5. FIST - Bobu bob, a popu pop
Jubilarni, peti Festival internacionalnog studentskog teatra (FIST), fokusiran na problem “pop elitizma”, biće održan od 13. do 15. novembra na Fakultetu dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu, a u glavnom takmičarskom programu predstaviće četiri produkcije - češku “Skoro sova” Pozorišnog fakulteta Janaček muzičke akademije (DIFA JAMU) iz Brna, “Pogled unazad” lutkarskog smera Akademije izvođackih umetnosti (DAMU) iz Praga, “Kolekcija” Nacionalne akademije pozorišnih i filmskih umetnosti “Kristo Sarafov” (NATFIZ) iz Sofije i “Doreen Watson” Nacionalne pozorišne akademije iz Kopenhagena.
Van konkurencije biće odigrane i predstave “Džonatan” Akademije za vizuelnu umetnost iz Jerusalima i “Zimsko cveće” - koprodukcija FIST-a i te izraelske akademije, koja je predstavom “Ljudska priroda” osvojila gran-pri prošlogodišnjeg festivala.
Peti FIST ukazuje temom pop elitizma da su lakoća i brzina obrazovanja, kakvu poznajemo danas, dovela do pojave “jeftinog znanja” i “medijske zagađenosti”.
Prema navodima organizatora petog FIST-a - studenata FDU-a sa Katedre za menadžment i produkciju u pozorištu, radiju i kulturi, stvoren je nov društveni sloj koji ima osobine mase, a prisvaja kvalitet i autoritet elite.
Peti FIST postavlja zato pitanja: Kako sprečiti širenje pop elitizma? Šta bi značilo razbijanje zatvorenih, ustajalih grupa? Kako pobediti površnost? Kakve posledice imaju stavovi i dela pop elitističkih krugova? Da li postoji vrednost ? Da li su nam potrebni kriteriji? Koji bi to kriteriji vrednovanja bili?
Organizatori FIST-a opisuju pop elitizam kao hibridnu tvorevinu koja spaja negativne odlike masovnog i elitnog, smatrajući da je njegova pojava najočitija u oblastima humanističkog obrazovanja, umetnosti i kulture, gde je proveriti učinke ljudske delatnosti teže nego u egzaktnim naukama.
Pop elitizam se stoga zasniva na iskrivljenoj predstavi o sopstvenom kvalitetu, posebnosti, nadmoći. Površno stečeni atributi elite, ili privid dostupnosti elitnog sadržaja podstiču u pojedincu pozitivno samovrednovanje lišeno unutrašnje potpore. Kako bi odbranio svoj status, nesigurni pojedinac traži grupu istomišljenika u kojoj će moći da održava i hrani iluziju svog elitizma. Na taj način se podstiče umnožavanje ličnosti i ideja, a hiperprodukcija nas suočava sa mnoštvom izbora, koji nisu ništa drugo do serijski niz jedva prikrivenih kopija.
FIST upozorava i da danas svako može da snimi film, napravi predstavu ili performans, te da - kada merila vrednosti nisu jasno određena, takva sloboda može više da omete nego da pomogne kulturni razvoj.
Srž problema se nalazi u kulturnim i kulturno-obrazovnim institucijama koje podržavaju i kloniraju čoveka srednjih vrednosti, jer snižavanje kriterija sobom povlači sve veći broj visokoobrazovanih ljudi čije je znanje elitno samo na papiru.
Pogrešno shvaćena, svedena na niz amblema, elita je stereotip koji se održava priklupljanjem materijalnih oznaka statusa. Pop elitisti u većini slučajeva imaju spoljni izvor samoodržavanja u vidu institucije ili idejnog autoriteta. Kopiranje spoljnog autoriteta vodi do nerada i učaurenosti koji produbljuju predrasude i inerciju misli.
Pored glavnog programa, FIST će sačinjavati i edukativni program u okviru kojeg će biti održano pet radionica - “Elementarni principi glumačke igre” slovenačkog reditelja Tomija Janežiča, namenjena glumcima i rediteljima, zatim “Iluzija elitizma”, koja je namenjena vizuelnim umetnicima, a vodiće je Mareta Bulca iz Slovenije, te “Menadžment u umetnosti”, namenjena likovnim umetnicima, na kojoj će predavač biti Jelena Glišić. Biće održana i radionica fotografije Đorđa Odanovića “Portret na FIST-u i unutar njega”, kao i radionica lutkarskog pozorišta “Od manipulacije do animacije”, na kojoj će predavač biti profesor sa najprestižnije akademije za lutkarsko pozorište iz Bugarske, Slavčo Malenov.
Peti FIST obuhvata i dve tribine, od kojih će jedna - na temu “Bobu bob, a popu pop”, direktno biti posvećena temom festivala, a među učesnicima su najavljeni stručnjaci u oblasti umetnosti, sociologije i teorije kulture.
Nakon završetka predstava predviđeni su okrugli stolovi, a najavljene su i prateće izložbe, kao i raznovrstan off program, uključujući zajednički projekat FIST-a s novosadskom grupom Fun and Magic Accidents (FAMA).
Takođe, počeo je da radi i FIST radio na internetu, odnosno festivalskom sajtu (www.fistbelgrade.com)
Pokrovitelji FIST-a su FDU, Ministarstvo kulture Srbije, Opština Novi Beograd, Agencija za saradnju s nevladinim organizacijama i evropsku harmonizaciju, Turistička organizacija Beograda, Gete institut i ambasada Danske, a pomogli su i brojni sponzori.
Završetak svih programa predviđen je u tri sata posle ponoći, a autobusi FIST-a saobraćaće na liniji FDU-centar grada na sat vremena, počev od ponoći.
Sajt FIST-a je www.fistbelgrade.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)