20 godina Plišane revolucije
Proslava 20-godišnjice Plišane revolucije počela je 14. novembra u Pragu koncertom na kojem su nastupile američke zvezde Lu Rid, Džoan Baez, Suzan Vega i sopran Rene Flemign, a zvezda večeri bio je bivši predsednik Vaclav Havel, kome su čestitke uputili video porukama i mnogi svetski lideri, kao i rokeri Mik Džeger i Bono.
Proslava 20-godišnjice Plišane revolucije počela je 14. novembra u Pragu koncertom na kojem su nastupile američke zvezde Lu Rid, Džoan Baez, Suzan Vega i sopran Rene Flemign, a zvezda večeri bio je bivši predsednik Vaclav Havel, kome su čestitke uputili video porukama i mnogi svetski lideri, kao i rokeri Mik Džeger i Bono.
Svečanosti u bivšoj crkvi iz 13. veka u centru Praga, pretvorenoj u kulturni centar, prisustvovalo je oko 500 zvanica, među kojima i bivša američka državna sekretarka Madlen Olbrajt, koja je rođena u Pragu, a video poruke poslali su predsednik SAD Barak Obama, koji je u poseti Japanu, bivši sovjetski lider Mihail Gorbačov, nemačka kancelarka Angela Merkel, Dalaj Lama...
Baezova je otpevala “We Shall Overcome" na češkom i engleskom, Rene Fleming "Rusalku" Antonina Dvoržaka i "Ave Maria" Franca Šuberta, a potom se pridružila Ridu, bivšem lideru grupe Velvet Andergraund, u izvođenju njegovog klasika "Perfect Day", a svečani koncert prenosila je uživo nacionalna televizija.
Američki predsednik poručio je građanima Češke i Slovačke da su njihov duh i hrabrost bili inspiracija za ceo svet, dok je Gorbačov istakao miran karakter Plišane revolucije protiv bivše komunističke vlasti nekadašnje Čehoslovačke, koja je izazvana policijskim gušenjem mirnih studentskih protesta u Pragu 17. novembra 1989. godine, a trajala je do 29. decembra.
Gorbačov je rekao i da je Havel njegov prijatelj koga mnogo ceni, a pozivajući sve da nastave plišanim putem, izrazio je i nadu da će mir biti očuvan u celoj Evropi.
Nemačka kancelarka poručila je da pad Berlinskog zida, čija je 20-godišnjica obeležena 9. novembra, ne bi bio moguć bez svih prodemokratskih snaga u toj zemlji, zahvaljujući Česima na pomoći izbeglicama iz Istočne Nemačke koji su pokušali da dođu do Zapada preko Praga.
Dalaj Lama je poručio da su njegove molitve vezane za Plišanu revoluciju i izrazio nadu da će Česi i Slovaci održati hrabri duh.
Heroj Plišane revolucije, 73-godišnji Havel, pozvao je na koncertu na međunarodnu solidarnost sa svima koji žive pod represijom širom sveta - od Severne Koreje do Venecuele.
Ranije tokom dana, na praškom Fakultetu umetnosti na Karlovom univerzitetu, Havel nije štedeo oštre reči ni za sadašnji ruski režim.
Navodeći da era diktature i totalitarnih sistema nije završena, Havel je rekao da su možda nestale njihove tradicionalne forme, kakve su bile poznate u 20. veku, ali da su rođeni novi, mnogo sofisticaraniji načini kontrole društva.
Prema njegovim rečima, Rusija je razvila poseban, sofisticarani način opšte manipulacije, te da su njena obeležja demokratije takva da u praksi ne mogu da naude aktuelnom režimu.
Havel je podsetio i na reči koje je izgovorio pre 20 godina tokom demonstracija u centru Praga: “Istina i ljubav moraju pobediti laž i mržnju”. Dodao je da to nije izgovarao ponovo do sada, ali da je suština te poruke još živa.
Havel je proveo nekoliko godina u komunističkim zatvorima pre nego što je postao prvi čehoslovački predsednik posle mirne revolucije 1989. godine. Čehoslovačka se raspala 1993. godine, a Havel je potom bio predsednik Češke do 2003.
Od kada je napustio predsedničku funkciju, Havel se pre svega fokusirao na monitoring poštovanja ljudskih prava u svetu, a između ostalog, Međunarodni komitet za demokratiju na Kubi osnovan je 2003. na njegovu inicijativu.
Takođe, vratio se i na pozorišnu scenu novom dramom “The Leaving”, čija je svetska premijera bila u maju prošle godine u Pragu.
Vrhunac proslava 20-godišnjice Plišane revolucije biće 17. novembra, kada je i počela 1989. Najavljeni su mnogobrojni muzički i drugi kulturni događaji širom zemlje, a u Pragu bi studenti trebalo da simbolično održe protestni marš koji je doveo do sukoba s policijom pre 20 godina i izazvao opšte proteste koji su okončani padom 40-godišnje komunističke vladavine.
(SEEcult.org)