11. Slobodna zona
Festival angažovanih filmova Slobodna zona predstavlja od 5. do 10. novembra u Beogradu, Nišu i Novom Sadu 25 igranih i dokumentarnih filmova, koji se bave aktuelnim i svevremenim temama, uključujući i ratne strahote, izbegličku krizu, porodične i međuljudske odnose, a predstavljaju i neke od fenomena svetske muzičke scene, kao što su Ejmi Vajnhaus, Rezidents i arapski andergraund umetnici.
Uz nastavak “Noćnih razgovora” o odabranim filmovima u Dvorani Kulturnog centra Beograda, selektori 11. Slobodne zone Branka Pavlović i Rajko Petrović najavili su 2. novembra na konferenciji za novinare i novi programski segment “14+”, posvećen i inspirisan mladima.
Predstavljajući raznovrstan program, istakli su da selekciju 11. Slobodne zone na neki način povezuje nevidljiva nit koja spaja i razdvaja stvarnost i fikciju, glumce i publiku, privid i suštinu…
Slobodna zona svečano počinje 5. novembra u Sava centru potresnim dokumentarcem “Ejmi” Asifa Kapadije o prerano preminuloj britanskoj pevačici Ejmi Vajnhaus koji razotkriva ono najbolje u njoj – iz ugla njenih najbližih, kao i ono “najgore u nama”, s obzirom na pritisak medija, paparaca i javnosti uopšte, željnih skandala i lajkova.
Ejmi
Među atrakcijama 11. Slobodne zone, koja će biti održana u osam bioskopa u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, najavljen je i dobitnik Zlatnog medveda na ovogodišnjem Berlinalu, igrano-dokumentarni film “Taksi” iranskog reditelja Džafara Panahija, te veliki festivalski hit “Ovnovi” islandskog reditelja Grimura Hakonarsona - duhovita priča o dva brata koja ne govore već 40 godina, zatim dokumentarni film “Oni osećaju da vatra gori” mladog holandskog autora Morgana Knibea o životnoj drami izbeglica iz Afrike i Bliskog Istoka koje pokušavaju da se dokopaju Evrope, te potresan film “Kaži proleću da ne dolazi ove godine” Saeda Tadži Farukija i Majkla Mekevoja o posleratnom Avganistanu i nemogućoj misiji uspostavljanja mira.
Taksi
Kao jedan od bisera 11. Slobodne zone najavljen je i dokumentarac “Dugme od sedefa” Patricija Guzmana, reditelja poznatog po angažovanim ostvarenjima, koji ovoga puta prikazuje domorodačko stanovništvo čileanske Patagonije, desetkovano od kolonizatora i dokrajčeno brutalnošću Pinočeovog režima.
Dugme od sedefa
U okviru posebne programske ženske linije, Branka Pavlović je izdvojila film “Mustang” mlade turske rediteljke Deniz Gamze Egruven, francuski kandidat za Oskara, koji je izazvao posebnu pažnju ove godine u Kanu, a priča je o pet sestara u domu koji se postepeno pretvara u kućni zatvor.
Ovogodišnja gošća selektorka, novinarka i glumica Olja Bećković, koja će svečano i otvoriti 11. Slobodnu zonu u Sava centru, predstavlja publici tri filma – uz Panahijev “Taksi”, to su i dokumentarac “Kako prići slonu?” Amanda Vildera, uzbudljiva priča o slobodnoj školi u Litl Folsu u kojoj sami učenici kreiraju nastavni program, te dokumentarni film “Glumica” Roberta Grina, čija je glavna akterka Brendi Bar iz popularne serije HBO “The Wire” koja je odustala od karijere da bi zasnovala porodicu, a kada je odlučila da se ponovo vrati glumi, suočila se sa narušenom porodičnom harmonijom koju je pažljivo gradila.
Olja Bećković, gošća selektorka 11. Slobodne zone
Film “Glumica” biće tema “Noćnih razgovora” 8. novembra, a učestvovaće Olja Bećković i glumice Jelena Đokić, Dara Džokić, Branka Šelić i Milica Mihajlović.
Program “Noćnih razgovora”, koje i ove godine uređuje Ivan Milenković, počinje 6. novembra nakon Knibeovog filma “Oni osećaju da vatra gori”, uz učešće filozofa Jovana Čekića i umetničke grupe Škart.
Knibe je napravio taj film pre aktuelnog izbegličkog cunamija koji je zapljusnuo poslednjih meseci Evropu, a ne optužujući, niti opravdavajući bilo koga, predstavlja zapis - svedočanstvo linija bekstva, kao i aktivnosti koja iscrtava čitavu jednu kartografiju između kontinenata. Iz dramatičnog početka filma, u kojem jedna osoba ispada iz čamca, autor naglo vodi gledaoce u Evropu - obećanu zemlju, krajnju destinaciju očajnika. Njihov susret sa Evropom, međutim, susret je s mnogo svetova od kojih nijedan ne podseća na raj, već su mnogo sličniji paklu.
