• Search form

06.10.2022 | 23:34

11. Beogradski Šopen Fest

11. Beogradski Šopen Fest

Beogradski Šopen Fest (BŠF), posvećen jednom od najvećih kompozitora svih vremena Frederiku Šopenu, biće održan od 10. do 15. oktobra u Beogradu i Novom Sadu, te potom i u Kragujevcu, a otvoriće ga u Kolarčevoj zadužbini proslavljeni kanadski pijanista francuskog porekla Šarl Rišar-Amlan (Charles Richard-Hamelin).

Šarl-Amlan važi za jednog od najznačajnijih interpretatora Šopenovog dela, a prvi put nastupa u Beogradu. Dobitnik je Srebrne medalje i nagrade Kristijan Cimerman na najvećem međunarodnom Šopenovom pijanističkom takmičenju 2015, druge nagrade na takmičenju u Montrealu i treće na takmičenju u Seulu.

Diplomirao je na Univerzitetu MekGil, na Muzičkoj akademiji Univerziteta Jejl i Muzičkom konzervatorijumu u Montrealu. Sarađivao je sa renomiranim dirigentima. Snimio je deset albuma za izdavačku kuću Analekta – pet sa solo delima Šopena, zatim oba Klavirska koncerta sa Simfonijskim orkestrom Montreala i dirigentom Kentom Naganom i Mocartove Klavirske koncerte br. 22 i 24 sa Violons du Roi, sa dirigentom Džonatanom Koenom. Njegovi snimci su nagrađeni nagradama Feliks (Adisk) i Juno (2022) i priznanjima kritičara širom sveta.

Foto: Elizabeth Delage

Deo programa 11. BŠF biće održan u prostoru Kripte Crkve svetog Marka u Beogradu, a u okviru dvostruke koncertne večeri, 12. oktobra nastupiće najpre mladi srpski pijanista Vuk Božilović. U drugom delu večeri nastupiće violončelistkinja Sandra Belić i pijanistikinje Ljiljana Vukelja i Olivera Radmanović.

Vuk Božilović je, posle završenog mastera na Fakultetu muzičke umetnosti (FMU) u Beogradu, diplomirao i na master studijama na Koledžu kineske i azijske umetnosti u Kini, a trenutno je na doktorskim studijama na FMU, u klasi prof. Sonje Lončar. Laureat je većine pijanističkih takmičenja u Srbiji i dobitnik visokih nagrada na međunarodnim takmičenjima. Aktivno nastupa kao solista i sa pijanistom Dušanom Grozdanovićem kao Voodoo piano duo. Bavi se i pedagogijom. U okviru resitala na BŠF-u izvešće dela Baha, Betovena i Šopena.

Drugi deo večeri posvećen je samo Šopenovim delima, u izvođenju Sandre Belić, Ljiljane Vukelja i Olivere Radmanović.

Sandra Belić je diplomirala "Cum laude" na Univerzitetu za muziku i dramu u Beču. Usavršavala se kod Danijela Šafrana, Zigfrida Palma i Borisa Pergamenčikova, Natalije Gutman, a od 2005. godine je profesor violončela na FMU u Beogradu. Koncertira širom Evrope i sveta. Dobitnica je nagrade UMUS-a  za najbolji koncert 2003.

Pijanistkinja Ljiljana Vukelja takođe je profesor na FMU, na kojem je i završila osnovne i magistarske studije. Usavršavala se kod pijaniste i prof. Mišela Berofa u Frajburgu i na Konzervatorijumu u Lozani kod pijaniste i dirigenta Žan-Fransoa Antoniolija. Doktorirala je na FMU pod mentorstvom prof. Dejana Sinadinovića.

Laureat je međunarodnih takmičenja i dobitnica brojnih priznanja u Srbiji i Italiji. Nastupa kao solistkinja i kamerni muzičar. Izdala je 2 CD-a sa muzikom Vladimira Tošića. Uspešno sarađuje sa čelistkinjom Sandrom Belić.

Pijanistkinja Olivera Radmanović diplomirala je, magistrirala i doktorirala na FMU u Beogradu. Tokom 20-godišnje umetničke karijere, ostvarila je veliki broj koncerata kao solistkinja i kamerni muzičar. Dobitnica je Oktobarske nagrade Beograda i zahvalnice FMU za umetnički i pedagoški doprinos (2011, 2019). Aktivno nastupa u klavirskom duu sa Majom Mihić, a od 2017. realizuje i multimedijalni projekat kao izvođač i autor fotografija.

