33. Beogradski džez festival
Beogradski džez festival (BDŽF) predstavlja od 26. do 30. oktobra više od 20 sastava iz Srbije i sveta, među kojima su zvezde poput američkog saksofoniste Džošue Redmana, ali i nosioci novih umetnička tendencija u džez muzici današnjice, na koje ukazuje i sloganom 33. izdanja “Džez vizije”.
Prema navodima organizatora, Doma omladine Beograda, 33. BDŽF ukazuje na trenutak u istoriji džeza u kojem se rađa nova fuzija tog pravca sa drugim muzičkim oblicima, zbog čega je džez ponovo najuzbudljivija i najkreativnija forma popularne muzike.
Glavni program 33. BDŽF-a počinje u Velikoj sali DOB-a koncertima domaće grupe Eyot i švedskog pijaniste Jana Lundgrena koji je sa Matijasom Svensonom i String Quartetom pripremio omaž kolegi Janu Johansonu, prerano preminulom pioniru švedskog džeza. Iste večeri u sali Amerikana nastupuće danski Jakob Bro Trio i norveški Marius Neset Quartet.
Grupa Eyot, internacionalno najuspešniji džez sastav iz Srbije, spaja kulturu džeza i roka, psihodeličnu i ambijentalnu muziku, kao i elemente istočnoevropskog folklora. Njihov aktuelni album “Innate” posvećen je ovom podneblju. Na BDŽF-u će nastupiti kao ekskluzivni gosti saksofonista Džejk Mekmerči i trubač Pit Džadž iz britanskog sastava Get the Blessing.
Švedski pijanista Jan Lundgren predstaviće program koji čine originalna viđenja švedskih, ruskih i mađarskih narodnih pesama sa legendarnih albuma Jana Johansona iz 60-ih godina 20. veka, u novim aranžmanima za klavir, kontrabas i gudački kvartet.
Gitarista Jakob Bro, sedmostruki dobitnik Danske muzičke nagrade za najbolji džez ili crossover album godine, te dvostruki laureat The Carl Prize za kompozitora godine, jedan je od najuspešnijih umetnika u istoriji danskog džeza. Na aktuelnom ostvarenju za produkciju ECM i na beogradskom koncertu predstavlja trio sa cenjenim američkim ritmičarima Tomasom Morganom (kontrabas) i Džojem Baronom (bubnjevi).
Norveški saksofonista Marius Neset ima iza sebe već deset albuma sa sastavima JazzKamikaze i People Are Machines, a 2011. objavio je prvi album pod svojim imenom za britanski Edition Records. Danas je ekskluzivac minhenske kuće ACT, poznat po ekspresivnom izrazu u raznovrsnim okruženjima - od kombo sastava, preko big bendova, do klasičnih kamernih orkestara.
Za 27. oktobar najavljen je holandski Wolfert Brederode Trio i Nitai Hershkovits iz Izraela, te Marc Ribot i Young Philadelphians iz SAD, koji su gostovali i na proteklom 36. Skopskom džez festivalu, te Kris Davis i Billy Drummond iz Kanade/SAD.
Holandski pijanista Volfert Brederod vraća se na BDŽF posle izuzetnog koncerta u kvartetu 2009. godine. Njegov muzički izraz obeležava prefinjeno i fokusirano izvođenje, sklonost ka prirodnom toku muzike, otvorenost prema raznim stilovima i neumorno istraživanje novih horizonata. U Beogradu će predstaviti novi trio, sa kojim je 2016. godine objavio hvaljeni, naglašeno lirski album “Black Ice” za produkciju ECM.
Mladi izraelski pijanista Nitaj Herškovic zablistao je u džez svetu kada ga je Avišaj Koen, prošlogodišnja zvezda BDŽF-a, predstavio na duo albumu “Duende”. U međuvremenu je još dva puta snimao sa popularnim kontrabasistom, stekavši samopouzdanje da se upusti u solo karijeru. Herškovic ispoljava zanimanje i za analognu elektroniku (koju predstavlja na debi albumu) i za akustične nastupe, kakav će održati u Beogradu.
The Young Philadelphians, koji su oduševili upravo publiku 36. Skopskog džez festivala, odaju počast dvostrukom nasleđu - harmolodičnom pank-fanku prve postave Prime Time Orneta Kolmena i optimističkom pulsu filadelfijskog soula 70-ih. U tu svrhu, gitarista Mark Ribo angažovao je dvojicu nekadašnjih članova Prime Time, basistu Džamaladina Takumu i bubnjara Dži Kelvina Vestona, kao i gudački trio, nezaobilazan za slatki ukus disko-fanka.
