F.A.R. na kraju BDF-a
Londonska kompanija Random Dance zatvoriće osmi Beogradski festival igre (BDF) predstavom “F.A.R.” proslavljenog Vejna MekGregora (Wayne McGregor), u čijoj je produkciji i sam BDF učestvovao, a osim 16. aprila u Madlenianumu, biće izvedena i dva dana kasnije u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu. Izazvana revolucionalnom knjigom Roja Potera “Pohota u doba razuma”, postavka “F.A.R.” prikazuje “zapitano telo”.
Londonska kompanija Random Dance zatvoriće osmi Beogradski festival igre (BDF) predstavom “F.A.R.” proslavljenog Vejna MekGregora (Wayne McGregor), u čijoj je produkciji i sam BDF učestvovao, a osim 16. aprila u Madlenianumu, biće izvedena i dva dana kasnije u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu.
Izazvana revolucionalnom knjigom Roja Potera “Pohota u doba razuma”, postavka “F.A.R.” prikazuje “zapitano telo”.
Reč je o velikoj koprodukciji pozorišta Sadler’s Vels iz Londona, gde je premijerno i izvedena krajem 2010. godine, a među koproducentima iz Evrope i SAD je i Beogradski festival igre.
Prelazeći velike razdaljine između vremena i prostora, potrebe i želje, razuma i duše, predstava “F.A.R.” ponire u zagonetku utelovljenja.
Višestruko nagrađivani MekGregor je stalni koreograf londonskog Kraljevskog baleta, prvi i jedini koji je ikada pristigao u tu kompaniju iz sveta savremene igre. Hedan je od najzanimljivijih plesnih stvaralaca, poznat po psihoanalizi koreografije i krčenju puteva između igre, filma, muzike, vizuelnih umetnosti, tehnologije i nauke.
Rođen u Stokportu 1970. godine, MekGregor je izučavao igru na Univerzitetskom koledžu Breton Hola i u školi Hoze Limona u Njujorku, a 1992. osnovao je kompaniju Random Dance (koja je nedavno promenila naziv u Wayne McGregor|Random Dance), i iste godine dobio angažman koreografa u londonskom teatru The Place.
Kompanija je delovala kao jedna od mnogih manjih trupa na britanskoj plesnoj sceni, da bi se neočekivano nametnula tokom 90-ih.
Uspeh je stigao zahvaljujući posebnosti MekGregorovog rada, koji se ogleda u karakterističnom i jedinstvenom kvalitetu plesnog rečnika, neraskidivo povezanog sa savremenom tehnologijom.
MekGregor je počeo da koristi kompjuter u sedmoj godini, pa je bilo logično da unese sajber svet i u koreografski rad. Njegovi eksperimenti zavredeli su mnogobrojne nominacije i nagrade, među kojima se izdvajaju stipendija britanske Umetničke fondacije (1998), dve Time Out nagrade za izvanredno dostignuće (2001, 2003), dve nagrade “Lorens Olivije” (2004, 2007), Nacionalna plesna nagrada kritike za najbolju modernu koreografiju (2007) i najbolju klasičnu koreografiju (2008).
Random Dance je od 2002. godine stalna kompanija londonskog teatra Sadlers Vels, dok su MekGregorovi naslovi postali deo repertoara Baleta pariske Opere, kompanije Rambert, Baleta milanske Skale, Holandskog plesnog teatra, Štutgart baleta, Engleskog nacionalnog baleta, San Francisko baleta, Australijskog baleta, Njujork Siti baleta, Boljšoj baleta i londonskog Kraljevskog baleta.
Njegov televizijski i filmski opus je takođe bogat, a uključuje i poznati naslov iz produkcije Vorner Brosa “Hari Poter i vatreni pehar”.
Kao operski reditelj, debitovao je 2006. godine u Teatru milanske Skale, a iste godine režirao je i francuski hit mjuzikl “Kiriku” u Parizu.
Svi ti angažmani dozvolili su mu da kreira u različitim uslovima i sarađuje sa igračima koji poseduju drugačiju tehniku i stil.
Prema navodima “Njujork tajmsa”, MekGregor je najbliži definiciji rok zvezde na koju baletska umetnost trenutno polaže prava.
Njegova kompanija Random Dance postala je instrument pomoću koga je MekGregor razvio izuzetno dinamičan i izražajan koreografski stil.
