240 godina Boljšoj teatra
Boljšoj teatar u Moskvi, jedna od najznačajnijih pozorišnih, operskih i baletskih kuća u svetu, proslavlja 28. marta 240 godina postojanja, a tim povodom dobio je i novu monografiju, koju je autor Solomon Volkov nazvao “Nova istorija Boljšoj teatra: kultura i politika”.
Ta knjiga na više od 500 strana, pisana više od dve godine, razotkriva neke legende o Boljšoj teatru i donosi dosad nepoznate činjenice.
Volkov, koji je i autor knjige “Šostakovič i Staljin”, piše i o pokušajima zatvaranja Boljšoj teatra – za vreme Lenjina, ali i za vreme Perestrojke.
Boljšoj teatar imao je burnu istoriju, koju su obeležili i veliki požari, pokušaj nacista da ga uništi, kao i mnoge afere, posebno za vreme rekonstrukcije koja je započeta 2005. godine i, nakon probijanja rokova, napokon završena krajem 2011. godine. Osim po trogodišnjem kašnjenju, zapamćena je i po višestruko većem budžetu od planiranog, optužbama za proneveru, ostavkama, smenama…
Istorija Boljšoj teatra počela je 28. marta 1776. godine, kada je Katarina II dala dozvolu knezu Petru Urusovu, poznatom filantropu, da organizuje u narednih deset godina program sačinjen od predstava, maskarada, balova i drugih vidova zabave, uz obavezu da izgradi zgradu pozorišta. Trospratno zdanje najpre se zvalo Petrovski teatar, kako je danas naziv ulice u kojoj se nalazi, a otvoreno je 30. decembra 1780. godine.
Boljšoj je postao svetski centar najboljih operskih i baletskih umetnika i produkcija, počev od “Labudovog jezera”, čija je premijera bila 1877. godine. Taj balet, u kojem je slavna Maja Pliseckaja igrala naslovnu ulogu više od 800 puta, ostao jedno od obeležja Boljšoj teatra.
Na sceni Boljšoj teatra pevao je Fedor Saljapin, zvezde su postali Galina Višnjevskaja i Irina Arhipova, zatim Galina Ulanova, Marina Semenova, Olga Lepešinskaja… Dolazak Jurija Grigoroviča označio je višedecenijske kreativne izazove Boljšoj teatra. Na scenu je stupilo potom novo pokoljenje slavnih umetnika, među kojima su Vladimir Vasiljev, Juri Vladimirov, Aleksandar Godunov…
Posle grandiozne rekonstrukcije i ponovnog gala otvaranja, Boljšoj teatar postao je jedna od deset vodećih pozorišnih kuća u svetu.
Umetnici Boljšoj teatra redovno idu na turneje po inostranstvu i realizuju zajedničke produkcije sa najvećim pozorištima u svetu.
Jubilej Boljšoj teatra obeležio je 28. marta i najveći svetski pretraživač interneta Google.
(SEEcult.org)