradske vlasti obezbedile su 22 miliona, dok je Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije pomoglo sa četiri miliona. Pomogla je i opština Stari Grad, kao i ambasade zemalja iz kojih dolaze umetnici (ali ne u novcu), rekla je direktorka Kulturnog centra Beograda Mia David, u ime organizatora.
Ulaznice, uvedene prošle godine, koštaju i dalje 200 dinara, a deo prihoda biće uplaćen za akciju “Bitka za bebe”.
Tokom trajanja 52. OS biće organizovan intenzivan program posvećen edukaciji i radu sa mladima, u kojem će svoje projekte predstaviti i realizovati Muzej savremene umetnosti Beograd, Remont, NVO Blokovi, Balkanski centar za Bliski Istok, Ana Nedeljković, Stefan Arsenijević i Srđan Vučinić...
Izložbu će pratiti i vođenja sa kustosima i poznatim ličnostima iz sveta kulture.
Povodom 52. Salona biće objavljena i knjiga eseja koje potpisuje osmoro autora: etnolog i antropolog Ivan Čolović, istraživač, publicista, politička aktivistkinja i umetnica Lana Zdravković, teoretičar književnosti Damir Arsenijević, vojna istoričarka i koordinatorka projekta Usmena istorija holandskog Instituta za veterane Stef Skaljola, izraelska umetnica i kustoskinja Noa Trajster, filozof i teoretičar psihoanalize Branimir Stojanović, učesnik u vojnim intervencijama Ran Kasmi Ilan i student Udi Edelman sa Instituta Cohn za istoriju i filozofiju nauke i ideja, u okviru Univerziteta u Tel Avivu.
Teme 52. OS posvećene poslušnosti, pokoravanju vlastima, konformizmu i neposlušnosti, biće sagledane kroz sadržaje koji se bave istorijom kulturnih institucija u odnosu prema prošlosti, o metodama koje koriste filozofiju, psihoanalizu i umetnost u odnosu prema militarizovanim kulturama, o posledicama žestokih, ratnih sukoba kroz intervjue ratnih veterana ili o poslušnosti i neposlušnosti u vojnim akcijama iz lične perspektive, o tekstu Etjena de la Boetija napisanom u 16. veku , jednom od najranijih spisa o neposlušnosti i o uticaju masa na društvo kada su suočene s moći, relevantan pođednako i danas...
Vizuelni identitet 52. Salona osmislio je Mirko Ilić, a arhitekta postavke je Oren Sagiv.
Oktobarski salon biće otvoren 20. oktobra uz koncert Damira Avdića, a biće ga moguće obići do 4. decembra.
Prošle godine OS je održan u prostoru bivše zgrade Vojne akademije u Resavskoj, pod sloganom “Noć nam prija”, a prema koncepciji kustosa iz Švedske Juana Puseta (Johan Poussete) i Selie Prado (Celia).
51. OS predstavio je radove dvadesetak umetnika iz zemlje i sveta, a protekao je i u znaku ekonomske krize i raznovrsnog pratećeg programa.
Prvi put od kada je međunarodnog karaktera, OS nije imao dobitnike tri ravnopravne nagrade - zbog krize je dodeljena novčana nagrada samo Ani Adamović, dok su dva priznanja dobili južnoafrički umetnik Vilijam Kentridž i Eva Kok iz Danske. Nagrada KCB-a dodeljena je Rozi Barba.
Oktobarski salon osnovan je 1960. kao izložba najboljih ostvarenja u oblasti likovnih umetnosti u Beogradu, a tokom poluvekovne istorije menjao je i koncepciju i oblike organizovanja.
Od 2001. godine imenuje se umetnički direktor koji predlaže koncept.
Od 2004. godine OS je međunarodnog karaktera, a umetnički direktori bili su do sada i Anda Rotenberg, Darka Radosavljević Vasiljević, Rene Blok, Lorand Heđi, Bojana Pejić, Branislava Anđelković i Juan Puset.
Sajt Oktobarskog salona je www.oktobarskisalon.org, a kompletan program nalazi se i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)