• Search form

20.02.2019 | 21:22

16. Beogradski festival igre - Emocije

16. Beogradski festival igre - Emocije

Beogradski festival igre (BFI) predstaviće od 22. marta do 12. aprila u Beogradu, Novom Sadu i Vršcu 16 međunarodno priznatih trupa koje će izvesti 20 koreografskih komada i 25 sola i dueta, objedinjenih sloganom “Emocije”. Među njima su i one koje su već poznate publici BFI-ja, poput Holandskog plesnog teatra (NDT), ali i one koje prvi put dolaze, kao što su filadelfijski BalletX, južnokorejska kompanija Eun-Mi An i južnoafrička trupa Dade Masilo.

Zvaničan program 16. BFI-ja najaviće jedan od najintrigantnijih savremenih koreografa i aktuelni direktor Kraljevskog flamanskog baleta Sidi Larbi Šerkauji, čija će trupa Eastman iz Antverpena izvesti 22. marta u Sava centru Fractus V - delo nastalo po narudžbini Teatra igre pokojne Pine Bauš iz Vupertala.

Inspirisan tekstovima jevrejsko-američkog lingviste i političkog filozofa Noama Čomskog, komad Fractus V bavi se načinom na koji se pojedinac može zaštititi od političke i društvene propagande. Kao intenzivna vežba da informacije filtriramo i da se odupremo verovanju u izrečeno. U tom nagrađivanom komadu, na sceni se pojavljuje i sam autor.

Festival će svečano otvoriti 24. marta u Sava centru Holandski teatar igre iz Haga, koji šesti put gostuje u Beogradu.

Kao jedna od najcenjenijih evropskih trupa, NDT će ovoga puta izvesti komade Pola Lajtfuta, Sol Leon i Marka Gekea. Veče je zamišljeno kao triptih koji nudi spektar najsuptilnijih osećanja, ali prikazuje, kako su naveli organizatori, i radikalni repertoarski zaokret NDT-a, ocenjen od kritike kao “ekstremno vešto, virtuozno i estetično”.

Zvezda otvaranja 16. BFI-ja biće i italijanska baletska umetnica Vivijan Durante, dugogodišnja primabalerina Kraljevskog baleta u Londonu, koja će besedom i proglasiti festival otvorenim.

Program 16. BFI-ja biće nastavljen 25. marta u Pozorištu na Terazijama nastupom mlade lionske trupe Tie Break, čiji igrači odavno sarađuju. Obilazeći planetu tokom turneja, pretvarali su hotelske sobe u svoj dom. U tom gostoljubivom, a bezličnom prostoru, počinjali su njihovi dogovori.

Tako je nastao i oblik muzičke komedije Lobi, inspirisan džezom i trenucima života u luksuznim odajama. Duhovite scene prikazuju recepciju kao polje brojnih susreta i predrasuda, koristeći uloge konsijerža i recepcionera, usluge sobnog servisa i slike iz glavnog hola u svom neprekidnom ritmu, ne zaboravljajući pritom goste i njihove neobične zahteve.

Za 26. mart u Beogradskom dramskom pozorištu najavljen je španski komad Bez igre, nema raja koji je koreograf i igrač Pere Faura osmislio za samog sebe.

Upotrebom četiri postavke koje su ostavile trag u istoriji igre, kao i delova sopstvene biografije, performans nudi njihovu rekonstrukciju kao simbolički gest prepoznavanja i divljenja, ali i vežbu duhovite samokritike prema svetu igre i njegovim referencama. Koreografski kolaž nastaje od stepovanja iz mjuzikla “Pevanje na kiši”, disko plesa iz filma “Groznica subotnje večeri”, do savremenog pokreta trupe Rosas ili baletske minijature “Smrt labuda”…

Rimska trupa Spellbound i koreograf Mauro Astolfi gostovaće 25. marta u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu, 27. marta u BDP-u, a dan kasnije u Narodnom pozorištu u Vršcu predstavom kreiranom povodom obeležavanja jubileja Rosinija. Tako je prema tekstovima Augusta Benemelja o životu čuvenog italijanskog kompozitora nastala predstava Rosinijeve uvertire, koja je sa velikim uspehom igrana u Italiji, a sada obilazi svet.

