Završnica 5. Operacije:grad
Festival nezavisne zagrebačke kulturne scene Operacija:grad završava se tokom vikenda muzičkim programom i revijom rumunske književnosti, a 1. septembra obuhvata novo izdanje benefit obroka FEAST Zagreb, gostovanje beogradskog Pesničenja, te lasersku instalaciju “90-60-90” Ive Pasarić i žurke u AKC Medika i Močvari.
Festival nezavisne zagrebačke kulturne scene Operacija:grad završava se tokom vikenda muzičkim programom i revijom rumunske književnosti, a 1. septembra obuhvata novo izdanje benefit obroka FEAST Zagreb, gostovanje beogradskog Pesničenja, te lasersku instalaciju “90-60-90” Ive Pasarić i žurke u AKC Medika i Močvari.
U fokusu petog i ujedno poslednjeg izdanja Operacije: grad u dosadašnjem formatu su bivše zagrebačke fabrike kao centri nezavisne kulture, u kojima je od 24. septembra do 3. oktobra i organizovan program koji obuhvata više od 60 radova i projekata domaćih i stranih umetnika (Pogon Jedinstvo, AKC Medika, klub Močvara i bivša fabrika Badel).
Operacija:grad na petu godišnjicu zaokružuje dosadašnja nastojanja zagrebačke nezavisne kulturne scene, koja je uspela da izdejstvuje pretvaranje nekih od ključnih nekorišćenih industrijskih prostora u nove centre kulture.
Prvi dan septembra u Jedinstvu počinje zajedničkim benefit obrokom FEAST Zagreb - eksperimentom mikro-podrške umetničkim projektima, inspirisanim sličnim inicijativama u Njujorku i Čikagu, koji organizuje udruženje Slobodne veze.
Potom sledi Pesničenje, trening aktivnog čitanja poezije u javnim prostorima Beograda, koji je sve popularniji i u regionu, a nastao je radi podrške pojedincima da izraze kreativne potencijale, promocije nove forme predstavljanja i razmene stvaralaštva i podsticaja neafirmisanih umetnika da javno izlažu stvaralaštvo.
U zagrebačkom izdanju Pesničenja učestvuju Asja Bakić, Slađan Lipovec, Dorta Jagić, Robert Roklicer, Kruno Čudina, Tamara Petrović, Ivan Velisavljević, Zoran Trklja, grupa Nema karta, Nenad Medelić, Maja Hrgović, Nada Crnogorac, Sonja Kušec i Mariann Makrai.
Operacija:grad predstavlja 1. septembra i lasersku instalaciju “90-60-90” Ive Pasarić koja tim radom nastavlja da ispituje mogućnosti posmatračeve reakcije na izložbeni ambijent. Laserskom svetlošću koja oblikuje jednu ravan, prostor bivše tvornice Jedinstvo podeliće na dva dela, postavljajući posmatrača u poziciju da svojim telom siječe ravan, odnosno da je istovremeno prisutan i u jednom i u drugom prostoru.
Prvi septembarski dan je i poslednja prilika da se u Jedinstvu pogleda video program “Između čekića i nakovnja” u izboru kustoskog kolektiva WHW, koji će je nedavno izabran za poverenika hrvatskog paviljona na 54. Bijenalu u Veneciji 2011. godine.
U video programu “Između čekića i nakovnja” učestvuju Mounira Al Solh (Bejrut), Chto delat (Sankt Peterburg), Shahab Fotouhi (Teheran), Tigran Khachatryan (Jerevan), David Maljković (Zagreb), Erkan Özgen (Dyarbakir) i Dmytri Vilenski (St. Peterburg). Reč je o umetnicima koji rade na navodno sve manjim, ali i dalje vrlo stvarnim geografskim marginama, u geografijama “duhovima”, na Bliskom Istoku i u bivšoj Istočnoj Europi, u kojima je kultura shvaćena kao važna karika procesa političkog “pripitomljavanja” i približavanja vrednostima liberalno-demokratskog zapada, slobodnog tržišta i vladavini ljudskih prava.
Završni vikend Operacije:grad obeležiće Revija malih književnosti, sa fokusom na Rumuniju, koju organizuje Kulturtreger, te raznovrstan muzički program.
Kulturtreger prvi put u Hrvatskoj predstavlja mlade rumunske književnike i književnice - u Jedinstvu će gostovati Stefania Mihalache, Florin Lăzărescu, Doina Ioanid i Matei Florian.
Izmedju ostalog, u Jedinstvu će biti održan i Seasplash Fadeout party, koji obuhvata nastupe pet izvođačkih imena koja su se tokom godina razvijala zajedno sa festivalom, ali i potvrdila kao neophodna energija za podizanje njegovog kvaliteta - Bass Culture Sound System, cfsn djs (Funk Guru & Dubway), Bamwise, Chakki & Popay, Teddy-Lee & Fetti, uz podršku zagrebačkog audio-vizuelnog kolektiva Trip to Zion.
Operacija:grad nema čvrstu i isključivu programsku koncepciju, već je ključna poveznica u prostorima u kojima se programi odvijaju i koji tako postaju, a neki i ostaju, mesta okupljanja i komunikacije.
Dva središnja prostora, bivše fabrike, a danas kulturni centri - Pogon Jedinstvo i Autonomni kulturni centar Medika, predstavljaju eksperiment stalnog otvorenog programiranja i tako dalje baštine i prenose temeljne odrednice Operacije. Njima se muzičkim programom pridružuje i jedan od prvih zagrebačkih klubova nezavisne kulture, Močvara, a posebno simboličko mesto na mapi Zagreba zauzima bivša destilerija Badel, koja je bila i središnji prostor prve Operacije:grad 2005. godine.
Ta fabrika, koja još uvek nije postala očekivani centar za kulturu, ima i dužu kulturnu istoriju, a na jedan od tih momenta podsetiće pozorišna trupa Montažstroj obnovljenim projektom “Vatrotehna 2.0” iz 1990. godine, kojim je i započela profesionalno delovanje u polju izvođačkih umetnosti. Obnovljenu “Vatrotehnu”, čija je premijera 10. oktobra u Zagrebačkom kazalištu mladih, prati niz kraćih umetničkih događanja u javnim prostorima u okviru Operacije: grad.
Operacija:grad pokrenuta je kao platforma za zajedništvo i saradnju različitih aktera nezavisne kulture, postavljajući nezgodna pitanja i promovišući kulturu kao poligon za kritičku debatu i refleksiju o savremenom društvu. Otvarajući nove prostore, pokazivala je nove oblike javnog života i moguće smerove razvoja grada.
Organizator manifestacije je istoimeni savez udruženja, mreža različitih aktera nezavisne kulture i mladih grada Zagreba koja u formalnom članstvu trenutno okuplja 32 organizacije.
Partneri Operacije:grad su: POGON - Zagrebački centar za nezavisnu kulturu i mlade, AKC Medika, Udruženje za razvoj kulture - URK i Montažstroj, a saradnici 90-60-90, BLOK, Cirkorama, confusion, DelVe, Kontejner, Kulturtreger, Infoshop Roko i Cicibela, Multimedijalni institut, Seasplash, Slobodne veze, Studio za suvremeni ples, Škart, WHW...
Sajt Operacije: grad je http://operacijagrad.info, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, odnosno OVDE
(SEEcult.org)