Ruski slikari u Monparnasu
Izložba pedesetak ruskih slikara, koji su stvarali u dijaspori, otvorena je u Muzeju Monparnas u Parizu, u okviru “Godine francusko-ruske kulture”, kojom je proglašena 2010. Postavka u više izložbenih dvorana Muzeja Monparnas predstavlja jedan od najznačajnijih događaja u tom programu kulturne razmene Rusije i Francuske, a prema rečima kustosa Andrea Hofmana (Hofmann), ne sme se smetnuti sa uma da je Monparnas početkom 20. veka bio središte okupljanja slikara iz celog sveta, među kojima bili i mnogi umetnici iz Rusije.
Izložba pedesetak ruskih slikara, koji su stvarali u dijaspori, otvorena je u Muzeju Monparnas u Parizu, u okviru “Godine francusko-ruske kulture”, kojom je proglašena 2010.
Postavka u više izložbenih dvorana Muzeja Monparnas predstavlja jedan od najznačajnijih događaja u tom programu kulturne razmene Rusije i Francuske, a prema rečima kustosa Andrea Hofmana (Hofmann), ne sme se smetnuti sa uma da je Monparnas početkom 20. veka bio središte okupljanja slikara iz celog sveta, među kojima bili i mnogi umetnici iz Rusije.
Upravo na mestu na kojem se sada uzdiže Muzej Monparnas nalazila se Likovna akademija koju je otvorila Marija Vasiljevna (Marie Vassilieff) i ta je visoka umetnička škola odigrala važnu ulogu u razvoju različitih likovnih pravaca u slikarstvu početkom 20. veka.
U godinama Prvog svetskog rata na tom mestu radila je narodna kuhinja za siromašne slikare koju su, između ostalih, koristili i Pikaso, Modiljani, Sutin.., izjavio je Hofman.
Posetioci izložbe, među kojima je i veliki broj kolekcionara, mogu videti portrete Petra Končalovskog (Piotr Kontchalovsky), Vere Rokline (Véra Rockline), Leona Baksta, panorame Pariza koje je naslikao Georgij Anenkov (Georges Annenkov)...
Ponovo su postali predmet interesovanja kolekcionara i apstraktni radovi Andreja Lanskog (André Lanskoy) i Sonje Delone (Sonia Delaunay).
Izložba će biti otvorena do kraja oktobra.
Sajt Muzeja Monparnas je www.museedumontparnasse.net
B.Rakočević / SEEcult.org