Kanadska pijanistkinja i kompozitorka Kris Dejvis objavljuje albume u različitim formatima, a na aktuelnom izdanju “Duopoly” izložila je duo snimke sa osam eminentnih muzičara, među kojima je i američki bubnjar Bili Dramond, sa kojim će nastupiti na 33. BDŽF-u.
Treće festivalsko veče, 28. oktobra, obeležiće nemački Eva Klesse Quartet i Giovanni Guidi “Inferno” iz Italije, koji će nastupiti u Velikoj sali DOB-a, dok će se u Amerikani predstaviti francuski Emile Parisien Quartet i Ilhan Ersahin’s Istanbul Sessions iz Turske.
Bubnjarka Eva Klese predvodi najperspektivniji nemački džez sastav 2015. godine, koji spaja evropsku džez poetiku, folklorne elemente, valcer i free melodične pasaže.
Italijanski pijanista Đovani Gvidi gostovao je na BDŽF-u i 2010. godine, kao član kvinteta Enrika Rave, a ovoga puta nastupa kao koautor najboljeg džez albuma u Italiji 2016. godine prema anketi časopisa Musica Jazz. Na trećem nastupu pred beogradskom publikom (drugi put je svirao u duu sa Đanlukom Petrelom 2013) predstavlja novi kvintet Inferno sa istaknutim saksofonistom Frančeskom Bearcatijem.
Mladi saksofonista Emil Parizijen nosilac je najvećih priznanja u francuskom i evropskom džezu: laureat je Prix Đango Reinhardt za 2012, nagrade za najboljeg džez muzičara Francuske u 2014 (Victoires du Jazz), kao i priznanja za najboljeg inostranog instrumentalistu 2016. prema mišljenju nemačke džez kritike (ECHO Jazz). Posle izuzetnog nastupa sa Vensanom Peranijem na BDŽF-u 2016. godine, sada prvi put u Srbiji predstavlja sopstvenu muziku.
Turski saksofonista, kompozitor, producent i promoter Ilhan Ersahin jedan je od najagilnijih profesionalaca u današnjem džez svetu. Objavio je više desetina albuma kao lider različitih postava i imao značajnu ulogu na njujorškoj andergraund sceni 2000-ih, kao osnivač i vlasnik renomiranog kluba Nublu, a potom i istoimene diskografske produkcije i festivala. Istanbul Sešions je njegov energični kvartet sa kolegama iz Turske.
Najveća zvezda 33. BDŽ-a, Džošua Redman, nastupiće 29. oktobra u Sava centru sa svojim triom, a publika će prethodno imati priliku da čuje i Mats Eilertsen “Rubicon” iz Norveške.
U Amerikani će pretposlednje festivalske večeri nastupiti Rodrigo Amado Motion Trio iz Portugala i Peter Evans Septet iz SAD.
Saksofonista i kompozitor Džošua Redman je jedan od najharizmatičnijih džez umetnika iz generacije koja se na sceni pojavila 90-ih godina, a objavio je već 17 albuma kao lider i dva albuma sa kolektivom James Farm. Osvajao je visoke pozicije na godišnjim listama vodećih džez magazina i četiri puta bio nominovan za Gremi – poslednji put proteklog proleća, za album u duetu sa Bredom Meldauom.
Publika BDŽF-a čuće u Sava centru i internacionalni Septet Rubicon na čelu sa norveškim kontrabasistom Matsom Eilertsenom, koji je uporedo sa sporadičnom solo karijerom ostvario je upečatljive rezultate u kolektivima Food, Nymark Collective, Dingobats i The Source, te kao sajdmen u sastavima Torda Gustavsena, Jakoba Janga, Hokona Kornstada, Solvejg Sletahjel i Volferta Brederoda. Septet Rubicon njegov je dosad najambiciozniji projekat, sa kojim je debitovao kao lider pod okriljem kuće ECM.
Portugalski saksofonista Rodrigo Amado važi za jednog od najupečatljivijih improvizatora na savremenoj evropskoj džez sceni. Laureat je priznanja za najbolji album 2015. godine u anketi najuglednijeg portala za fri-džez i improvizovanu muziku Free Jazz Collective. Motion Trio je njegov omiljeni sastav poslednjih godina, koji povremeno uključuje kao goste istaknute svetske soliste, poput tromboniste Džeba Bišopa i trubača Pitera Evansa.
Trubač Piter Evans nastupiće u septetu kojim je otvorio novo poglavlje u karijeri kao bendlider i kompozitor, reflektujući narasla zanimanja za multidimenzionalne orkestarske muzičke strukture. Ansambl uvaženih avangardista, kako ističu organizatori BDŽF-a, predstavlja pravi kamerni orkestar za 21. vek, kombinujući stroge partiture, slobodnu improvizaciju, inovativni spoj električnih i akustičnih zvukova, te izvođačku energiju koja prenosi intenzitet i iskrenost.
