10. Festival iranskog filma
Jubilarni, deseti Festival iranskog filma u Muzeju Jugoslovenske kinoteke u Beogradu predstavlja od 1. do 5. marta ostvarenja Abasa Rafeija, Mohamad-Ebrahima Moajerija (Mohammad-Ebrahim Moayyeri) i Resul Sadr Amolija, a počinje Rafaijevom dramom o hrišćanstvu i islamu u Iranu “Sunce svima jednako sija” (2007). Biće prikazan i Rafeijev “Leptir na ledu” (2004), kao i “Granaz”, “Bele patike” (2008) Mohamad-Ebrahima Moajerija i “Noć” (2007) Resul Sadr Amolija.
Jubilarni, deseti Festival iranskog filma u Muzeju Jugoslovenske kinoteke u Beogradu predstavlja od 1. do 5. marta ostvarenja Abasa Rafeija, Mohamad-Ebrahima Moajerija (Mohammad-Ebrahim Moayyeri) i Resul Sadr Amolija, a počinje Rafaijevom dramom o hrišćanstvu i islamu u Iranu “Sunce svima jednako sija” (2007).
Biće prikazan i Rafeijev “Leptir na ledu” (2004), kao i “Granaz”, “Bele patike” (2008) Mohamad-Ebrahima Moajerija i “Noć” (2007) Resul Sadr Amolija.
“Sunce svima jednako sija” (Aftab bar hame jeksan mitabad) jedan je od najpoznatijih filmova Rafeija, autora i filmova “Minina tajna” (1997) i “Eliksir i prašina” (2010), koji je diplomirao film na Univerzitetu za televiziju, a kasnije i dramaturgiju, a režirao je i kratke i dokumentarne filmove i televizijske serije.
“Sunce svima jednako sija” priča je o hrišćanki Dženet koja gubi veru i njenoj bliskoj prijatelji Negar, čiji je muž Reza ujedno i Dženetin bivši ljubavnik, a ima oštećenja iz rata i njegov oporavak je potpuno neizvestan. Prevarivši upravnika bolnice, Negar uspeva da izvadi Rezu iz bolnice nadajući se čudu. Oni odlučuju da posete svetilište u drugom gradu, ali u toku vožnje, kroz dug i predivan predeo, svuda oko sebe otkrivaju čuda koja ih vode do većeg čuda, kako za njih muslimane, tako i za hrišćanku Dženet, koja doživljava versko prosvetljenje.
Rafeijev “Leptir na vetru” (Parvanei dar bad) takođe je prikazan na niz festivala, a priča je o borbi žene koja je tek izašla iz zatvora. Nezaštićena i tlačena od muža, jedina nada koja joj daje snagu da nastavi život je u tome da pronađe ćerku, koja živi sa njenim mužem. Ne napušta je pritom samo Amir, koji ni sam ne zna da li je prijatelj ili neprijatelj.
Program festivala obuhvata i film “Granaz”, nazvan prema starici koja se
izgubila tražeći kuću sina. Granaz govori lokalnim dijalektom, i niko ne može da joj pomogne.
“Bele patike” (Katuni-je sefid) Moajerija govori o požrtvovanom učitelju koji odlazi na jug zemlje radi ponovnog uvođenja sporta u staroj školi.
Reditelj Moajeri, rođen 1974. u Mazanderanu, diplomirao je na odseku za filmsku režiju na Univerzitetu u Teheranu, a počeo je da radi najpre kao pomoćni reditelj na televiziji. Bavi se pisanjem za decu i omladinu, uređuje dečiji mesečni magazin i snima kratkometražne filmove.
Za završnicu je najavljen “Noć” Sadr Amolija o mladom policajcu Mohsanu koga tokom rutinske pratnje zarobljenika zatekne snežna oluja. Zakasnivši na poslednji voz za Nehbandan, prisiljen je da prenoći pod istim krovom sa starijim uhapšenikom, doktorom Horamijem. Nepoverljiv i napet odnos među saputnicima raspiruju Mohsanova bojazan da će zakasniti na vlastito venčanje zakazano za tri dana, kao i doktorova želja da se oslobodi lisica da bi ispunio želju bolesne majke...
Amoli je rođen u Isfahanu 1954. godine, a karijeru je započeo kao novinar i reporter u dnevnom listu.
Osnivač je odeljenja za produkciju i dstribuciju “Milad film”. Snimao je i TV serije, a debitovao je ostvarenjem “Kiša krvi” (1980). Bavi se produkcijom i pisanjem scenarija.
Ljubitelji iranskog filma imaće priliku krajem meseca da pogledaju u Kinoteci i program filmova iranskog reditelja Kamrana Širdela, koji će biti gost i član žirija 57. Beogradskog festivala kratkog metra, a poznat je po višestruko zabranjivanim dokumentarcima.
Sajt Jugoslovenske kinoteke je www.kinoteka.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)