• Search form

17.05.2018 | 23:57

21. FAKI - telo kao instrument fizičkog teatra

21. FAKI - telo kao instrument fizičkog teatra

Festival alternativnog kazališnog izričaja (FAKI) nudi u 21. izdanju, koje će biti održano od 22. do 27. maja u prostoru AKC Medika u Zagrebu, sedam predstava koje se bave fizičkim teatrom lišenim generalizacija i stereotipa, oslobođenim kategorizacije i višeznačnih imena za jednu te istu stvar.

Kao izvođačka platforma nezavisnih, putujućih pozorišnih narativa koji deluju van institucionalnih okvira i razvijajući prostor za posebne izraze koji počivaju na margini, 21. FAKU nudi šest autorskih predstava i jednu rezidencijalnu premijeru, uz svakovečernja druženja sa umetnicima.

Najavljene su predstave iz Turske, Čilea, Nemačke, Austrije, Jerrmenije, Italije, Brazila, Švajcarske i Srbije, u kojima glumci/ce, plesači/ce i izvođači/ce nisu samo osobe koje svojim veštinama komuniciraju s publikom, već fizičko telo koje u komunikaciji s prostorom Medike započinje performans – oni sami vlastito su sredstvo, na kojem rade i pomoću kojega rade – živi instrument stvaranja izvođačkih kreacija.

Prema navodima organizatora, u koraku sa savremenim tendencijama u kojima tehnologija preuzima mnoge aspekte rada živog čoveka, na pozorišnim daskama ljudsko telo je i dalje jedinstvena pojava koja se teško može zameniti ili nadomestiti. Autori koji stvaraju ovogodišnji FAKI koriste kao izvođački jezik pokret, a ljudsko telo je njihova polazišna tačka i najznačajniji instrument ekspresije dihotomije želje i volje, strasti i razuma, razumevanja i gubljenja u značenjima neverbalnih performansa, saopštili su organizatori.

U prisutnom trenutku sadašnjosti, gde se sve informacije sažimaju i plasiraju što brže bez zadržavanja na određenim segmentima, gde slika, video i zvuk putuju brže od poziva, postaje gotovo radikalno tražiti, pronaći i postavljati na scenu predstave i performanse koji zahtevaju ne samo vreme za pripremu, izvođenje i posmatranje, nego i posebnu vrstu pažnje kako bi njihov sadržaj mogao biti usvojen i prezentovan, ovom prilikom - u karakterističnom prostoru postindustrijskog kulturnog centra.

Walls

Program počinje predstavom turske Compagnie du PaonHayali” - poezijom u pokretu koja na dinamičan, inteligentno osmišljen i uzbudljiv način tematizuje odnos muškarca i žene, njihovo upoznavanje, zajednički život i rastanak.

Za 22. i 23. maj najavljen je rezidencijalni projekat Puzzle Pie(s)cesWalls” (Srbija) koji će se razvijati dalje tokom maja u prostoru Medike, sa završnom izvođačkom prezentacijom na samom FAKI festivalu. Kao i svake godine, rezidencija je integralni deo FAKI-ja, a organizatori očekuju rezultat koji će ostati u domenu motiva tog festivala – tela kao instrumenta fizičkog teatra.

Hija de Rosa (Čile/Nemačka) predstaviće 23. i 24. maja predstavu “La(s) Caída(s)”, priču o nasilju nad ženama i pokušaj raskrinkavanja sveprisutne teme o kojoj se večno šuti. Predstava je inspirisana stvarnim slučajem koji se dogodio u Čileu.

La(s) Caída(s)

Austrijski Collective B izvešće 24. maja “Wonderful world” – kritički osvrt na današnji svet, posebno na ustaljeno nasilje. Sama izvedba se teroru nasilja izruguje karikiranjem, ostajući u domenu fizičkog teatra, balansirajući između realizma i slapstika.

Elena Copelli Project iz Italije predstaviće 25. maja “Peep diary”, predstavu koja se odvija u potpunom mraku, a istražuje sećanje i dnevničko pamćenje. Zanimljivost tog rada je što publika aktivno učestvuje putem vlastitih svetlosnih naprava (uglavnom mobilnih telefona).

Peep diary

Za 25. i 26. maj najavljen je solo performans Rime Pipoyan iz Jermenije “Hey Kitty”, baziran na "Dnevniku Ane Frank". Plesna koreografija povezana je sa video instalacijom, odnosno kratkim filmom koji je integralni deo predstave. Iako izvedba na sceni polazi od početka prema kraju, narativ filma je obrnut, od kraja prema početku. Izvedba i film se isprepliću, stvarajući nova značenja.

NeverEndingCompany (Brazil/Švajcarska/Nemačka) izvešće 26. maja “Lift and Carry”, performans konceptualizovan kao niz otvaranja, pri čemu je svako minutu duže od prethodnog. Pojedina otvaranja komuniciraju po jedno pitanje o vremenu, trajanju, ideji početka i kraja, životu i smrti.

U samoj završnici 27. maja biće održan okrugli sto sa voditeljima i gostima 21. FAKI-ja.

Hey Kitty

Festival organizuje Attack, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture Hrvatske, Grada Zagreba, Zaklade “Kultura nova” i Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.

Program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Painting by Zoran Popović, ‘I Never Promised You an Avant Garden’, 1983
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r