• Search form

20.04.2018 | 23:57

11. izložba HT nagrade u MSU

11. izložba HT nagrade u MSU

Izložba HT nagrade za hrvatsku savremenu umetnost, koja već 11. godinu nudi presek novog umetničkog stvaralaštva, otvorena je svečano 20. aprila u Muzeju savremene umetnosti, a predstavlja 33 rada umetnika odbranih na konkursu, uz troje pozvanih da učestvuju.

Radove za izložbu od 236 pristiglih na 11. konkurs odabrao je međunarodni stručni žiri koji su činili upravnica MSU Snježana Pintarić (predsednica), viša kustoskinja Kunsthausa u Gracu Katrin Bucher Trantow, kustoskinja i voditeljka Mestne galerije Ljubljana i Galerije KC Tobačna 001 Alenka Gregorič, vajar Alem Korkut, profesor na Akademiji likovnih umetnosti u Zagrebu, i Ana Škegro, kustoskinja MSU (u odsustvu Ivane Kancir, više kustoskinje MSU).

Što se tiče medija umetničkog izražavanja, ove godine najviše je video radova – sedam, a sledi šest fotografskih ciklusa, zatim značajan broj instalacija i multimedijalnih instalacija. Za razliku od prethodnih izložbi, 11. izložba predstavlja veći broj slikarskih dela, a tu su i crteži, grafike, ambijenti, jedan audio rad i performans. Raspon tema je, kako je saopštio MSU, vrlo veliki, no kako je članica žirija HT nagrade i autorka postavke Ivana Kancir primetila, odabrani radovi kroz različite medije i tematske celine govore o društvenom, privatnom i javnom, kulturnom, ekonomskom i umetničkom trenutku.

“Prisutni su kritički komentari na lokalne i globalne društvene probleme, na politizovano društvo i ekološke fenomene. Autori se osvrću i suočavaju sa umetničkim i kulturološkim nasleđem, propituju svoje pozicije i svoje uloge tražeći mesto pod suncem. Možda i više nego prethodnih godina uočljiva je i snažna potreba za osvrtanjem unatrag, ne samo odabirom medija, već i tematskim određenjem. Svojevrsna rezignacija nakon devalvacije kulturnih, ekonomskih i opšteljudskih vrednosti u svetu potencirane kratkoročnosti i prolaznosti”, navela je Ivana Kancir.

Upravnica MSU i predsednica žirija Snježana Pintarić izrazila je zadovoljstvo na otvaranju izložbe zbog odziva umetnika svih izraza i generacija.

Direktorka korporativnih komunikacija Hrvatskog Telekoma Nina Išek Međugorac istakla je da bez ulaganja u kreativnost nema napretka društva i da HT “kao predvodnik digitalizacije u Hrvatskoj godinama ulaže u jačanje hrvatske umetničke i kulturne scene”.

“Poslednjih 11 godina u hrvatsku kulturu uložili smo više od 35 miliona kuna, od čega je u projekt 'HT nagrada – MSU Zagreb' uloženo više od 13,5 miliona kuna”, rekla je ona, pominjući i ovogodišnji novitet - aplikaciju Cultural Places, koja povezuje sve muzeje, galerije i kulturne događaje u Hrvatskoj i svetu.

Izložbu je otvorila načelnica Sektora za razvoj kulture i umetnosti Ministarstva kulture Nevena Tudor Perković, izrazivši zadovoljstvo zbog toga što je kreativnost još jednom u centru pažnje.

“Potreba i obaveza države i javnih finansija svakako jeste da ulaže u kulturu i umetnost. Međutim, bez podrške donatora, mecena, turističkih i privrednih subjekata i zapravo svih nas koji učestvujemo u ovom društvu većeg kulturnog razvoja ne može biti”, rekla je Nevena Tudor Perković.

Izložba će biti otvorena do 13. maja, uz besplatan ulaz, a tokom njenog trajanja međunarodni žiri odabraće tri rada za nagrade -prva je u iznosu od 75.000, druga 45.000, a treća 40.000 kuna.

Otkupljeni radovi postaće deo fundusa MSU, odnosno Zbirke HT nagrada – MSU Zagreb.

Četvrtu nagradu dodeliće tradicionalno publika, a najsrećniji glasač osvojiće posebnu nagradu - Huawei tablet.

U proteklih 11 godina na konkurs HT nagrade prijavljeno je više od 2.500 radova, od čega je na izložbi, uključujući i ovogodišnju, izložen 371 rad. Nagrađeno je i otkupljeno 30 radova, koji čine deo rastuće Zbirke HT nagrada – MSU Zagreb. Desetoro umetnika dobilo je nagradu publike, koja nije otkupna i služi umetnicima kao podsticaj za dalji rad.

Prošle godine pobednici desetog konkursa za HT nagradu bili su Igor Grubić, Davor Sanvincenti i Ines Matijević Cakić.

U konkurenciji 243 rada, od kojih je stručni žiri odabrao 29 za izložbu, Grubiću je dodeljena prva nagrada u iznosu od 75.000 kuna (oko 10.000 evra) za eksperimentalni film “Spomenik”, dok je drugu nagradu (45.000 kuna), dobio Sanvincenti za rad “Nedefinisana divljina”, a treću (40.000 kuna) Ines Matijević Cakić za “Portret s kosom”.

Posebna priznanja dodeljena su Fokus Grupi, Igoru Rufu i Tjaši Kalkan.

*Foto na vrhu: Nika Mihaljević, performans na otvaranju, foto: Bojan Mrdjenović

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r