• Search form

21.12.2017 | 12:30

4. REZ – Svetlosne razglednice

4. REZ – Svetlosne razglednice

Teorija koja Hoda [TkH] organizuje 26. decembra u Domu omladine Beograda četvrto izdanje festivala REZ kojim će dati presek savremenog eksperimentalnog filma iz Hrvatske, uz fokus na radove Ane Hušman, koja predstavlja jedan od danas najzapaženijih i najistrajnijih glasova eksperimentalnog filma u post-jugoslovenskom kulturnom prostoru.

Uz veliki deo opusa Ane Hušman, nagrađivane autorke, docentkinje na odseku za animirani film i nove medije Akademije likovnih umetnosti u Zagrebu i suosnivačice udruženja RESTART, program četvrtog REZ-a, objedinjen nazivom “Svetlosne razglednice”, obuhvata i najnovije radove Ivana Faktora, Borisa Poljaka i Vladislava Kneževića.

Publika će videti filmove Ane Hušman “Plac” (2006), “Ručak” (2008), “Razglednice” (2013) i “Volim te, Ines” (2017), nakon kojih će biti održan i razgovor sa autorkom o njenom radu i specifičnim problemima njenog filmskog opusa, koji će od 21 sat voditi teoretičar umetnosti Branislav Dimitrijević iz Beograda.

U kratkom filmu “Plac” Ana Hušman bavi se kupovinom namirnica na pijaci i fenomenom preferiranja domaćeg nad uvoznim koje je prisutno kod svih kupaca, bez obzira da li je zaista bolje i kvalitetnije, a polazi od argumenta da se kupovinom hrvatskih namirnica pomaže razvoj hrvatske poljoprivrede, kao i da je domaće bolje jer je poznato i finije, ne uzimajući u obzir da nije pitanje da li je uvozno ili domaće ,već na koji je način uzgajano. Za izradu zimnice kupuje se isključivo domaće i poznato, te ga je potrebno preparirati i spremiti, kako bi bilo sigurno i očuvano, zaustavljeno u svom najboljem trenutku da bi trajalo celu zimu. U tom procesu potrebno je ukloniti sva strana tela, odabrati najlepše komade, one koji nisu oštećeni, te sve dobro očistiti da bi se zimnica sačuvala od kvarenja, da bi bila “sigurna”….

Film “Ručak” bavi se običajima pri jelu i piću – specifično situacijom ručka, jer zajednički obrok je centralno mesto na kojem drugima pokazujemo svoju uglađenost i civilizovanost. Pravila lepog ponašanja na koja nailazimo u bontonima za sebe kažu da pomažu ljudima u boljem međusobnom razumevanju i olakšavanju komunikacije, te nam omogućuju da se lakše i sa više samopouzdanja krećemo u društvu. Njima nas uče od rođenja, što je ujedno i jedini način da ih u potpunosti usvojimo. Svoj izvor ta pravila imaju u zapadnoj kulturi, a prema njihovom poštovanju lako je prepoznati ko je civilizovan, a ko nije…

Ana Hušman, Razglednice, 2013, HD, 23'

Razglednice” se bave metodama igranja uloga, igrokaza, izražajnog čitanja, insceniranja bajki, kao i pisanja i čitanja razglednica, koje se ističu u nastavnom planu za hrvatski jezik i metodici podučavanja hrvatskog kao stranog jezika. U kombinaciji s priručnikom za učenje hrvatskog jezika za strance i razglednicama poslatim iz Amerike u Hrvatsku, te su metode polazna tačka za improvizovane i performativne situacije u kojima učestvuju i profesionalni glumci i amateri.

Osnova dramaturškog zapleta filma “Volim te, Ines” je melodramska situacija o nemogućnosti odnosa, izvedena u televizijskom studiju koristi jezik i specifičnosti produkcijskih uslova proizvodnje TV serija, sapunica i drama, odnosno produkcije okarakterisane nazivom jeftine kulture.