Oni osećaju da vatra gori
Tema “Noćnih razgovora” biće i film “Gayby baby” australijske rediteljke Maje Njuel o tinejdžerima iz porodica istopolnih roditelja koji otvara niz pitanja koja stavljaju na probu gledaočevu pronicljivost, obrazovanje, ovorenost ili zatvorenost… “Iz perspektive predrasuda, znamo ‘sve’ o istopolnim roditeljima – ili su nam super ili ne, a zaboravljamo da uzmemo u obzir njihov život iz ugla same dece”, rekao je Milenković.
U razgovoru o tom filmu najavljeni su filozofkinja Jelisaveta Blagojević sa Fakulteta za medije i komunikacije, sociološkinja Marija Radoman sa Filozofskog fakulteta i novinarka Tamara Skrozza.
Kao jedno od remek-dela na 11. Slobodnoj zoni, Milenković je najavio film “Kaži proleću da ne dolazi” koji je povod za poslednji “Noćni razgovor” 9. novembra na temu “Avganistan: izneverena nada”.
Kaži proleću da ne dolazi
Gosti razgovora o tom antiratnom filmu o beznađu i besmislu rata, koji su Faruki i Mekevoj snimili prateći godinu dana četu regularne avganistanske vojske (ANA), biće novinar i ratni reporter Aleksandar Vasović i sociolog Nebojša Petrović sa Filozofskog fakulteta.
“Navikli smo i ove na svaštam sve smo videli i znamo, ali od ovog filma stvarno zastaje dah”, rekao je Milenković, najavljujući taj britansko-avganistanski dokumentarac koji prati jedinicu ANA u oblasti Helmond koja se nalazi pod stalnim pritiskom talibana. Upečatljivost prizora, teskoba, strah koji izbija iz pogleda i držanja vojnika, neorganizovanost, odsustvo motivisanosti, a u dubljoj perspektivi i odsustvo nade da će njihov angažman dovesti do boljitka, obeležavaju taj film od samog početka, postavljajući i opšte pitanje u kojoj su meri ratovi koje ne vode visokoorganizovane vojske zapravo samo beznadežno srljanje u smrt, mučna mešavina užasa, straha, krvi i dubokog beznađa.
Mustang
Gošće Slobodne zone biće predstavnice festivala This Human World iz Beča Zora Bahman i Evi Benčič, koje će predstaviti i dva filma – dokumentarac “Isti kao drugi” Konstantina Vulfa koji prikazuje svakodnevnicu odeljenja za psihijatriju dece i omladine u jednoj klinici u blizini Beča, te “Privatne revolucije”, dokumentarni film o četiri mlade Egipćanke različitog porekla i društvene pripadnosti koje svoje bitke i revolucije biju i vode svakoga dana.
Slobodnu zonu svečano će zatvoriti film “Yallah! Underground” koji predstavlja najuticajnijie i najprogresivnije muzičare aktiviste i umetnika arapske andergraund scene. Uz film “Ejmi” i dokumentarac “The Residents – Teorija opskurnosti”, posvećen legendarnom bendu koji uvek nastupa maskiran, “Yallah! Underground” čini deo programa Slobodne zone posvećenog vezi muzike, aktivizma i dokumentarnog filma.
The Residents – Teorija opskurnosti
Slobodna zona drugu godinu za redom nudi i selekciju Cross-media, program sačinjen od interaktivnih dela koja eksperimentišu, proširuju i razbijaju tradicionalne narative. To je izbor iz najnovije svetske produkcije interaktivnih dokumentaraca, od kojih je većina višestruko nagrađivana u cross-media kategoriji na filmskim festivalima kao što su IDFA, SXSW, Trajbeka. Svi radovi su publici već dostupni na sajtu Slobodne zone, a od 6. do 10. novembra biće prikazani i u Domu omladine.
Slobodna zona će, inače, dobiti takmičarski karakter u narednim izdanjima, a prema rečima selektora Rajka Petrovića, biće dodeljivane nagrade za najbolji angažovani dokumentarni i najbolji angažovani igrani film, te za najbolji angažovani jugoslovenski film, koji će biti biran na osnovu konkursa, kao i za najbolji film u okviru selekcije “14+” i najbolji projekat u programu Cross-media.
Karte za svečano otvaranje u Sava centru koštaju 500 dinara, a mogu se kupiti na blagajni SC i prodajnim mestima Eventima. Karte za projekcije u DKC-u i Domu omladine koštaju 300 dinara, koliko i za projekcije u Jugoslovesnkoj kinoteci.
Karte za projekcije u bioskopu Arena u Novom Sadu koštaju 250 dinara (za svečano otvaranje 300), a za projekcije u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine 150 dinara.
U Nišu karte za svečano otvaranje u bioskopu Vilin grad koštaju 300 dinara, a za projekcije u Niškom kulturnom centru 150 dinara.
Slobodnu zonu podržali su ove godine Ministartsvo kulture i informisanja Srbije, Rekonstrukcija Ženski fond, Sekretarijat za kulturu grada Beograda, Francuski institut u Beogradu i Taff line.
Festivalski sajt je freezonebelgrade.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u PRILOGU (pdf).
(SEEcult.org)