“U beskrajnim noćima, pateći od snažne nesanice, Rosini je počeo da živi u dve stvarnosti koje su se gotovo dodirivale, a samo njegova sposobnost stvaranja i strast za zemaljskim zadovoljstvima, uspevali su da na trenutak anesteziraju haotične misli. Njegova muzika je bila ekstremna, a život – organizovano ludilo!”, navedeno je u najavi tog komada.

Za 28. mart u Operi i teatru Madlenianum u Zemunu najavljen je komad Poklon (Gift) trupe Gauthier dance iz Štugarta, koji je kreiran za poslednji nastup baletske zvezde Erika Gotjea, a potpisuje ga koreograf Icik Galili. Naslov je namerno dvosmislen – na engleskom reč “gift” znači poklon ili talenat, a na nemačkom - otrov. Tako se predstava kreće između dva ekstrema, jer ako nas život u svom usijanju nečemu uči, onda su to blagoslov i prokletstvo. Poklon je i način da se dvojica velikih umetnika zahvale igri, životu i ljubavi. Ipak, kako ističe BFI, biće to pre svega emotivan trenutak kada se veliki igrač poslednji put pokloni na sceni.
 
 
Prvi put na BFI-ju gostuje filadelfijska kompanija savremene igre BalletX, koja ujedinjuje istaknute koreografe sa grupom igrača svetske klase koji otkrivaju nove elemente atleticizma, emocija i gracioznosti. BalletX predstaviće se 29. marta u SNP-u, a 30. marta u Madlenianumu naslovima Kajetana Sota, Matjua Ninena i Jorme Elo.

BalletX osnovala je 2005. godine Kristina Koks, a ispitujući granice klasičnog baleta i podstičući formalno eksperimentisanje uz očuvanje stroge tehnike, ta kompanija posvećena je produkciji novih radova najvišeg kvaliteta koji oživljavaju zajedničke vizije koreografa i igrača i kultivišu kod publike apetit za živopisnom, novom igrom.

U produkciji Korzo teatra iz Haga, 31. marta u Ateljeu 212 biće izveden jedan od poslednjih radova igračice i koreografa Dunje Jocić, Beograđanke koja skoro dve decenije živi i stvara u Holandiji, a dobitnica je nagrade Vip poziva za 2019. godinu.

Njen celovečernji, nagrađivani komad Ne govori sa mnom dok spavam, inspirisan je čudnim i dirljivim odnosom Endija Vorhola i njegove majke Džulije.

 
Za 1. april u Pozorištama na Terazijama najavljen je multimedijalni performans Ptičica sa živim video sadržajem, objektima, maketama,

Hičkokovim “pticama”, 2.000 minijaturnih životinja, ratovima, švercerima, masovnom migracijom i tri izvođača koji se bave ovim neumoljivim svetom sa domišljatošću, kritikom i ljudskom posvećenošću. Grupa gospodina Serana iz Barselone je pozorišna kompanija koja stvara originalne produkcije zasnovane na pričama iz sadašnjeg vremena, a kritika ih naziva “lutkarima digitalnog doba”.

Nacionalni koreografski centar iz Grenobla izvešće 2. aprila u Ateljeu 212 predstavu Vrteška Rašida Uramdana, koja počinje nenametljivo, uz tonove američkog filmskog mjuzikla “Funny girl” Vilijama Vajlera. Uz pokrete igračica, bitan element te predstave je svetlo. U Liberasionu je ocenjena kao delo koje “svakoga ostavlja bez daha”.

Nacionalni koreaografski centar iz Nanta gostovaće 3. aprila u BDP-u predstavom Korak koja deluje u prostoru konfuzije između realnosti i fikcije, između onoga što je stvarno i što je lažno ili nastalo; poigrava se dekonstrukcijom pozorišne magije i transformacijom značenja… Istovremeno se bavi međuljudskim odnosima, ističući potrebu da se svi vrate u okvir zajednice, jer su u suštini srodna bića.

Pariski Mond opisao je Korak kao “susret Pine Bauš i Bastera Kitona”. Predstavu potpisuje italijanska igračica i koreograf Ambra Senatore, koja trenutno i vodi Koreografski centar u Nantu.

Na BFI se 4. aprila u Jugoslovenskom dramskom pozorištu vraća kanadska umetnica Mari Šuinar, koja je za Vrt uživanja, prikazan na prethodnom BFI-ju, dobila nagradu “Jovan Ćirilov – za korak dalje”. Zato se i vraća pred beogradsku publiku naslovom Radikalna snaga, kompilacijom svojih najmarkantnijih sola i dueta kojima je pomerala granice savremene igre tokom poslednje dve decenije.