Tokom rada na triologiji “Milenarium” (1997), “Sumpor 16” (1998) i ”Aeon” (2000), kompanija je postala sinonim za radikalno približavanje novoj tehnologiji, kroz uvođenje animacija, digitalnog filma, 3D arhitekture, električnog zvuka i virtuelnih igrača u živu koreografiju. Saradnja sa vodećim multidisciplinarnim umetnicima, unapredila je futurističku estetiku kompanije i neočekivano povećala plesne mogućnosti.
Kompanija gostuje često, nastupajući na najprestižnijim svetskim scenama, a prva je britanska kompanija koja je imala turneju po centralnoj Aziji, 2002. godine. Imala je i brojne televizijske nastupe na BBC-ju i Kanalu 4, a pre produkcije “F.A.R.”, predstava “Entitet” (2008) obišla je zemaljsku kuglu, neobično oduševljavajući publiku i kritiku intenzivnim i neposrednim energičnim nabojem.
Predstava “F.A.R.: rađena je na originalnu muziku Bena Frosta, a MekGregor potpisuje i koncept i režiju, kao i koreografiju, u saradnji sa igračima.
U završnici BDF-a u SNP-u u Novom Sadu 17. aprila biće izvedena radionica sa koreografom i asistentima, na koju su pozvani profesionalni igrači i učenici završnih razreda baletske škole.
BDF je u osmom izdanju, pod sloganom “Igra je o životu.... i život sam”, predstavio dosad najobimniji program, a počeo je 3. aprila u Sava centru baletom “Artifakt” Kraljevskog flamanskog baleta iz Antverpena, u koreografiji čuvenog Vilijama Forsajta (William Forsythe). Ta predstava premijerno je izvedena još pre četvrt veka, a pitanja zaboravljanja i sećanja, koja postavlja, i danas su aktuelna.
U selekciji Aje Jung, BDF je prikazao i predstave renomiranih baletskih kompanija i plesnih trupa iz Švedske, Italije, Velike Britanije, Holandije, Francuske, Izreala, Slovačke, Austrije i SAD.
Među njima su predstava “Pevac” Suzan Delal centra iz Tel Aviva, u koreografiji Baraka Maršala (Marshall), “Na prvi dodir” Matea Levađija (Matteo Levaggi) i Baleta Torino, kao i “Ljubavna vatra” Jasmin Goder (Yasmeen Godder) iz Tel Aviva.
Gostovala je i trupa Les SlovaKs iz Bratislave, kao i Balet Grac predstavom “Skice” Edvarda Kluga (Edward Clug), te čuveni Holandski plesni teatar iz Haga, jedan od miljenika beogradske publike, koji je izveo predstave “27'52''” i “Bogovi i psi” slavnog Jiržija Kilijana (Jiří Kylián) i “Kaktusi” Aleksandra Ekmana (Alexander Ekman).
Iz Holandije se predstavio i Skapino balet iz Roterdama, predstavama “Bravo, Čarli!” Marka Geka (Marco Goecke) i “Holandija” Eda Vuba (Ed Wubbe), te američki Festival balet Providens, koji je izveo predstave “Predaja”, “Stihovi” i “Koma” Viktora Plotnikova.
Završnicu osmog BDF-a obeležili su Kompanija Magi Maren iz Francuske i predstava “May B” Magi Maren (Maguy Marin), najizvođeniji plesni komad ikada, te švedski Geteborg balet koji se predstavio predstavama “Falter” Johana Ingera i “La La Land”, čiji su koreografi Aleksandar Ekman i Medhi Valerski (Walerski).
U okviru BDF-a održan je i specijalni majstorski kurs “Vip talenti”, pod vođstvom pedagoga Akademije Teatra milanske Skale.
Osmi BDF održava se prvi put pod pokroviteljstvom predsednika Srbije Borisa Tadića koji je podržao tu manifestaciju zbog “prepoznatljivosti koju donosi zemlji u svetu”.
BDF već osam godina dovodi najznačajnije svetske baletske i plesne kompanije, poznate koreografe i aktuelne produkcije, a koncipiran je u cilju predstavljanja značajnih stremljenja savremene igre, osnaživanja komunikacije s domaćom i inostranom publikom i uspostavljanja novih umetničkih standarda i estetike.
Festival podržavaju Ministarstvo kulture Srbije i Skupština grada Beograda, kao i ambasade zemalja-učesnica, a kompanija Vip mobile je četvrti put zaredom generalni pokrovitelj.
Sajt BDF-a je www.belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)