17. Salon knjiga, 16. Art Expo
Novosadski sajam započinje ovogodišnji program 17. Salonom knjiga i 16. izložbom umetnosti “Art ekspo” od 24. februara do 1. marta, u okviru kojih će biti dodeljena književna nagrada “Laza Kostić”, odnosno likovna “Sava Šumanović”, a uporedo će biti održan i trodnevni Sajam obrazovanja “Putokazi”.
Novosadski sajam započinje ovogodišnji program 17. Salonom knjiga i 16. izložbom umetnosti “Art ekspo” od 24. februara do 1. marta, u okviru kojih će biti dodeljena književna nagrada “Laza Kostić”, odnosno likovna “Sava Šumanović”, a uporedo će biti održan i trodnevni Sajam obrazovanja “Putokazi”.
Na 17. međunarodnom Salonu knjiga najavljeno je učešće izdavača koji će publici ponuditi više hiljada naslova, kupovinu knjiga i stručne literature sa sajamskim popustom, a obeležiće ga i književna manifestacija “Dani Laze Kostića” u okviru koje se dodeljuje istoimena nagrada, te drugi međunarodni Facebook pesnički festival, organizovan u saradnji s Banatskim kulturnim centrom.
Novosadski sajam uspostavio je ovih dana saradnju sa Srpskim udruženjem izdavača i knjižara (SUIK), čiji će članovi ponuditi posetiocima više stotine naslova, uz gostovanja domaćih pisaca.
Učešće na 17. Salonu knjiga najavila je i Gradska uprava za kulturu Novog Sada, koja će predstaviti rad 11 najznačajnijih gradskih institucija kulture - Muzeja Grada Novog Sada, Pozorišta mladih i Sterijinog pozorja, te Zavoda za zaštitu spomenika kulture, Novosadskog pozorišta, Ateljea 61, KIC "Mladost" u Futogu, KIC "Kisač" u Kisaču, Istorijskog arhiva, Gradske biblioteke i Kulturnog centra Novog Sada, koji je i koordinator projekta.
U okviru 17. Salona knjiga, biće održana manifestacija “Dani Laze Kostića”, uz dodelu nagrade “Laza Kostić” koja se sastoji od diplome i novčanog iznosa od 150.000 dinara.
U konkurenciji je 29 književnih naslova domaćih pisaca, a žiri koji čine Nenad Šaponja, Zoran Đerić i Đorđe Pisarev, odlučiće koja će knjiga, pisana u književnim žanrovima u kojima je stvarao Laza Kostić (poezija, proza, esej, drama i publicistika), biti nagrađena.
Ovogodišnji, 16. “Art Expo” biće u znaku izložbe “Jedan (ne)mogući kontakt: Warhol-Brtka”, koja će predstaviti uporedni rad Endija Vorhola i domaće umetnice Mire Brtke, dobitnice nagrade “Sava Šumanović” 2009. godine.
Izložba razmatra specifični položaj aktera moderne umetnosti koji, zahvaljujući univerzalnom karakteru sopstvenog dela, dolazi u poziciju da to delo bude višestruko funkcionalno u različitim oblastima svakodnevnog života. Tako je Vorholovo delo postalo univerzalni simbol infiltriranih umetnina: u svetski komunikacijski poredak, u vizuelni informativni i komunikacijski sistem, u proces demokratizacije umetničkih i socioloških zbivanja, u potrošačko društvo, u filozofiji svakodnevlja, u modi, u reklami, filmu, primenjenim umetnostima...
Delo Mire Brtke, prema navodima organizatora, doživljava sličnu sudbinu - njena kreativnost je u domenu likovnih umetnosti ispoljena u slikarstvu, grafici, skulpturi, ansamblažima, videu, ambijentalnim instalacijama. Poseban angažman je usmerila na film, kostimografiju, modu, a njena umetnost je imala i svoju dizajnersku primenjljivost...
Izložba obuhvata Vorholove grafike sa motivom cipela, zatim cipele izrađene prema njegovim nacrtima, film sa manekenkama i dokumentarne fotografije sa Vorholovim modnim radovima, te skice Mire Brtka za kostime za film, modne crteže i kostime korišćene u filmu i primere takozvane "slavenske košulje" koja je bila modni hit u Rimu ranih 60-ih godina prošlog veka (film u kojem je Mira Brtka bila asistent režije i kostimograf), kao i dokumentarni materijal o modnim radovima (fotosi, modni časopisi, filmski plakati...). U okviru postavke, biće održana i modna revija na kojoj će biti prikazane kolekcije Vorholovih cipela i Brtkinih haljina.
Izložba “Art expo” ponudiće i radove primenjenih likovnih umetnika, a organizuje se u saradnji sa Galerijom “Bel Art” u prostoru Kongresnog centra Novosadskog sajma.
Između ostalog, posetioci će imati priliku da vide predmete od kovanog gvožđa i bakarni nakit, rad umetnika Ratka Markovića, umetničke slike Koste Đuričkovića i Darka Bartoša, kao i radove iz Galerije slika "Kaffez" u Novom Sadu. Udruženje tkalja iz Novog Sada izlagaće ručno tkane predmete, a galerija "Retro-Werke" u Subotici, reprodukcije vrhunske izrade.
Posetioci Sajma obrazovanja “Putokazi”, koji će biti održan od 24. do 26. februara, imaće priliku da se upoznaju sa ponudom srednjih škola i fakulteta u zemlji i inostranstvu, obrazovnim profilima i uslovima upisa za narednu školsku godinu.
U želji da sadržaji Salona knjiga, Izložbe umetnosti "Art Expo" i Sajma obrazovanja "Putokazi" budu dostupni svim zainteresovanim, a imajući u vidu tešku ekonomsku situaciju, Novosadski sajam je odlučio da za učenike osnovnih i srednjih škola, kao i za studente, ulaz bude besplatan.
Prošle godine zvezda Salona knjiga bio je ruski pisac Vladimir Vojnovič, a među atrakcijama je bio i prvi Evropski fejsbuk pesnički festival, dok je “Art expo” bio u znaku izložbe koja je povezala Joko Ono i Džona Lenona sa Titom, a posvećena je umetničkoj akciji “Akorns” (Acorn Event) koju su konceptualna umetnica Joko Ono i frontmen Bitlsa realizovali daleke 1968.
Nagrada “Laza Kostić” uručena je Radmili Lazić za poetsku zbirku "Magnolija nam cveta itd.", u izdanju Matične biblioteke "Svetozar Marković" u Zaječaru.
Nagradu “Sava Šumanović” dobio je umetnik i srpski i francuski akademik Vladimir Veličković, koji decenijama živi i radi u Parizu.
Među dosadašnjim dobitnicima te nagrade su i Dragoljub Raša Todosijević, Dragomir Ugren, Zdravko Mandić, Mrđan Bajić, Dušan Otašević, Miodrag Protić, Živko Grozdanić, Milan Blanuša, Mileta Prodanović i Balint Sombati.
Sajt Novosadskog sajma je www.sajam.net
(SEEcult.org)