Veče kratkih komada koje je Šuinarova povezala u uzbudljivu celinu, premijerno je prikazano na Bijenalu igre u Veneciji 2018. godine, i od tada obilazi važne svetske pozornice. BFI je prvi festival na kojem se ta postavka izvodi, nakon venecijanskog.

Prvi put u regionu, BFI predstavlja 6. aprila u Ateljeu 212 južnokorejsku Kompaniju Eun-Me-An iz Seula koja će izvesti komad Igra Severne Koreje.

Južna i Severna Koreja nedavno su napravile istorijski pomak koji bi mogao dovesti do okončanja sukoba koji traje više od 65 godina. Dok Severnu Koreju najviše povezuju sa njenim liderom i trkom za atomskim naoružanjem, niko ne zna šta se tamo zaista dešava sa umetnošću. Tek poneki snimak prikazuje ogromne performanse sa stadiona, kojima se hvali režim.

Eun-mi An je vodeća umetnica južnokorejske scene, a poslednjih godina popularna je i u Evropi.

Na BFI-ju ponovo gostuje Kompanija Batševa iz Tel Aviva, jedna od najvažnijih trupa savremene igre na svetu, a izvešće 8. aprila u Sava centru komad Sadeh21 Ohada Naharina koji već godinama razvija inovativni jezik pokreta Gaga. Naharin smatra da Gaga “pruža mnogo više od mogućnosti za napredak u atletskom smislu”, navodeći da je reč o “delikatnim, malim gestovima, izvan svakodnevnog”. O formi koja treba da stigne iz unutrašnjosti igrača, čije će životno iskustvo utvrditi oblik i ton pokreta.

Uprkos odsustvu narativnih elemenata, 21 epizoda (sadeh se može prevesti kao list rukopisa ili odeljak) obiluje odblescima čovečanstva, sa vinjetama koliko prolaznim, toliko i sugestivnim…

Među gostima BFI-ja je i trupa južnoafričke igračice i koreografkinje Dade Masilo iz Johanesburga, koja će 9. i 10. aprila u Pozorištu na Terazijama predstaviti svoju verziju baleta Žizela, izvođenu i u Njujorku, Los Anđelesu, Hanoveru,  Berlinu…

Dada Masilo, koja prvi put sa svojom trupom Fabrika igre gostuje u regionu,  dosledno je tokom karijere dekonstruisala klasične balete, među kojima su i Labudovo jezero, Romeo i Julija, Karmen… Na svoj način, obnovila je i potvrdila baletsku zaostavštinu. Protagonistima je oduzela njihove rodoslove, klase, tradicionalne društvene temelje, pompu i okolnosti, vrativši se u suštinu priče o neuzvraćenoj ljubavi.

U završnici BFI-ja, 11. aprila u Sava centru i dan kasnije u SNP-u, nastupiće kompanija Dresden Frankfurt (Balet Frankfurt) i njen umetnički direktor Jakopo Godani, koji su dobro poznati publici BFI-ja zahvaljujući predstavama, kao i po performansu koji je bio deo sedmodnevnog otvaranja Muzeja savremene umetnosti u Beogradu u oktobru 2017. Za novo gostovanje Dresden Franfurt priprema premijerno iznenađenje.

16. BFI-ju prethodila je krajem januara tradicionalna revija filmova “Dani igre” u Jugoslovenskoj kinoteci.

Festival je do sada predstavio više od 350 koreografskih ostvarenja. Poslednja festivalska izdanja, prema navodima organizatora, prati oko 23.000 gledalaca i više od 120 akreditovanih novinara iz zemlje i inostranstva.

BFI se razvija zahvaljujući podršci Ministarstva kulture i informisanja Srbije, Grada Beograda, ambasada i kulturnih centara zemalja učesnica. Za afirmaciju umetničke igre i realizaciju programa u Vojvodini značajna je dugogodišnja saradnja sa Pokrajinskim sekretarijatom za kulturu i Gradom Novim Sadom. Takođe, već sedam godina zaredom BFI podržava Delegacija EU u Srbiji. Glavni partner BFI-ja već 12 godina je kompanija Vip mobile, sa kojom je kreiran i zajednički slogan “Komunikacija u pokretu”, kao i dodela nagrada “Vip poziva” i “Vip iskorak”, te projekat za mlade igrače “Vip talenti”.

Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r