• Search form

07.11.2022 | 16:12

26. FKM – Izvolite i hvala

26. FKM – Izvolite i hvala

Festival koreografskih minijatura (FKM) Udruženja baletskih umetnika Srbije (UBUS) predstavlja 8. novembra u glavnom programu u Narodnom pozorištu u Beogradu devet predstava umetnika iz Srbije i sveta, a 13. novembra prikazaće i dve predstave domaćih autora nagrađenih priznanjem “Ohrabrenje” 2021. godine – “Hibrid” koreografkinje Marine Aranitović i “Iz drugog ugla” Anđele Žugić.

Takmičarski program 26. FKM, objedinjen sloganom “Izvolite i hvala”, obuhvata četiri predstave iz Srbije, dve iz Severne Makedonije i po jednu iz Kostarike, SAD i Slovenije.

Ana Obradović iz Srbije predstavlja “The moment of willingness”, Miloš Mitić “Ropstvo”, Nemanja Bošković “Urom mour ruom umor”, a Marija Farmer “Svadbu”.

Među učesnicima su i koreografi Andrés Martínez iz Kostarike sa predstavom “Tripalium Factum”, Tara Compton Parsan iz SAD sa predstavom “Peel”, te April Veselko iz Slovenije sa “Falling in” (Padati v), te
Adrijana Danchevska iz Severne Makedonije sa “Go figure it out/ the remix” i Teodora Ezhovska, takođe iz Makedonije, sa “The circle is not round”.

O pobednicima 26. FKM odlučiće stručni žiri koji čine: prvak Baleta SNG Ljubljana Petar Đorčevski, igrači savremene igre i koreografi Tamara Pjević, Tijana Prendović, Ognjen Vučinić i rediteljka Isidora Goncić. Učesnici glavnog programa takmiče se za tri novčane nagrade, kao i za plaketu “Aleksandar Izrailovski” za inventivnost. Tu je i nagrada publike za takmičare koji poberu najveće simpatije i dobiju najveći aplauz, kao i nagrada žirija kritike koji čine teatrološkinja i pozorišna kritičarka dr Ana Tasić, novinarka Biljana Lijeskić i balerina Narodnog pozorišta u Beogradu Iva Ignjatović.

UBUS posebnu pažnju poklanja domaćim stvaraocima kroz podršku za dalji rad i promociju, pa shodno tome dodeljuje i nagradu “Ohrabrenje” koreografu iz Srbije. Nagrađeni dobija sredstva za realizaciju celovečernje predstave koja će premijerno biti izvedena u okviru revijalnog programa narednog FKM-a, a nakon toga i na drugim festivalima i plesnim scenama u gradovima po Srbiji. U znak podrške domaćim koreografima i izvođačima, Direkcija FKM uvela je i finansijski stimulans za finaliste iz Srbije, kao vid dodatne motivacije.

Hibrid, foto: Stanko Đalić

Publika će tako u okviru revijalnog programa imati priliku da na sceni "Raša Plaović" Narodnog pozorišta pogleda 13.novembra premijerno izvođenje dve jednočinke dobitnika priznanja “Ohrabrenje” na 25. FKM.

Predstava “Hibrid” koreografkinje Marine Aranitović rezultat je njenog rada šestoro mladih plesača savremene igre (Tatjana Štricki, Tanja Stefanović, Isidora Subić, Uma Zuban, Staša Jandrić, Nađa Bjelanović), a inspirisana je osećanjem straha - od svakodnevnice, jednoličnog života, ponavljajućeg posla, gubitka smisla/identiteta u celom procesu mehanizacije života u današnjem društvu, možda čak i straha od gubitka inspiracije.

“Mislim da je to nešto sa čime bi svako od nas u jednom momentu života mogao da se poistoveti. Kroz proces stvaranja istraživali smo načine na koje pokretom možemo da izrazimo želju za promenom, potragu za smislom/svetlom, ali u isto vreme i očaj zbog neuspeha. Hibrid je biće koje je produkt današnjeg društva u kojem je život ubrzan/mehanizovan. Hibrid je u svakodnevnom konfliktu identiteta i opstanka, biće koje potiskuje svoje želje, nade, ideje zarad egzistencije. Hibrid je u konstantnoj težnji za svetlom/smislom”, navela je autorka, koja se bavi savremenom igrom kao trener i koreograf. Trenutno radi u Novom Sadu sa plesačima savremene igre na istraživanju različitih tehnika i načina kretanja kroz program movement exchange.

Plesna predstava “Iz drugog ugla” Anđele Žugić, takođe dobitnice priznanja “Ohrabrenje” 2021. godine, preispituje muško-ženske bliskosti, razumevanja, sukobe i opšteočekivane norme ponašanja muškarca i žene u vezi.

“Bavi se temom ljubavi i kako je doživljavamo, vidimo, uzimamo i dajemo. Na koji to način ljubav i odnos sa partnerom utiče, definiše ličnost pojednica. Skup svesnih i nejasnih emocija, razumnih i neobjašnjivih reakcija koje nas ne čine više istim”, navela je Anđela Žugić koja potpisuje i koreografiju sa Predragom Dedićem.

Iz drugog ugla, foto: Stanko Đalić

Anđela Žugić je plesačica, vizuelna umetnica i dizajnerka, koja je u polje plesa uplovila kroz uličnu kulturu i hip hop. Rođena je u Crnoj Gori, a formalno obrazovanje nastavila je na Fakultetu primenjenih umetnosti u oblasti dizajna tekstila, gde završava master studije. Zaposlena je kao dizajner u kompaniji Tarkett. Kao samostalna umetnica aktivna je na plesnoj sceni u Srbiji i regionu, gde je učestvovala u brojnim izvođačkim projektima i ostvarivala značajne takmičarske uspehe.

Predrag Dedić poznatiji kao Dedicate, profesionalni je plesač, koreograf, predavač i umetnik. Rođen u Srbiji, odrastao je u Australiji gde se usavršavao u plesnim stilovima poppinga i hip hopa i izgradio reputaciju nastupajući i takmičeći se po Australiji, Aziji i Evropi. Niz godina je aktivan na plesnoj sceni kao izvođač, takmičar, sudija, organizator, koreograf i pedagog. Učestvovao je u brojnim umetničkim i komercijalnim projektima. Trenutno živi u Beogradu gde drži školu uličnih plesova Izraz i nastupa u predstavi “Godine vrana” u Narodnom Pozorištu u Beogradu kao igrač.

Festival koreografskih minijatura se realizuje uz podršku Ministarstva kulture Srbije i Sekretarijata za kulturu Beograda.

Festivalski sajt je fkmbelgrade.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav