12. MakeDoks – Šta sada?
Festival kreativnog dokumentarnog filma MakeDoks u Skoplju predstavlja od 19. do 26. avgusta više od 70 ostvarenja, objedinjenih sloganom “Šta sada?”, koji se odnosi na situaciju izazvanu pandemijom korona virusa.
Prema rečima izvršnog direktora MakeDoksa Darka Nabakova, u protekle bezmalo dve pandemijske godine svi smo imali želju da putujemo ili se bar donekle pomerimo, ali smo ostali ukorenjeni na istom mestu. “Ova situacija nas je navela da razmislimo šta sada da radimo i da preispitamo kako ćemo nastaviti da živimo dalje”, naveo je Nabakov povodom 12. MakeDoksa, koji će poseban akcenat staviti na mogućnosti distribucije dokumentarnih filmova i njihove promocije na evropskim festivalima.
“Naše lišće se može promeniti, ali korenje neće nikada. Kada su koreni duboki, strah od vetra i oluje ne postoji. Redovno ih zalivamo i zato imamo svake godine prelepo novo lišće. Svaki novi list nova je priča. Naše grane stare 12 godina povinule su se pod globalnom olujom koja je postala deo svačije priče. I čak čeznemo da vidimo kako se krošnje drveća pretvaraju u lišće na nekom daljem mestu, neizbežno se pitamo kuda idemo - pojedinačno i svi zajedno. Ali prvo moramo da se setimo gde smo mi bili - da se vratimo korenima i podsetimo da su nam dali snage da dovde stignemo. Olovni krov Kuršumli-ana pod kojim su se usmeno ukrštale priče trgovaca u 16. veku danas je svod pod kojim se smenjuju priče na filmskom platnu - priče koje publiku uvek nose na druga mesta na isti način. Hoćemo li i dalje gledati svet iz iste perspektive nakon gašenja filmskog platna? Hoćemo li ikada naučiti nešto od oluje i suše drugih? Hoćemo li saznati da nadstrešnica nad zemljinom korom ne može opstati bez krošnje pod zemljom? Da li ćemo se usuditi da odredimo pravac u kojem ćemo otići odavde? Kada, ako ne sada? I ko ako ne mi?, poručili su organizatori 12. MakeDoksa.
Program 12. MakeDoksa, organizovanog na četiri lokacije, počinje 19. avgusta u Kuršumli-anu nemačkim dokumentarcem “Ljudi u garažama” (Garage People, 2020) scenaristikinje i rediteljke Natalije Jefimkine o fenomenu garažnih naselja u postsovjetskoj Rusiji, naizgled negostoprimljivim limenim šupama koje često, međutim, nude bekstvo mnogim Rusima, posebno muškarcima. Neki u njima skupljaju otpad, drugi gaje prepelice, treći prave skulpture svetaca, a ima i onih koji su vremenom izgradili još nekoliko podzemnih spratova.
Prve festivalske večeri biće prikazan i kratki kanadski film “Džukele” (2019) Halime Uardiri o skloništu za pse u Maroku, u kojem je vreme stalo za njih 750 koji čekaju na udomljavanje.
Osim Glavnog programa, koji obuhvata osam filmova, 12. MakeDoks nudi i celine Novi autori, Kratki dokumentarni filmovi, Studentski program i Etičke ideje, te filmove iz Ukrajine – zemlje u fokusu i selekciju dokumentaraca za decu i mlade sa 20 naslova, od kojih je devet norveških kratkih animiranih filmova.
Biće dodeljeno pet nagrada, na osnovu odluka žirija koje čine 15 internacionalnih profesionalaca u oblasti dokumentarnog filma, a osim njih, očekuje se oko 30 stranih gostiju.
Program Zemlja u fokusu, posvećen Ukrajini, obuhvata deset novih dokumentaraca, počev od “Teritorije praznih prozora” (Territory of Empty Windows, 2020) Zoje Laktionove o posledicama rata i ekološkim problemima stanovnika malog mesta, te filma “Kiša koja nikada neće stati” (This Rain Will Never Stop, 2020) Aline Gorlove, najavljenog kao moćno i vizuelno očaravajuće putovanje kroz beskrajni ciklus rata i mira.
Prema rečima Petrule Veljanovske iz programskog tima MakeDoksa, Ukrajinci su u poslednjih nekoliko godina kao “pravi vojnici napredovali na svetskoj dokumentarnoj mapi, napravivši snažan proboj na frontu najznačajnijih svetskih festivala”, osvojivši brojne nagrade i velike simpatije filmske kritike i publike. Posebnu ulogu u tome imaju najznačajniji ukrajinski festival dokumentarnog filma Docudays UA International Human Rights Documentary Film Festival i Ukrajinski institut.
Iz Ukrajine se očekuje i desetak autora filmova u fokusu.
U okviru industrijskog segmenta, koji je jedini organizovan onlajn, 21. avgusta predviđen je masterklas Hajna Dekerta, jednog od najuspešnijih evropskih distributera dokumentarnog filma, najavili su organizatori. Onlajn će biti održan i treći MakeKoProDoks forum od 23. do 25. avgusta, koji će moderirati Hele Hansen, Bridžit O’Šea i Zejnel Guzel. Prva aktivnost foruma već je održana 17. avgusta, a reč je o radionici za piching 11 projekata dokumentarnih filmova u fazi produkcije ili koprodukcije.
Glavni cilj foruma je razvoj strateškog plana za razvoj koprodukcija dokumentarnog filma među balkanskim zemljama. U programu foruma učestvuju predstavnici 12 filmskih agencija iz regiona, udruženja autora dokumentarnog filma i drugi profesionalci.
Kao i proteklih godina, program MakeDoksa obuhvata i svakodnevni “Razgovor pod smokvom” u Kursumli-anu.
Svi programi 12. MakeDoksa biće održani u skladu sa epidemiološkim merama, koje podrazumevaju da je ulaz na projekcije dozvoljen samo posetiocima sa potvrdom o vakcinaciji.
Program 12. MakeDoksa podržan je od Agencije za film Severne Makedonije, Grada Skoplja, Gete instituta i Instituta “Junus Emre”, kao i ukrajinske, španse i češke ambasade u Skoplju, norvešske u Beogradu, Udruženja Ukrajinaca u Severnoj Makedoniji, Norveškog filmskog instituta, Francuskog instituta u Skoplju…
Partneri MakeDoksa su “Petar Pan filmska produkcija”, Mladinski kulturni centar, Kinoteka Severne Makedonije i mreža festivala dokumentarnog filma “Doc Around Europe”.
Festivalski sajt je makedox.mk, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u prilogu (pdf).
(SEEcult.org)