39. Simpozijum Svet keramike
Radovi grupe umetnika iz Srbije i Mađarske, nastali na 39. Simpozijumu “Svet keramike” u Aranđelovcu, biće predstavljeni 8. septembra u galeriji “Alek Đonović” u parku Bukovičke banje, u završnici 47. Smotre umetnosti “Mermer i zvuci”.
Reč je o radovima Marije Milin, Olivere Parlić i Dejana Stepanovića iz Srbije, te Andraša Antala iz Mađarske, koji su u julu radili u keramičkom ateljeu u okviru 39. Simpozijuma “Svet keramike”.
Četvoro umetnika različitih umetničkih opredeljenja i senzibiliteta ostavili su interesantne radove za zbirku Smotre umetnosti “Mermer i zvuci”, koja je jedna od najbogatijih zbirki umetničke keramike u Evropi.
Simpozijum “Svet keramike” pokrenut je 1973. godine, u okviru Smotre “Mermer i zvuci”, a od tada se svakoga leta u Aranđelovcu okupljaju domaći i strani keramičari, radeći u najkvalitetnijoj glini. U Narodnom muzeju u Aranđelovcu, koji čuva zbirku umetničke keramike tog festivala, nalazi se oko 800 komada umetničkih dela nastalih na tom simpozijumu.
Ovogodišnje, 47. izdanje Smotre umetnosti “Mermer i zvuci” otvoreno je 3. jula izložbom Dragoljuba Raše Todosijevića u galeriji “Alek Đonović” i otkrivanjem četiri nove skulpture u čuvenom aranđelovačkom parku. Na otvaranju je nastupio i proslavljeni violinista Stefan Milenković.
Stoletni park skulptura obogaćen je sa četiri nova rada nastala na prošlogodišnjem sazivu Simpozijuma “Beli venčac” - Todosijevićevom minimalističkom skulpturom “Kapija”, novim radom vajara i profesora Mrđana Bajića “Ja volim Ameriku i Amerika voli mene”, kao i radovima Slavka Živanovića “Samo vas posmatram” i slovenačkog umetnika Tobijasa Putriha “88%”.
Ove godine na Simpozijumu "Beli venčac" učestvuju Nikola Koka Janković, Kosta Bogdanović i Dušan Petrović.
Simpozijum “Beli venčac”, odnosno Smotra umetnosti “Mermer i zvuci”, od 1966. godine okuplja domaće i strane umetnike koji su do sada realizovali više od 200 mermernih skulptura. “Beli venčac” je od početka imao podršku najistaknutijih istoričara umetnosti i likovnih kritičara, kako iz bivše Jugoslavije, tako kasnije iz čitavog sveta.
Savet Simpozijuma je koncepciju zasnovao na širokom retrospekcijskom uvidu u svetsku i domaću produkciju, a upravo je ta stilska heterogenost, oslobođena trendovskih i fenomenoloških isključivosti, i očuvala Simpozijum od getoizacije pripadnosti određenoj katedri, stilskoj školi, generacijskoj i ideološkoj dogmi.
Sajt Smotre "Mermer i zvuci" je www.mermerizvuci.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)