• Search form

05.02.2022 | 01:23

20. Festival iranskog filma u Kinoteci

20. Festival iranskog filma u Kinoteci

Jubilarni, 20. Festival iranskog filma u Beogradu svečano je otvoren 4. februara u Jugoslovenskoj kinoteci filmom “Muhamed Božiji poslanik” (2015) čuvenog reditelja Madžida Madžidija, za koji je scenografiju kreirao srpski umetnik Miljen Kreka Kljaković.

Program je počeo tradicionalnim intoniranjem iranske i srpske himne, a zatim je u Sali “Makavejev” mnogobrojna publika imala priliku da pogleda kratkometražni dokumentarac “Lepote Irana”.

Upravnik Muzeja Jugoslovenske kinoteke Marjan Vujović istakao je dvodecenijsku saradnju sa iranskom ambasadom i Kulturnim centrom Irana, tokom kojem je publici predstavljeno više desetina premijernih filmova kinematografije čija su ostvarenja redovno prisutna na svim velikim festivalima u svetu, kao i na Festu i Festivalu autorskog filma u Beogradu.

Madžidi je posetio Beograd 2004. godine i tom prilikom primio najviše priznanje Jugoslovenske kinoteke – Zlatni pečat za ukupan doprinos filmskoj umetnosti, podsetio je Vujović.

Iranski ambasador Rašid Hasanpur uzvratio je Jugoslovenskoj kinoteci zahvalnošću na saradnji i podršci, izrazivši zadovoljstvo što se festival održava uoči 43. godišnjice pobede Islamske revolucije u Iranu.

“Film je jedan od najpopularnijih umetničkih proizvoda, s velikim kapacitetom za učenje, obrazovanje, prosvećenje i inspiraciju. Uvereni smo da različitosti u kulturi i umetnosti, uz uzajamno poštovanje i interakcije, predstavaljaju vrednost. Globalizacija bi trebalo da pruži priliku da svi umetnički i kulturni dometi budu dostupni, a ne da se nameće jedan stil ili kultura. Nepoštovanje druge kulture, tradicije i verovanja pod maskom slobode govora nikada ne može da se opravda”, rekao je ambasador.

Hasanpur je ujedno osudio “karikature i ponižavajući prikaz proroka Muhameda, što su učinili u nekim zapadnim zemljama”.

Prema njegovim rečima, iranski film u svojoj osnovi ima ljudsku realnost i plementi je pokušaj dostizanja mira i sreće, što je misija svake velike religije i kulture.

“Iranski filmovi prikazuju kulturu i civilizaciju staru više hiljada godina. Tako su i zadobili visoko mesto u svetu, vredne nagrade i mnogobrojnu publiku“, istakao je ambasador Hasanpur.

Od početka kinematografske produkcije u Iranu 1933. godine do sada je snimljeno oko 3.500 filmova, koji su osvojili čak 3.700 nagrada u svetu na više 3.500 festivala i drugih takmičenja.

Ambasador je dodao da pre Islamske revolucije žene nisu snimale filmove, a sada u Iranu stvara 25 rediteljki.

Film “Muhamed Božiji poslanik”, koji prikazuje detinjstvo proroka u 6. veku, bio je najskuplji i najveći projekat u istoriji iranske kinematografije, a posle Beograda videće ga i publika u drugim gradovima u Srbiji, najavio je Hasanpur.

Hasanpur je zahvalio novom savetniku za kulturu ambasade Irana i direktoru Kulturnog centra Amiru Purpezešku, kao i institucijama kulture u Srbiji na realizaciji ovog i predstojećih programa u martu, posvećenih pesništvu i muzici.

Pomoćnica ministra kulture Srbije Danijela Vanušić rekla je da se ove godine obeležava 85 godina diplomatskih odnosa Srbije i Irana, te da u ukupnoj saradnji dve zemlje kultura zauzima istaknuto mesto. Podsetila je da je pre nekoliko godina Filmski centar Srbije potpisao protokol o saradnji sa iranskom Parabi sinema fondacijom “što je bio vetar u leđa saradnji u oblasti filma, uključujući i koprodukciju”.
“Iran je u čitavom svetu prepoznat kao zemlja posebne filmske poetike, nama bliske pre svega zbog svoje suptilnosti i sposobnosti da slikom i rečju, naizgled jednostavno, s lakoćom prenese najdublje emotivne doživljaje”, ocenila je Danijela Vanušić.

Festival iranskog filma, kako je dodala, jedna je od značajnih kulturnih manifestacija koja gradi mostove, spaja vibrantnost kulture i doprinosi međusobnom upoznavanju.

“Iran je zemlja koja baštini tradiciju staru nekoliko milenijuma, pa je i njena kultura raznolika i bogata, a iranska kinematografija ne samo da zauzima važno mesto na svetskoj mapi, već je i zbog svog specifičnog stila iranski film izvršio značajan uticaj na filmski izraz globalno”, rekla je Danijela Vanušić, navodeći dela velikih reditelja Madžidija, Ašgara Farhadija, Abasa Kjarostamija.

Miljen Kreka Kljaković je izjavio da je bio prijatno iznenađen kada je obavešten o učešću filma “Muhamed Božiji poslanik” na Festivalu iranskog filma u Kinoteci.

“Film smo snimali pre sedam-osam godina. Mislio sam da je skoro zaboravljen, ali srećna je okolnost da se sada prikazuje i da ću ga zajedno sa publikom gledati i ja koji ga još nisam video na velikom platnu”, rekao je Kljaković.

Ističući da je Madžidi “vrsni reditelj koji je dobio silne nagrade po svetu”, pomenuo je da su za film “Muhamed Božiji poslanik” angažovana i neka velika imena svetskog filma, kao što je direktor fotografije Vitorio Storaro, trostruki oskarovac, kostime je radio Majkl O’Konor iz Engleske, a vizuelne efekte Skot Anderson, takođe oskarovac.

“Scenografski posao bio je zaista veliki. Da nije bilo mojih saradnika, kao i iskusnih filmskih radnika iz Irana taj posao ne verujem da bismo priveli kraju. Dekor i danas stoji na istom mestu gde smo ga izgradili. Sreća je da se održava, pazi i čuva, pod pokroviteljstvom Vlade Irana”, rekao je Kljaković.

Povodom jubileja Festivala iranskog filma, uručene su zahvalnice čelnicima i saradnicima Jugoslovenske kinoteke angažovanim na realizaciji te manifestacije.

Do 9. februara u Kinoteci će biti prikazano još pet filmova novije iranske produkcije.

(SEEcultr.org)

Zoran Popovic, Fragmenti, Cikago, 1985.
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r