Za završnicu 33. BDŽF-a najavljena je Donny McCaaslin Group iz SAD, koja će nastupiti 30. oktobra u Sava centru, kao i hrvatski muzičar Matija Dedić sa projektom Three Sides of Jazz feat. Gene Jackson & Joris Teepe, uz domaćeg muzičara Vasila Hadžimanova kao specijalnog gosta.
Američki saksofonista Doni Makaslin debitovao je na BDŽF-u 1990. godine, kao jedan od talentovanih studenata u kvintetu Gerija Bartona. Drugi put je gostovao 2006. godine kao desna ruka Dejva Daglasa, a sada dolazi kao muzička duša Bouvijevog epitafa “Blackstar” i autor velike posvete “Beyond Now”, laureat nagrade Pol Aket festivala North Sea Jazz 2017 i priznanja za džez muzičara godine u anketi radija Jazz FM.
Hrvatski pijanista i kompozitor Matija Dedić, koji je trijumfovao na prošlogodišnjoj dodeli Porina - najuglednije nagrade hrvatske muzičke zajednice, treći put gostuje na BDŽF-u, a predstaviće program sa aktuelnog albuma “Dedicated” u pratnji internacionalnog trija, te autorski solo program i duo sa Vasilom Hadžimanovim kao specijalnim gostom.
Festivalski program zaokružiće predstavnici srpske džez scene u Amerikani u DOB-u - Sanja Marković (Ascension), Space Tigers (Srbija/Hrvatska/SAD) i Tapan.
Kompozitorka, vokalistkinja, instrumentalistkinja i aranžerka Sanja Marković, rođena u Beogradu, živela je i radila u SAD, a poslednjih godina predvodi klupski sastav Brazilian Jazz Collective, aktivno komponuje i producira pozorišnu muziku i povremeno nastupa sa Big bendom RTS-a. Na BDŽF-u će predstaviti debi album, koji objavljuje za produkciju Metropolis Jazz.
Kvartet Space Tigers osnovali su u Berlinu hrvatski saksofonista Grgur Savić i srpski gitarista Vanja Kevrešan, a čine ga i trubač Damir Bačikin iz Srbije i američki bubnjar Veg Džisus. Četvorica sofa-tehno-džez-surfera predstavljaju muziku izvan stilskih granica koja će se naći na debiju za švajcarski Unit Records. Zovite to džez, grandž, fank ili elektro – sasvim je nebitno, u pitanju je tipični berlinski umetnički izraz, poručili su organizatori BDŽF-a.
Duo Tapan, koji će zatvoriti 33. BDŽF, čine producenti Nebojša Bogdanović Švabe i Goran Simonovski, aktivni na beogradskoj klupskoj sceni od 90-ih. Pod imenom Tapan objavili su tri EP-a, a uživo, u formatu kvarteta sa saksofonistom Džamalom al Kisvanijem i perkusionistom Feđom Frenklinom, grade veze elektronike, džez improvizacije i pulsa orijentalizma.
Uoči glavnih koncerata u Velikoj sali DOB-a, publika će imati priliku da prisustvuje i programu centralnom holu već od 18 sati, a nastupiće KK Trio feat. Ivan Radivojević i Rastko Obradović, mađarski Trio Kosztolánszki i rumunski sastav JazzyBIT.
Festival je najavljen 24. oktobra promocijom knjige Vojislava Bubiše Simića “Zvuci vremena” i izložbom fotografija “Džez u Srbiji 1929-1944” iz Muzeja Mihaila Blama, kao i nastupom španskog dueta Havijera Koline i Hozemija Karmone i omaž koncertom u čast dugogodišnjeg umetničkog direktora BDŽF-a Milivoja Miće Markovića.
Budžet BDŽF-a ove godine je 200.000 evra, što je čak pet puta više nego pre nekoliko godina. Beogradske vlasti uložile su devet miliona dinara, a Ministarstvo kulture i informisanja 2, 6 miliona dinara.
Tokom burne istorije, BDŽF je bio jedan od pet najznačajnijih u Evropi, a ugostio je legende kao što su Majls Dejvis, Čarli Mingus, Dizi Gilespi, Telonius Monk i Djuk Elington. Elington je i započeo istoriju BJF-a, 31. oktobra 1971. godine, kada je sa svojim orkestrom otvorio prvo beogradsko izdanje čuvenog Njuport džez festivala.
Osnivač i pokrovitelj BDŽF-a je Grad Beograd, a od 2007. godine uvršćen je među gradske manifestacije od posebnog značaja, dok je od 2015. godine u članstvu Evropske džez mreže (Europe Jazz Network).
Festivalski sajt je bjf.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org
(SEEcult.org)