Prostor snimanja – virtuelni studio, televizijski green screen studio sa svega nekoliko rekvizita – i prostor dešavanja – dnevna soba generisana u 3D tehnologiji – omogućavaju da se filmski prostor uživo tokom snimanja tretira postupcima bližim montažnim zahvatima na filmu ili uređivanju teksta, da se materijal obrće, okreće, vrti u loop, ponovo vrati, potpuno izbriše, dekonstruiše u skladu sa potrebom izvedbe/kretanja protagonista ili zahtevima teksta. Repeticijom narativa i traženjima kompromisa bezuspešno se pokušava uspostaviti dijalog. Umesto toga, događa se govorenje bez slušanja, razrešenja situacije nema već sledi niz upornih i tvrdoglavih pokušaja koji svi vode na početak. Kao osnov konflikta, odnosno uputstvo za izvedbu koristi se citat Nikole Tanhofera o dvojnoj ili ukrštenoj osnovnoj svjetlosnoj poziciji.

Ana Hušman, Volim te, Ines, 2017, DCP, 14’

Ana Hušman u svojim radovima raščlanjuje strukturu i teksturu filmskih elemenata kroz različite forme filma, instalacije, knjige, zapisa slike, zvuka, teksta. Eksperimentiše s mogućnostima animacije, dokumentarnim i igranim elementima u filmu, glasom i artikulacijom. Unutar radnih procesa, zanima je preispitivanje i obrtanje pozicije amaterskog i profesionalnog subjekta performativnosti, samog medija i struktura koje diktiraju i proizvode obrasce ponašanja.

Poslednjih godina dobila je više domaćih i internacionalnih nagrada. Njeni radovi prikazani su na izložbama i festivalima širom sveta, među kojima su deveto Bijenale u Kvangdžuu, 53. Oktobarski salon u Beogradu, Medienturm Gallery u Gracu, On the Eastern Front u Ludvig muzeju savremene umetnosti u Budimpešti, “lucy” bodig & Art on Stage, URA u Istanbulu, Stuttgarter Filmwinter u Štutgartu, Međunarodni filmski festival u Roterdamu, Festival eksperimentalnog filma i videa 25 fps u Zagrebu, DOK u Lajpcigu…

Uoči predstavljanja opusa Ane Hušman, publika REZ-a ima priliku da pogleda od 19 sati i filmove Ivana FaktoraSve bih ostavio ovdje” (2016), Borisa PoljakaOni samo dolaze i odlaze” (2016) i Vladislava KneževićaZavršni krug” (2017).

Ivan Faktor je za film “Sve bih ostavio ovdje”, u kojem kroz prozor prati zatečene situacije kroz četiri godišnja doba i beleži sve malom DV kamerom, dobio nagradu Oktavijan za najbolji eksperimentalni film na ovogodišnjim Danima hrvatskog filma.

Ivan Faktor, Sve bih ostavio ovdje, 2016, V/DCP, 11’

Faktor (1953) se bavi eksperimentalnim filmom, fotografijom, videom i video-instalacijama. Bio je urednik Tribine kluba ljubitelja filma u Osijeku (1975-1977), potom voditelj filmskog programa Studenskog centra (1981-1988), a od 1992. godine urednik filmskog programa Kinematografa Osijek. Filmove, a potom video radove, snima kontinuirano od 1975. Učestvovao je 1995. na 46. Bijenalu u Veneciji, a 2002. bio je predstavnik Hrvatske na 25. Bijenalu u Sao Paulu. Dobio je brojne nagrade, među ostalima i veliku nagradu na 11. Danima hrvatskog filma 2002, godišnju nagradu “Vladimir Nazor” za film 2002, kao i Veliku nagradu 39. Zagrebačkog salona 2005. Takođe, dobitnik je godišnje nagrade “Vladimir Nazor” na području likovne i primenjene umjetnosti. Osnivač je i voditelj galerije “Kazamat” u Osijeku (2001-2004) i Performans art festivala od 2001. godine do danas. Od 2006. do 2010. bio je direktor Gradskih galerija Osijek.

Film Borisa PoljakaOni samo dolaze i odlaze”, koji prati jutarnja događanja na splitskoj plaži Bačvice, na kojoj se susreću mladi koji se vraćaju iz noćnog provoda i stariji ranoranioci koji šetaju i prolaze, dobitnik je nagrade Oktavijan za najbolji dokumentarni film i najbolju režiju na Danima hrvatskog filma 2017.

