Blog-bilten 44. BITEF-a
Beogradski internacionalni teatarski festival (BITEF), koji predstavlja od 15. do 25. septembra deset predstava u glavnom programu, imaće i ove godine blog umesto klasičnog štampanog biltena. Informacije o 44. BITEF-u, kritike i komentari, biće postavljani na adresu Bitef-blog.rs, saopštili su 13. septembra organizatori.
Beogradski internacionalni teatarski festival (BITEF), koji predstavlja od 15. do 25. septembra deset predstava u glavnom programu, imaće i ove godine blog umesto klasičnog štampanog biltena.
Informacije o 44. BITEF-u, kritike i komentari, biće postavljani na adresu Bitef-blog.rs, saopštili su 13. septembra organizatori.
BITEF će svečano otvoriti 15. septembra u Jugoslovenskom dramskom pozorištu belgijski reditelj Jan Laures (Lauwers), čija je predstava “Izabelina soba”, u izvođenju briselske Nidkompani (Needcompany), stekla kultni status na evropskoj pozorišnoj sceni ubrzo posle premijere.
“Izabelina soba” je prva u trilogiji Lauresa, a slavna belgijska glumica Vivijan de Mojnk (Vivianne De Muynck) igra u njoj antropološkinju koja, idući od jednog do drugog umetničkog predmeta iz Afrike i sa Bliskog Istoka, evocira današnji odnos prema istoriji i drugačijim svetovima, kao veliku priču o našoj civilizaciji, uz poeziju reči i i igru.
Belgijska predstava biće reprizirana u JDP-u 16. septembra, dok će 20. septembra gostovati na sceni NIS-a u Novom Sadu.
Nidkompani učestvuje i predstavom “Kuća jelena”, koja je treći deo Lauersove dramske trilogije, a inspirisana je pogibijom ratnog izveštača Kerema, brata članice te trupe, u ratnim sukobima na Kosovu. Predstavu karakteriše emocija umetnika pred nemogućnošću da utiču na tokove istorije i njena tragična zbivanja, a ne ne bavi se faktografijom rata, već slikom apsurda koji čovečanstvo ponavlja stolećima, a biće igrana 17. septembra u JDP-u.
Publika BITEF-a videće 16. i 17. septembra u prostoru nekadašnjeg restorana “Grčka kraljica” mađarski “Frankenštajn-projekt”, čiji su autori Kornel Mundruco i Ivet Biro (Kornél Mundruczó/Yvette Biró) iz Budimpešte.
Glavni program obuhvata i italijansku predstavu “Tužni tropi” Kompanije Virđilio Sijeni iz Firence, inspirisanu istoimenim delom Kloda Levi-Strosa, u koreografiji Virđilija Sijenija (Virgilio Sieni), zatim “Ujka Vanju” A. P. Čehova, u režiji slavnog Jirgena Goša (Jürgen Gosch), koji je preminuo ove godine, i izvođenju berlinskog Dojčes teatra.
Izvođenjem “Ujka Vanje” BITEF obeležava i 150-ogodišnjicu rođenja klasika ruske literature Čehova, kao i predstavom “Tri sestre” moskovskog teatra OKOLO kraj kuće Stanislavskog, u režiji Jurija Pogrebnička, koja će biti izvedena u završnici 24. i 25. septembra u Ateljeu 212.
Među predstavama u glavnom programu 44. BITEF-a su i dve domaće, od kojih je prva novo delo beogradske koreografkinje i plesne umetnice Dalije Aćin “Ko bi hteo mamu kao moju”, koprodukcija Stanice - servisa za savremeni ples i Malog pozorišta “Duško Radović”, u kojem će biti i igrana 20. septembra.
U glavnom programu je i Euripidova drama “Bahantkinje” Narodnog pozorišta u Beogradu, u režiji Stafana Valdemar Holma (Staffan), bivšeg upravnik Kraljevskog dramskog teatra Dramaten iz Stokholma.
Publika BITEF-a videće 21. i 22. septembra u Narodnom pozorištu i poljsku predstavu “T.E.O.R.E.M.A.” u produkciji TR Varšava, nastalu prema tekstu i u režiji Gžegoža Jažine (Grzegorz Jarzyna), a inspirisanu istoimenim romanom i filmom Pjera Paola Pazolinija.
U glavnom programu će 22. septembra u Bitef teatru biti izvedena predstava “Spomenik G2” Janeza Janše i Dušana Jovanovića, u produkciji Maske i Mestnog gledališča Ljubljana.
Janez Janša nedavno je izazvao buru reakcija u Hrvatskoj - performansom “Život (u nastajanju”, koji je izveo na riječkom festivalu Zoom, a zbog rezanja hrvatske zastave u tom radu, bio je privođen u policiju. Inače, već drugi put se poduhvata rekonstrukcije jedne predstave svoga starijeg kolege Jovanovića, a ovoga puta to je predstava “Spomenik G” iz 1972. godine, koja je učestvovala na BITEF-u i dobila specijalnu nagradu zvaničnog žirija.
Žirijem 44. BITEF-a predsedava dramaturškinja Nataša Rajković iz Hrvatske, a članovi su teatrološkinja Elena Kovalskaja (Kovalskaya) iz Rusije, rediteljka Đanina Karbunariu (Gianina Carbunariu) iz Rumunije i reditelj Bojan Đorđev i glumac Damjan Kecojević.
Specifičnost 44. BITEF-a, čiji su koselektori i ove godine Jovan Ćirilov i Anja Suša, ogleda se u odsustvu slogana, čime se nameće ideja festivala kao mesta dijaloga i diskusije.
BITEF će biti u znaku dijaloga i diskusije i uvođenjem tematskih razgovora s publikom o fenomenima savremenog teatra, poput tema kao što su politika i umetnost, libelarni kapitalizam, antopologija, uspavanost društva...
Raznovrstan prateći program obuhvata “Šoukejs”, izbor domaćih predstava u duhu BITEF-a, kojih je ove godine pet - “Pomorandžina kora” Novosadskog pozorišta/Újvidéki Színház, “Bog je di džej” Malog pozorišta “Duško Radović”, “Mnogo nas je” i “Džeki i Kenedi / Medeja” Bitef teatra, te “Plaža” Kosztolányi Dezső Színház i Urbána Andráša, u koprodukciji sa Maszk Egyesület iz Segedina.
Takođe, biće održana “BITEF polifonija”, kao i “BITEF na filmu”, koji je postao tradicija u Muzeju Jugoslovenske kinoteke.
Biće otvorene i dve izložbe - “Plakati BITEF-a” (1967-2010) u Muzeju pozorišne umetnosti Srbije i “Izvajano vreme” Aljoše Rebolja, koja obuhvata izbor fotografija iz predstava pozorišta Tomaža Pandura, koje će biti postavljene na Kalemegdanu.
BITEF je 2009. održan na temu “Kriza kapitala - umetnost krize”, a posebno je obeležio 20-godišnjicu smrti legendarne Mire Trailović, čijim je imenom nazvan i Gran pri za najbolju predstavu.
Sajt BITEF-a je www.bitef.rs, a program sa satnicom 44. festivalskog izdanja nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)