Ako negde kreneš...
Video rad Dragane Žarevac “Ako negde kreneš, negde ćeš i stići”, kojim iznosi stav prema onome što smatra važnim u ljudskoj egzistenciji, a to su emocionalno i duhovno zadovoljstvo, tema je nastavka foruma “Umetnik kao publika” 14. oktobra u Kulturnom centru Rex, a svi zainteresovani pozvani su da učestvuju u diskusiji fokusiranoj na pitanja vizuelnih i video narativa, kao i na vizuelne podatke koji prenose određene informacije.
Video rad Dragane Žarevac “Ako negde kreneš, negde ćeš i stići”, kojim iznosi stav prema onome što smatra važnim u ljudskoj egzistenciji, a to su emocionalno i duhovno zadovoljstvo, tema je nastavka foruma “Umetnik kao publika” 14. oktobra u Kulturnom centru Rex, a svi zainteresovani pozvani su da učestvuju u diskusiji fokusiranoj na pitanja vizuelnih i video narativa, kao i na vizuelne podatke koji prenose određene informacije.
Dragana Žarevac veruje da sami biramo svoja ubeđenja, uverenja i sudove s ciljem da razumemo ono što nam se dešava i obratno - ono što nam se dešava posledica je našeg rasuđivanja, naših uverenja, stavova i predrasuda.
Prema njenim rečima, verovatno bi se svako mogao identifikovati sa iskustvom retroaktivnog razumevanja dešavanja u sopstvenom životu kada događaji koji prividno nisu povezani kasnije mogu biti interpretirani i shvaćeni kao delovi mozaika koji se savršeno uklapaju jedan pored drugog. Na sličan način, u video radu “Ako negde kreneš - negde ćeš i stići” pojmovi putovanja kroz realni i putovanja kroz duhovni prostor, odnosi između muškaraca i žena, Balkan, religija, politika i rat, kao i proces rada u grupi, a koji prividno nemaju nikakve direktne veze, mogu delovati kao povezana celina smeštena u nizanje scena video rada.
Pitanja za diskusiju su: da li je “objektivno opažanje” moguće ili uvek opažamo samo ono što se uklapa u našu sliku sveta i da li, i koliko, umetnost može uticati na promenu naše slike sveta?
Prema rečima Dragane Žarevac, u vreme dok je radila na tom videu bila je potpuno obuzeta uvidom da u svetu oko nas opažamo samo ono što se uklapa u naše mišljenje o sebi i onome što nas okružuje i da menjajući način mišljenja menjamo i svoju percepciju, a posredno i sam svet, verujući da svet jeste ono što mi o njemu mislimo.
Zanima me je, stoga, da li rad “Ako negde kreneš, negde ćeš i stići” komunicira taj stav.
Prema navodima Dragane Žarevac, činjenicu da je umetnica shvata kao oznaku profesije, kao socijalno definisanu kategoriju i privremeni identitet.
“Biti umetnik meni znači - biti slobodan u najvećoj mogućoj meri u realnom kontekstu. Moguće je da ću u jednom trenutku prestati da budem umetnica. Međutim, verujem da ako ikada prestanem da se bavim sobom, više neću biti živa. Bavljenje sobom shvatam kao posledicu odgovornosti prema svemu. Ovaj rad stvaran je u odnosu na proživljenu potrebu da se shvati sopstvena lična istorija”, navela je Dragana Žarevac.
Rad “Ako negde kreneš - negde ćeš i stići (If you Travel, You’ll Get Somewhere) je video (DVD-ROM, 26min) sačinjen od materijala koji
pripada banci video podataka kolektivnog projekta Timescapes (www.videophilosophy.de).
Projekat je inicirala Angela Melitopulos (Melitopoulos), a video predloške koje je Dragana Žarevac koristila kao materijal za svoj rad snimili su, pored Melitopulosove, i Hito Štejrl (Steyerl), Fredi Vianelis (Freddy Vianellis), grupa Videa i ona sama, dok ih je montirala samostalno.
U tom radu scene se nižu bez očigledne povezanosti, podsećajuši na proces “bacanja” tarot karata ili na listanje foto-albuma.
Na snimcima nije izvedena nikakva intervencija elektronske montaže i oni se ređaju jedan za drugim samo posle reza. Primenom prosedea “ne-montaže” (non-editing), slike se pojavljuju u “prirodnoj” dužini to jest, onako kako su i snimljene. Autorka je izbegavala primenu montaže koja fokusira pogled na određeni sadržaj.
Video je podeljen na četiri etape/putovanja i svaka počinje opisom jednog crteža/mape koji je radila pastelom. Pri prvom crtežu govori se o lutanju, pri drugom o razdvajanju, kod trećeg - o prožimanju krajnosti i najzad - o potrebi da se bude u centru.
Scene koje slede crteže na narativan način obrađuju prethodno pomenute simbole. Time se u jednom delu ukrštaju dva umetnička postupka, te se sadržaj udvostručuje bez tautologije. Na trećem nivou, četiri dela videa evociraju karaktere četiri ličnosti koje su učestvovale u projektu “Timescapes” .
Određeni simboli koji se pojavljuju u prvom delu pri kraju se ponavljaju. Takva struktura prati model tradicionalnog orijentalnog cirkularnog načina pripovedanja.
Tekst i pitanja sa reprodukcijama rada Dragane Žarevac o kojem še biti reči može se preuzeti sa bloga projekta “Umetnik kao publika”, odnosno OVDE
Projekat “Umetnik kao publika”, forum u kojem publika iznosi mišljenja i preispituje stavove o odabranim radovima mlađe i srednje generacije savremenih vizuelnih umetnika, započet je u aprilu ove godine, a autorka i moderatorka razgovora je Boba Mirjana Stojadinović.
Projekat je fokusiran na radove umetnika čija je produkcija bila u žiži interesovanja stručne javnosti u nultim godinama ovog veka (2000-2010),
ali je ostala bez artikulisanog ođeka u široj javnosti.
Razgovori protiču u razmeni mišljenja učesnika diskusije, dok sam umetnik/ca u razgovoru ostaje pasivan. Smisao i nije da umetnik/ca objasni svoj rad, već da se stvori aktivna komunikacija između umetničkog rada i publike: od prvih utisaka i mogućih implikacija rada, do sticanja uvida i sagledavanja svakodnevnog konteksta umetničkih praksi na beogradskoj sceni, sada i ovde.
Poziv za učešće upuće je i najširoj i stručnoj javnosti, a posebno su dobrodošli studenti bilo kog od umetničkih fakulteta, kao i filozofije, sociologije, istorije umetnosti, mladi stručnjaci iz tih oblasti, umetnici, teoretičari, kritičari, istoričari umetnosti, pripadnici bilo koje starosne grupe i bilo kog profesionalnog opredeljenja.
Razgovori se ne vode stručnim jezikom i pristup temama je takav da se ne daje prednost profesionalnom iskazivanju mišljenja i stavova.
Projekat “Umetnik kao publika”, u produkciji organizacije Dez Org, započet je u saradnji sa Anonymous said: u periodu od aprila do jula ove godine.
Blog projekta je http://razgovori.wordpress.com
(SEEcult.org)