5. Gete fest - Stvarnost ujeda
Festival savremenog nemačkog filma “Gete fest” biće održan peti put tokom oktobra u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, pod sloganom “Stvarnost ujeda” (Reality Bites), a prikazache 12 filmova sa ovogodišnjeg Berlinala, kao i najvažnije aktuelne dobitnike Nemačke filmske nagrade, u selekciji direktora Gete instituta u Srbiji Matijasa Milera Viferinga.
Iako je Gete fest relativno mlad festival, Vifering je izrazio uverenje da je već potpuno etabliran, ističući da od samog osnivanja 2012. godine publika pokazuje izuzetno interesovanje za nove nemačke filmove, koji u Srbiju dolaze neposredno s Berlinala.
“Realnost, često bolna, prisutna je u nemačkoj filmskoj fikciji više no ikada. Različite stvarnosti kojima se bave brojni nemački filmovi sa Berlinala 2016. odranije su poznate, ali su istovremeno i nove - odrastanje, perspektive ili besperspektivnost, afere u ljubavnom, ali i u političkom životu, kulturni i seksualni identiteti, a često i migracije i izbeglištvo. U ovim filmovima značajnu ulogu, baš kao i u američkoj tragikomediji ‘Reality Bites’, igra dokumentaristički pristup”, rekao je Miler Vifering na konferenciji za novinare 28. septembra u Dvorani kulturnog centra (DKC) Beograda.
Na otvaranju petog “Gete festa” u DKC-u biće prikazan film “Pozdravi iz Fukušime”, u režiji Doris Deri, o mladoj Nemici koja bežeći od neostvarenih životnih snova putuje u Japan i pridružuje se organizaciji Clown4Help. Autorka spaja fikciju i realnost, a kao stilsko sredstvo koristi crno-bele snimke pejzaža koje je nakon havarije u japanskoj nuklearnoj elektrani načinila ostarela gejša, jedna od dve glavne junakinje filma.
Pozdravi iz Fukušime
Za zatvaranje je odabrana biografska drama “Država protiv Frica Bauera”, o državnom tužiocu koji se krajem 50-ih godina 20. veka borio da izvede pred sud nacističke zločince. Bauer je trpeo jak otpor iz najviših krugova, ali je istrajao, a sigurno je da bez njega Zapadna Nemačka ne bi već sredinom 60-ih godina uspela da pokrene sudske procese protiv SS-ovaca iz Aušvica. To ostvarenje reditelja Larsa Kraumea dobitnik je zlatne Nemačke filmske nagrade za 2016. u kategorijama igrani film, scenario, režija, sporedna muška uloga, scenografija i kostim.
Miler Vifering je posebno preporučio jedini nemački film u zvaničnoj konkurenciji Berlinala – “24 nedelje” Ane Zora Berahed. Mlada rediteljka koristi dokumentarističku kameru, a pored glumaca angažuje pravo medicinsko osoblje, u potresnoj priči o ženi koja saznaje da će dete koje nosi najverovatnije imati težak hendikep, pa je prinuđena da donese odluku o daljem toku trudnoće. Glavnu ulogu igra poznata nemačka glumica Julija Jenč.
“Agonija” Davida Kleja Dijaza predstavlja sudbinu dvoje protagonista pomoću vesti iz dve realnosti, a bavi se porastom nasilja i nedostatkom perspektive za mlade ljude između 20 i 30 godina.
Na programu je i debitantski dugometražni igrani film reditelja Tomasa Štubera “Herbert”, koji je dobio srebnu Nemačku filmsku nagradu u kategoriji igrani film, dok je glumac Peter Kurt osvojio prvu nagradu za glavnu mušku ulogu. Scenario o bokseru koji stari Štuber je pisao zajedno sa piscem Klemensom Majerom, koji je prošle godine bio počasni gost “Gete festa”.
Otac
Aktuelne teme migracije i izbeglištva zastupljene su u filmu “Otac” (Babaj) debitanta Visara Morine, o dečaku sa Kosova koji 90-ih godina 20. veka sam kreće za Nemačku ne bi li pronašao oca, kao i u diplomskom filmu “Meteorštrase” Aline Fišer, o mladiću iz Libana koji je uspeo da stigne u Berlin, ali bez ikakvih izgleda za budućnost.
Hrabar autorski film “Divlje” Lilit Štangenberg govori o mladoj ženi i o jednom vuku. U soliterskom naselju u istočnonemačkom gradu, među industrijskim ruinama, susret sa vukom u glavnoj junakinji budi čežnju za novim, drugačijim životom, za prirodom, nekonvencionalnošću i slobodom.
Fack ju Göthe 2
Miler Vifering je podsetio da je na prošlogodišnjem “Gete festu” najveći hit bila komedija “Fack ju Göthe”, za koju se tražila karta više i na repriznoj projekciji. Sada stiže “Fack ju Göthe 2” Bore Dagtekina, koji je još uspešniji u nemačkim bioskopima, gde je zabeležio dva i po miliona gledalaca.
Ovoga puta nedisciplinovani učenici s nastavnikom Cekijem kreću na ekskurziju na Tajland, gde ih čekaju svakojake dogodovštine.
Na progamu su i “Tamna strana meseca” Štefana Rika, sa čuvenim Moricom Blajbtrojem u glavnoj ulozi, zatim “Četiri kralja” Tereze fon Elc i “Ne gledaj me tako” rediteljke Uisenme Borhu.
Gost urednik DKC-a Stefan Arsenijević rekao je da je 5. “Gete fest” prvi festival u obnovljenoj bioskopskoj Sali KCB-a, a da je tokom leta i foaje okrečen i dobio novu rasvetu, te je u planu da se tu otvori mala filmska galerija.
Što se tiče slogana festivala, primetio je da on referiše na jedan od omiljenih filmova njegove generacije, a da bi se mogao prevesti i kao “Delići realnosti”.
“To je upravo ono što ‘Gete fest’ ove godine čini - sklapa deliće realnosti i prikazuje ovu sve više zbunjujuću i kompleksnu stvarnost u kojoj živimo. Prikazuje je iz najrazličitijih uglova, kroz vrlo različite žanrove, stilove i poetike”, izjavio je Arsenijević.
“Gete fest: organizuju Gete institut i Kulturni centar Beograda, gde se program premijerno prikazuje od 6. do 12. oktobra. Reprize u Kulturnom centru Novog Sada su od 13. do 19. oktobra, u Niškom kulturnom centru od 24. do 29. oktobra.
(SEEcult.org)