• Search form

23.10.2012 | 14:04

28. Beogradski džez festival

28. Beogradski džez festival

Beogradski džez festival (BJF) predstavlja od 25. do 28. oktobra 18 sastava sa više od 100 renomiranih muzičara iz 28 zemalja, a počinje u znaku domaćeg i američkog džeza - na otvaranju u Sava centru nastupiće grupa Darkwood Dub sa Biserom Veletanlić, a potom projekat Miles Smiles iz SAD, koji čine muzičari koji su sarađivali sa legendarnim Majlsom Dejvisom (Miles Davies).

Svi ostali koncerti intenzivnog programa 28. BJF-a, čiji je slogan “Like! Jazz”, biće održani u Domu omladine Beograda, koji je i organizator BJF-a, započetog još 1971. godine kao lokalno izdanje čuvenog Njuport džez festivala.

Koncert sastava Miles Smiles, oformljen povodom 20 godina od smrti Majlsa, predstavlja odavanje počasti čoveku koji je zadužio svetski džez, istakao je 23. oktobra na konferenciji za novinare 28. BJF-a programski urednik Dragan Ambrozić, napominjući da je Majls tri puta gostovao na BJF-u (1971, 1973. i 1986.), te da je od njega više puta učestvovao samo Dizi Gilespi (Dizzy Gillespie).

Sastav Miles Smiles, koji uoči BJF-a gostuje 23. oktobra na 31. Skopskom džez festivalu, predvodi Walace Roney, jedini Majlsov učenik i uz to vlasnik njegove trube. Bend čine i bivši Majlsovi puleni iz različitih situacija: Rick Margitza (tenor saksofon), Larry Coryell (gitara), Joey DeFrancesco (Hammond B3), Omar Hakim (bubnjevi) i Ralphe Armstrong (bas), koji će zameniti prvobitno najavljenog Darryla Jonesa, koga su The Rolling Stones pozvali da svira sa njima u novom serijalu koncerata.

Na programu sastava Miles Smiles su numere s kultnog albuma “Kind of Blue”, uz fanki-fjužn repertoar iz 70-ih i 80-ih, sve do najvećeg hita "Jean Pierre“.

Čast da otvore 28. BJF dobila je beogradska grupa Darkwood Dub koja kreće odmah zatim sa Biserom Veletanlić na turneju po Srbiji, povodom albuma “Vidimo se!”.

Prema rečima Vasila Hadžimanova, koji je već par godina klavijaturista u Darkwood Dubu, publika može da očekuje opušten program sa improvizacijama, uz Biseru koja, kako je istakao, “peva kao da ima 20 godina”.

Prve festivalske večeri u holu Sava centra nastupiće i European Saxophone Ensemble.

Okosnicu programa 28. BJF-a čine i supergrupa Dave Douglasa i Joe Lovana, nova džez zvezda Ambrose Akinmusire, latino gigant Jerry Gonzalez, kao i radikalna njujorška postava Mostly Other People Do The Killing. Stiže i džez-bit poetesa Ursula Rucker, autentični džez-kabaretski odmak grupe Das Kapital, plesni gruv danskog trija Ibrahim Electric, kao i predstavnici nove srpske džez dijaspore - Nenad Vasilić iz Austrije i Blazin’ Quartet Srđana Ivanovića, koji dolazi iz Holandije.

Domaću džez scenu predstaviće i Jovan Maljoković sa gostima (Balkan Salsa Band feat. Ana Sofrenović).

Domaći džez trebalo bi da dobije poseban zamah osnivanjem katedre za džez muziku na Fakultetu muzičke umetnosti, što će, kako je rekao zamenik gradskog sekretara za kulturu Aleksandar Peković, značiti i da domaći umetnici neće više morati da idu u inostranstvo.

Opisujući program 28. BJF-a kao “praznik džeza u Beogradu”, Peković je rekao i da je Grad Beograd, kao osnivac, podržao BJF sa sedam miliona dinara, dok je Ministarstvo kulture izdvojilo dva miliona.