Program 11. BŠF-a biće održan delom i u Novom Sadu, nastavljajući da promoviše princip decentralizacije kulture, pa će koncert “Tri boje Šopena” pijanista Nebojše Maksimovića, Milana Miladinovića i Mihajla Zurkovića biti održan 11. oktobra u novosadskoj Sinagogi, a 15. oktobra, u festivalskoj završnici, i na Kolarcu.

Nebojša Maksimović, vanredni profesor FMU, magistrirao je 2004. na tom fakultetu u klasi prof. Nevene Popović i u istoj klasi doktorirao kao prvi doktorant na FMU 2009. Magistrirao je i na Akademiji Santa Cecilia u Rimu, kao stipendista Vlade Italije. Dobitnik je brojnih nagrada u zemlji i inostranstvu, uključujući i na Međunarodnom takmičenju u Rimu (1995, 1998), “Petar Konjović” u Beogradu 1997, Međunarodnom takmičenju u Atini 1999, EPTA u Beogradu, nagrada za najbolji koncert sezone u Galeriji SANU 2002… Uspešno se bavi i rok muzikom.

Milan Miladinović je vanredni profesor klavira i istorije izvođaštva i šef Katedre za klavir na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, gde je završio redovne i magistarske studije, a diplomirao je i na Univerzitetu umetnosti u Berlinu i doktorirao na FMU u Beogradu. Učestvovao je na prestižnim muzičkim festivalima u SAD, kao i u regionu (Grad teatar u Budvi, NIMUS, NOMUS, BEMUS i AFEST). Laureat je brojnih domaćih i internacionalnih takmičenja i dobitnik stipendija Kraljevskog doma Karađorđevića, Kraljevine Norveške, Jamaha i nemačke DAAD. Redovno nastupa kao solista i kamerni muzičar u Srbiji i inostranstvu i održava resitale – predavanja na srpskom, ruskom i engleskom jeziku.

Mihajlo Zurković je kao 14-godišnji talenat upisao “nultu godinu” pri Akademiji umetnosti u Novom Sadu, gde je diplomirao i magistrirao, i gde je trenutno u zvanju vanrednog profesora. Dobitnik je nagrada na nacionalnim i internacionalnim takmičenjima, od kojih su najznačajnije: prva specijalna nagrada “Petar Konjović” (Beograd, 1995), prva nagrada “Citta di Moncalieri” (Monkalijeri, Italija, 1995), treća nagrada “Frederik Šopen” (Novi Sad, 1997), prva nagrada na Internacionalnom forumu u Kijevu (2009)… Ostvaruje uspešnu karijeru u Srbiji i inostranstvu. Izdao je CD sa delima Šuberta, Šopena, Bramsa i Skrjabina (2009). Idejni je tvorac, osnivač i umetnički direktor Somborskih muzičkih svečanosti (Somus).

BŠF tradicionalno nastavlja i misiju podrške mladim talentima, pa će 14. oktobra biti održan “Podijum mladih talenata” u Muzičkoj galeriji Kolarca u 16.30 časova.

Nastupiće nastupiti An Vang (OMŠ Davorin Jenko, klasa prof. Dragomir Bratić), Sara Jović (SMŠ Subotica, klasa prof. Tara Glonček) i Konastantin Kosanović iz Banjaluke (SMŠ Zlatka Balokovića, Zagreb, klasa prof. Nenad Kačar), a na programu su: Čimaroza, Skarlati, Hajdn, Rahmanjinov, Šopen, List, Frank, Prokofjev, Pulenk i Despić.

Festival će biti nastavljen u novembru u Kragujevcu. Koncert “Odjeci 11. Beogradskog Šopen Festa - Dame sviraju Šopena” biće održan 3. novembra u saradnji sa Kulturnim centrom iz Kragujevca. Šopenova dela izvešće pijanistkinje Rita Kinka i Marija Đukić u Prvoj kragujevačkoj gimnaziji.

Pokrovitelj BŠF-a od 2012. godine je poljska ambasada u Beogradu. Festival su podržali Sekretarijat za kulturu Beograda i kompanija Fiori-Factory (Nemačka /Srbija), te kompanija Amagraf iz Poljske i Predstavništvo Republike Srpske u Beogradu, uz tehničku podršku kanadske ambasade u Beogradu.

Cene ulaznica za koncerte na Kolarcu su 1000, 1.300 i 1.500 dinara za otvaranje i 500 i 800 dinara za završno veče, a ulaz na ostale programe je besplatan.

Festivalski sajt je belgradechopinfest.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

digitalizacija, narodni muzej kraljevo
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r