Edukacija i pitanja koja otvara
Kustoskinja i umetnička pedagoškinja Nora Sternfeld, članica trafo.K-a, ureda za edukaciju u umetnosti i proizvodnju kritičkog znanja u Beču, te mreže za teoriju i praksu izlganja Schnittpunkt, održaće 30. oktobra u
Galeriji “Miroslav Kraljević” u Zagrebu predavanje o edukaciji u oblasti umetnosti i pitanjima koja ona otvara.
Kustoskinja i umetnička pedagoškinja Nora Sternfeld, članica trafo.K-a, ureda za edukaciju u umetnosti i proizvodnju kritičkog znanja u Beču, te mreže za teoriju i praksu izlganja Schnittpunkt, održaće 30. oktobra u
Galeriji “Miroslav Kraljević” u Zagrebu predavanje o edukaciji u oblasti umetnosti i pitanjima koja ona otvara.
Prema navodima organizatora, u područu umetnosti i izlaganja u poslednje vreme se pridaje pojačana pažnja medijaciji umetnosti - izložba Documenta 12 bila je popraćena dvema opsežnim publikacijama posvećenim medijaciji umetnosti, dok Irit Rogoff govori i o “edukacijskom obrtu u kustoskoj praksi”.
Edukaciji kao kritičkoj praksi pripisuje se emancipatorski potencijal. Rogoff se usredotočuje na posredne prostore, te prostore delovanja u kojima se stvaraju javnosti i u kojima se događaju neočekivani susreti. Na taj način, muzeji i izložbe ponekad odstupaju od svoje paternalističke istorije kao prostori sa vratima otvorenim za svakoga, te postaju javni prostori: mesta kritike i delovanja.
Istovremeno, institucije se zbog neoliberalnih uslova nalaze pod povećanim pritiskom.
Edukacija u vezi sa izložbama stoga ima i mnoge druge zadatke: sponzori moraju biti uvereni da medijacija umetnosti podiže vrednost njihovog ulaganja, institucije moraju ispuniti svoj edukativni zadatak, nesigurni radni uslovi moraju biti prihvaćeni, a posetioci moraju postati zainteresovani i na kraju zadovoljni.
Koliko radikalna edukacija može biti u takvim uslovima? Gde je pozicija medijacije umetnosti u starom sukobu između institucionalne kritike i institucionalizacije i kako se edukacija može misliti kao buntovnička, refleksivna praksa koja vodi promenama?, neka su od pitanja na koja će Nora Sternfeld pokušati da odgovori predavanjem “Protivrečnosti. Edukacija i pitanja koja otvara”, organizovanim u okviru serijala “Mikropolitike” (www.mikropolitike.org).
Nora Sternfeld trenutno predaje na Akademiji likovnih umetnosti u Beču i kodirektorka je ECM-a (edukacija/ kuriranje/ upravljanje) - magistarskog programa za teoriju i praksu izlaganja na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beču.
Više o njenom radu može se naći na sajtovima www.trafo-k.at, www.schnitt.org i www.uni-ak.ac.at/ecm
Organizatori predavanja su [BLOK] - Lokalna baza za osvježavanje kulture & DeLVe | Institut za trajanje, mjesto i varijable.
Projekat su podržali: Ministarstvo kulture Hrvatske i Ured za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba.
Serija predavanja “Mikropolitike” deo je projekta “The Art of Urban intervention” koji se ostvaruje kroz saradnju ašociation for contemporary art/ Grac, University of J. E. Purkyne/ Usti nad Labem, [BLOK] - Lokalna baza za osvježavanje kulture/ Zagreb, The Blue House Foundation/ Amsterdam, Institute of Contemporary Art/ Sofija i NABA - New Academy of Fine Arts/ Milano, uz podršku programa “Kultura” Evropske unije.
Sajt Galerije “Miroslav Kraljević” je www.g-mk.hr
*Foto: Etcetera, /not doing everything/, Bildpunkt. časopis IG Bildende Kunst, leto 2008, str. 16-17
(SEEcult.org)