Dani ruske duhovne kulture
Filmom “Admiral” Andreja Kravčuka u Sava centru, 14. septembra počinju Dani ruske duhovne kulture u Srbiji, koji obuhvataju, osim revije savremene ruske kinematografije, i nastupe trija “Relikt” i Hora Moskovske patrijaršije, kao i koncert vodećih solista baleta. Publici će se na otvaranju manifestacije obratiti ministar kulture Srbije Nebojša Bradić i ruski ambasador Aleksandar Konuzin.
Filmom “Admiral” Andreja Kravčuka u Sava centru, 14. septembra počinju Dani ruske duhovne kulture u Srbiji, koji obuhvataju, osim revije savremene ruske kinematografije, i nastupe trija “Relikt” i Hora Moskovske patrijaršije, kao i koncert vodećih solista baleta.
Publici će se na otvaranju manifestacije obratiti ministar kulture Srbije Nebojša Bradić i ruski ambasador Aleksandar Konuzin.
Film “Admiral”, kojim manifestacija počinje, priča je o admiralu Vasiljeviču Kolčaku, jednom od glavnih komandanata mornarice carske Rusije, koji se strasno zaljubljuje u suprugu svog kolege. Film govori o sudbini i neobičnoj ljubavnoj priči vođe Belog pokreta i Vrhovnog komandanta Rusije, a događaji se prelamaju u vremenu od 1916 -1920. godine na fonu propasti Ruske imperije i Građanskog rata.
U okviru filmske revije, biće prikazani i “Samrtni ples” Aleksandra Smirnova, “Sobu i po, ili sentimentalno putovanje u domovinu” Andreja Jurjeviča Hržanovskog, “Jedan je rat” Vere Vitalijevne Glagoljeve, “Uskoro će proleće” Vere Storoževe Mihajlovne, “Pop” Vladimira Ivanoviča Hotinenka i “Car” Pavela Semjonoviča Lungina.
Film “Samrtni ples” priča je o besmrtnom podvigu mladih devojaka i iznendanoj strasnoj ljubavi. Tri duge godine, dojučerašnje učenice, čistile su minska polja na delu zemlje oslobođenom od nemačko-fašističkih osvajača. U tim tragičnim uslovima snažna i kratka ljubav zaslepljuje Polinu i Alekseja. Šta ih sutra čeka, niko ne zna... Film je zasnovan na stvarnim događajima i činjenicama.
“Soba i po ili Sentimentalno putovanje u domovinu” snimljen je prema književnim esejima Josifa Brodskog, njegovim crtežima i materijalima iz njegove biografije. Načinjen je kao nekakav poetski tekst, potpuno samostalan, mada inspirisan delom Brodskog. To su fantazije o zamišljenom povratku Josifa Brodskog u Sankt-Peterburg. Naporedo sa igranim odlomcima, u filmu je prisutna animacija, a isto tako i dokumentarni materijali koji se odnose na Brodskog i njegovo okruženje. Naslov filma “Soba i po” pozajmljen je od samog Brodskog.
Film “Jedan je rat” zasnovan je na stvarnim događajima koji otkrivaju nepoznate stranice u istoriji Drugog svetskog rata. Vreme radnje je početak maja 1945. godine, a mesto - neveliko ostrvo na Severu na koje su prognane kažnjene žene sa decom. Ispostavlja se da su poslane sa okupiranih teritorija, a da su deca iz veza s okupatorima. Proglašena je pobeda. Junakinje žive u veselom iščekivanju oproštaja, ali upravo toga dana na ostrvo dolazi major NKVD, kome je naređeno da u najkraćem roku organizuje odlazak žena iz logora, a njihove dece - u dečije domove...
“Uskoro će proleće” prikazuje rusku provinciju u kojoj monahinja Katarina i njena mlada pomoćnica Olga pružaju utočište siromašnima i muškarcima-beskućnicima. Jednom Olga na putu spasava Pavla koji je doživeo nesreću, a on u njoj prepoznaje ženu koju je nekada voleo.
Radnja filma “Pop” događa se na početku Drugog svetskog rata, u malom selu na granici sa Letonijom. Starešina nevelike parohije otac Aleksandar vodi lagane razovore sa majkom Alevtinom, bavi se običnim svetovnim poslovima. Za dva sata završiće nedeljnu službu. Kroz dva dana u selo će ući Nemci. Posle dva meseca u životu sveštenika Aleksandra Ionina počinje najvažnija misija u kojoj neće biti zvučnih podviga i biblijskih čuda, a glavno će biti vraćanje vere narodu. I sveštenikov dug prerasta u sveštenički podvig...
Za završnicu revije odabran je “Car” Lungina, koji je početkom ove godine gostovao na Kustendorf festivalu na Mokroj Gori, a u tom delu govori o Rusiji, moći i sukobu dva pogleda na svet, dočarana kroz odnos dva snažna istorijska lika - cara Ivana Groznog i mitropolita Filipa.
Radnja filma se događa sredinom 16. veka, u vreme vladavine Ivana Groznog. Rusija je iscrpljena od gladi i libijskog rata. Vladaru se u svemu priviđa izdaja i prevara. Njegove verne sluge, opričnici, zalili su zemlju krvlju. U svakom su spremni da vide vladarevog neprijatelja. Za njih je glavni zakon - car. Jedini koji je krenuo protiv carske volje i zločina opričnika je mitropolit Filip, verni prijatelj Ivana Groznog od detinjstva. On je podigao svoj glas i prineo sebe kao žrtvu. To suprotstavljanje priča o tome na šta je bila sposobna Rusija i u padu i u veličini duha.
Dani ruske duhovne kulture obuhvataju i nastup trija “Relikt” i Hora Moskovske patrijaršije, a dan pred zatvaranje manifestacije, 20. septembra, vodeći solisti baleta ruskih teatara izvešće zajednički gala koncert.
(SEEcult.org)