BJF je tradicionalno pomogla i američka ambasada u Beogradu, čiji je ataše za kulturu Dru Giblin (Drew), koji je i sam svojevremeno bio džez bubnjar, ocenio ovogodišnji program kao fantastičan.

Američka ambasada je, prema njegovim rečima, ponosna što je partner BJF-a, a pomogla je dolazak dve grupe, kao i muzičkog kritičara Džoa Vudarda (Joe Woodard), čiji će prikaz BJF-a biti objavljen u najuticajnijem džez časopisu - “Down Beatu”. U novijoj istoriji, to će biti prvo pojavljivanje nekog festivala iz Srbije u časopisu koji je 75 godina vodeći u oblikovanju shvatanja džez muzike. Uz Vudarda, inače, sa BJF-a će izveštavati i oko 20 novinara iz SAD, Velike Britanije, Holandije, Španije, Italije, Švajcarske i zemalja u regionu.

Među gostima BJF-a je i Ori Dakari Trio iz Izraela, koji će nastupiti na svečanom koktelu 23. oktobra u Grand Kazinu, a izrazio je zadovoljstvo što je deo BJF-a i što je prvi put u Beogradu.

BJF je osnovan 1974. kao samostalna manifestacija, u organizaciji Doma omladine Beograda, a posle niza legendarnih muzičara koje je predstavio, 1990. održan je poslednji put pred 15-godišnju pauzu. DOB je obnovio BJF 2005. godine, a festival je u međuvremenu uvršten među manifestacije od posebnog značaja za grad.

Tokom burne istorije, BJF je bio jedan od pet najznačajnijih u Evropi, a ugostio je legende kao što su Majls Dejvis, Čarli Mingus, Dizi Gilespi, Telonius Monk i Djuk Elington, koji je i započeo istoriju BJF-a, 31. oktobra 1971. godine, kada je sa svojim orkestrom otvorio prvo beogradsko izdanje čuvenog Njuport džez festivala.

Prema rečima Ambrozića, od obnavljanja BJF-a 2005. godine - u oprezno optimističkoj društvenoj atmosferi otvaranja Srbije prema svetu, posebno je uzbudljivo bilo pratiti kako se iz godine u godinu domaća kulturna sredina vraća polako na mesto koje joj u evropskim okvirima, kad je u pitanju džez muzika, sigurno pripada. To mesto je uvek bilo oblikovano visokim zahtevima publike, čak i ako budžet nije zaista mogao da prati sve želje.

“Od prvog dana bilo je više nego jasno da je na kulturnu scenu posle 2000. godine stupila jedna nova generacija publike koja je do informacija, pa i do mogućnosti poređenja sebe sa ostatkom sveta, dolazila brže nego i jedna generacija pre nje. Samim tim, nije bilo nijednog razloga da našu novu publiku u formiranju ne izložimo najraznovrsnijim formama džeza, ne bismo li joj dali priliku koja joj je bila uskraćena prethodnih 15 godina - da sama razvije svoj ukus, te da nauči da razmišlja o savremenoj muzici i njenim mogućnostima. Vertikala džez stvaralaštva, od njegovih tradicionalnih oblika do najradikalnijih eksperimenata, svake godine je zato pred nama, kao pokazatelj šta sve muzika može biti. Linija zabave nije zaboravljena, niti može biti kad je u pitanju džez, ali u pravom balansu sa umetničkim postignućima koja menjaju našu predstavu šta se sve može odsvirati”, naveo je Ambrozić povodom 28. BJF-a.

Prijatelji 28. BJF-a su Erste Banka i Grand Casino Beograd, a podržali su ga i ambasade SAD, Poljske Danske i Izraela, Institut Servantes, Gete Institut, Austrijski kulturni forum, Danska džez federacija, SOKOJ, IN Hotel, MASEL, Turistička organizacija Beograda, EU Info Centar...

Sajt BJF-a je www.belgrade-jazzfest.org, a program 28. BJF-a nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r