Novi kandidati Srbije za Listu svetske baštine
Caričin Grad, manastir Manasija, grad Bač sa okolinom, Rajačke pivnice i Smederevska tvrđava, kandidati su Srbije za upis na Listu svetske kulturne baštine UNESCO-a, a našli su se među nominovanima koje je usvojio Komitet za svetsku baštinu te organizacije UN. Komitet UNESCO-a za svetsku baštinu usvojio je na 34. zasedanju u Braziliji, kojem je prisustvovala i delegacija Srbije, preliminarnu (tentativna) listu kulturnih dobara koji će u narednom periodu biti nominovani za upis na Listu svetske kulturne baštine, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Caričin Grad, manastir Manasija, grad Bač sa okolinom, Rajačke pivnice i Smederevska tvrđava, kandidati su Srbije za upis na Listu svetske kulturne baštine UNESCO-a, a našli su se među nominovanima koje je usvojio Komitet za svetsku baštinu te organizacije UN.
Komitet UNESCO-a za svetsku baštinu usvojio je na 34. zasedanju u Braziliji, kojem je prisustvovala i delegacija Srbije, preliminarnu (tentativna) listu kulturnih dobara koji će u narednom periodu biti nominovani za upis na Listu svetske kulturne baštine, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Za dobra koja su na preliminarnoj listi prikupljena je dokumentacija u skladu sa utvrđenim kriterijumima, a na osnovu te dokumentacije, za svaki predlog se radi takozvani nominacioni dosije.
Delegaciju Srbije predvodio je ministar kulture Nebojša Bradić, koji je, kako je saopšteno, iskoristio priliku da prezentuje spomenike Srbije koji su već upisani na UNESCO-ovu listu svetske kulturne baštine, kao i publikaciju "Svetska baština - Srbija".
Bradić je izjavio da je predstavljanje kulturnih dobara u Srbiji sa UNESCO-ove liste posebno značajno zbog kandidature Srbije za mesto člana Komiteta za svetsku baštinu za period od 2011. do 2015. godine.
Zasedanje Komiteta za svetsku baštinu UNESCO-a održava se u prestonici Brazila od 25. jula do 3. avgusta, u prisustvu više od 1.200 delegata.
Komitet je najprestižnije telo koje se bavi pitanjem zaštite kulturne i prirodne baštine od izuzetne univerzalne vrednosti, a čini ga 21 članica: Australija, Bahrein, Barbados, Brazil, Kambodža, Kina, Egipat, Estonija, Etiopija, Francuska, Irak, Jordan, Mali, Meksiko, Nigerija, Rusija, Južna Afrika, Švedska, Švajcarska, Tajland i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Na Listu svetske baštine UNESCO-a upisani su iz Srbije manastir Studenica (1986), Stari Ras sa Sopoćanima, što je celina koja uključuje i crkvu sv. Petra i Pavla u Starom Rasu i manastir Đurđeve Stupove kod Novog Pazara (1979) i četiri spomenika na Kosovu i Metohiji upisana pod zajedničkim nazivom Srednjovekovni spomenici na Kosovu: manastir Dečani (pojedinačno upisan 2004), manastiri Pećka patrijaršija i Gračanica, kao i crkva Bogorodica Ljeviška u Prizrenu (2006).
Srednjovekovni spomenici na Kosovu su od 2006. godine upisani i na Listu svetske baštine u opasnosti, što je jasno upozorenje na potrebu posebnih mera zaštite.
Gamzigrad - Romulijana, Palata Galerija, jedini je od arheoloških lokaliteta u Srbiji koji je upisan na Listu svetske bašine (2007).
(SEEcult.org)