Boris Poljak, Oni samo dolaze i odlaze, 2016, HD/DCP, 20’

Poljak (1959) je od 1978. godine član Kinokluba Split, u čijoj je produkciji tokom 1980-ih ostvario kao autor dva neprofesionalna filma (Nova godina i Geronimo je mrtav), a kao snimatelj osam eksperimentalnih filmova na super 8 i 16 mm. Od početka 1990-ih deluje kao profesionalni filmski i televizijski snimatelj. Jedan je od organizatora Sabora alternativnoga filma u Splitu (1982-1988), te jedan od pokretača Međunarodnoga festivala novoga filma i videa u Splitu. Nagrađen je za snimateljski rad na Danima hrvatskog filma 2000, 2001, 2004. i 2005.

REZ predstavlja i film Vladislava KneževićaZavršni krug” koji prikazuje krajnje redukovanu pokretljivost i napetost fizičkog tela postavljenog u napušteni industrijski pogon. U praznini prostora bez mašina ljudsko telo je u radnom taktu arhaične pulsacije. Spori i hiperkontrolisani pokreti pokušavaju da održe koheziju, ali otpadanje površinskih slojeva predstavlja nezaustavljivost procesa dematerijalizacije. Pozicije tela ukazuju na kolektivno sećanje fizičkog ustrojstva stvari koje nestaju u intenzivnoj hladnoći calculusa. Traumatična pozicija telesnosti ogoljena je u kružnom, nezaustavljivom kretanju prema konverziji podataka materijalnog sveta. Većina tonskog segmenta filma kreirana je intervencijama na audio zapisu disanja za vreme izvođenja performansa bez prisustva publike.

Vladislav Knežević, Završni krug, 2017, DCP, 17’

Knežević (1967) je studirao režiju na Akademiji dramske umetnosti u Zagrebu i na De Vrije Academie u Hagu, a od 1993. radi kao reditelj za različite televizijske programe. Eksperimentalnim filmom, videom i zvukom bavi se od 1988. Bio je inicijator i organizator programa Reference to Difference, televizijske emisije o eksperimentalnom filmu i videu Videodrom. Dobitnik je dve nagrada Oktavijan za najbolji eksperimentalni film 2010. i 2014 (Archeo 29, A.D.A.M.), nagrada za najbolje stereoskopske i 3D filmove na festivalima u Njujorku 2014. i Karlsrueu 2015. godine. Suosnivač je Međunarodnog festivala eksperimentalnog filma i videa 25 fps u Zagrebu.

TkH organizuje Festival savremenog eksperimentalnog filma REZ u saradnji sa Domom omladine Beograda i Multimedijalnim institutom iz Zagreba, a pokrenut je 2014. godine sa idejom da svake godine u fokusu bude jedan/na od najznačajnijih i još uvek aktivnih autora/ki koji svoje radove smeštaju u polje filmskog eksperimenta, odnosno specifična scena eksperimentalnog filma koja se vezuje za rad dotične/og autorke/a. Cilj festivala REZ je da kreira umetničku i edukativnu platformu za predstavljanje i promociju inovativnih i radikalnih filmskih praksi.

Program se realizuje uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Hrvatskog audiovizualnog centra (HAVC) i uz medijsku podršku portala SEEcult.

Tim festivala REZ čine Marta Popivoda (umetnička direktorka), Petar Milat (selektor), Dragana Jovović (izvršna direktorka), Katarina Popović (vizuelni identitet), Jelena Knežević, Sanja Ljumović i Milica Ševarlić (PR), Ksenija Đurović i Marta Marković (organizacija), Branko Banjanin (kinooperater) i Katarina Kolar (dizajnerka zvuka).

Tim festivala posebno zahvaljuje autorima, Vladislavi Vojnović, Dubravki Sekulić, Ani Vujanović, Stefanu Ivančiću, Vanji Andrijević, Mislavu Vinkoviću, Miranu Juriću, Hrvatskom filmskom savezu, udrugi Domino i festivalu Perforacije, te produkciji i distribuciji Bonobostudio.

Ulaz na sve programe četvrtog REZ-a je besplatan, a satnica se nalazi u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i