Trajanje - Burić/Rogić
Autorski projekat “Trajanje” Julke Marinković, zamišljen kao poetski dijalog umetnika Anke Burić i Miodraga Rogića na temu medija grafike, biće predstavljen 26. maja u Prodajnoj galeriji “Beograd”. Medij grafike stavljen je u kontekst digitalnog okruženja i pomeranja u odnosu na granice kojima je bio istorijski definisan.
Autorski projekat “Trajanje” Julke Marinković, zamišljen kao poetski dijalog umetnika Anke Burić i Miodraga Rogića na temu medija grafike, biće predstavljen 26. maja u Prodajnoj galeriji “Beograd”.
Medij grafike stavljen je u kontekst digitalnog okruženja i pomeranja u odnosu na granice kojima je bio istorijski definisan.
Monotipije kojima je Anka Burić zastupljena, kao nosioci određenih narativnih i emotivnih sadržaja autorkinog neposrednog okruženja, oslikavaju aureatske tragove njegovih banalnih predmeta - sto, prag, nož, kašika tronožac ili stolica, “transfigurativne portrete” stvari kojima se evocira zajedništvo u jelu i radu, kao i čitava pozadina življenih rituala svakodnevice.
Prema navodima autorke izložbe, nasuprot povratka primarnom i ličnom u postupku umetnice, Rogić polazi od digitalne tehnologije, gde je autorski rukopis posredovan ekranskom, a ne tradicionalnom osnovom u materijalnoj podlozi.
Anka Burić i Miodrag Rogić umetnici su i pedagozi koji su u domenu likovnog, odnosno grafičkog stvaralaštva, prepoznatljivi po nedvosmislenom i snažnom umetničkom iskazu, škrtog i sintetičnog jezika svedenih prizora i redukovanih sredstava, navela je Julka Marinković u predgovoru kataloga.
Njihova recentna dela reprezentuju stanje i pojedine fenomene u oblasti grafičke umetnosti srpskog, crnogorskog i šireg kulturnog područja. Sledeći sopstvene stvaralačke instinkte i umetničke slobode, oboje su tokom poslednjih nekoliko godina napravili iskorake u granična područja medija: Burićeva u domenu primarnog grafičkog postupka - monotipije, sa prirodnim materijalima, a Rogić u oblasti digitalne grafike, u kojoj je matrica virtuelna, a otisak, u konvencionalnom materijalnom smislu, potpuno izostao, odnosno gde grafika nastaje bez “pritiska i otiska”.
Koncipirana kao objedinjena postavka dve posve različite autorske celine, izložbu, u užem problemskom smislu, određuje diskurs matrica - otisak, čime kao događaj korespondira sa aktuelnom polemikom o fenomenu medija grafike na početku 21. veka.
Izložba će biti otvorena do 13. juna.
*Rad Miodraga Rogića
(SEEcult.org)