Konkursom do novog projekta za Narodni muzej
Novi projekat rekonstrukcije Narodnog muzeja u Beogradu trebalo bi da bude poznat početkom novembra, na osnovu konkursa koji će Ministarstvo kulture Srbije raspisati 20. jula. Cilj konkursa je da ponudi odgovor za što bolje korišćenje potencijala Narodnog muzeja, uz mogućnost proširenja muzejskog prostora, kao i njegove namene i sadržaja, rečeno je 15. jula na konferenciji za novinare u Ministarstvu kulture, koje je najavilo transparentnost celog postupka, uz podršku Saveza arhitekata Srbije i Društva arhitekata Beograda.
Novi projekat rekonstrukcije Narodnog muzeja u Beogradu trebalo bi da bude poznat početkom novembra, na osnovu konkursa koji će Ministarstvo kulture Srbije raspisati 20. jula.
Cilj konkursa je da ponudi odgovor za što bolje korišćenje potencijala Narodnog muzeja, uz mogućnost proširenja muzejskog prostora, kao i njegove namene i sadržaja, rečeno je 15. jula na konferenciji za novinare u Ministarstvu kulture, koje je najavilo transparentnost celog postupka, uz podršku Saveza arhitekata Srbije i Društva arhitekata Beograda.
Ministar kulture Nebojša Bradić rekao je da će raspisivanje konkursa omogućiti okupljanje struke oko novog rešenja za rekonstrukciju Narodnog muzeja i izrazio uverenje da će se doći do dobrog projekta.
“Kod nas se kratko planira, a dugo radi, za razliku od Nemaca, na primer, kod kojih se dugo planira, a kratko radi”, rekao je Bradić, izražavajući nadu da će Narodni muzej biti prezentovan na dobar način i da će rekonstrukcija po novom projektu biti efikasno završena.
U cilju efikasne i brze realiacije konkursa i u skladu sa važnošću projekta, Ministarstvo kulture je već kontaktiralo relevantne službe Ministarstva zaštite životne sredine i prostornog planiranja i Skupštine grada Beograda.
Konkurs će biti raspisan do 20. jula, a 12. avgusta u Savezu arhitekata Srbije i Društvu arhitekata Beograda biće dostupne podloge svim potencijalnim učesnicima. Predaja radova predviđena je do 20. septembra, a prvog novembra se očekuje izveštaj žirija, dok će 7. novembra biti otvorena izložba svih učesnika konkursa, uz javnu odbranu izabranog projekta.
U žiriju koji će odlučiti o najboljem projektu biće i predsavnici Saveza arhitekata Srbije i Društva arhitekata Beograda, čiji su čelnici obećali svu podršku tokom tog procesa.
Predsednik Upravnog odbora Narodnog muzeja Branislav Mitrović rekao je daje strahovao da će struka morati da bude skromnije angažovana, zbog čega ga raduje što će se do rešenja doći preko javnog arhitektonskog konkursa.
“Nije svejedno kako će da izgleda, u kontekstu celog Trga republike. Mora da se vodi računa i o budućnosti Trga, jer nije svejedno kako će takav objekat da izgleda”, rekao je Mitrović.
Prema njegovim rečima, dogovoreno je da se što manje vremena potroši na sporedne stvari, odnosno da se pokuša da se “što više stvari predvidi da bi nakon izbora projekta bilo što manje neizvesnosti”.
Navodeći da će se kroz konkurs pokuštai da se nađe dodatni prostor za Narodni muzej, Mitrović je rekao da je ekspertski tim za rekonstrukciju predložio korišćenje prostora ispod Trga republike.
Prema njegovim rečima, to bi bio još jedan resurs koji bi kroz nekoliko nivoa obezbedio prostor za Narodni muzej.
“To je dobar i mogući izlaz. U dogovoru sa Gradom i Urbanističkim zavodom dobili smo uveravanja da se taj prostor može uključiti u buduću ideju”, rekao je Mitrović, koji je i predsednik Ekspertskog tima za analizu i procenu održivosti projekta rekonstrukcije Narodnog muzeja.
Predsednik Saveza arhitekata Srbije Jovan Mitrović istakao je da projekat za rekonstrukciju Narodnog muzeja treba da opravda struku, dok je predsedik Društva arhitekata Beograda Ivan Rašković rekao da je
struka sasvim prirodno uključena u ovakav projekat koji nadilazi nacionalne granice.
Ističući značaj konkursa kao najboljeg načina da se dođe do najbolje ideje, Rašković je rekao da je nadmetanje ispravan put i da je
dobro što Srbija ima dugu tradiciju konkursa.
Kako je ranije najavljeno, Narodni muzej u Beogradu, čija je stalna postavka zatvorena 2003. zbog rekonstrukcije, trebalo bi da bude ponovo otvoren 2012. godine.
Novi plan o sanaciji, adaptaciji i rekonstrukciji, najavljen je posle ekspertize i odustajanja od prethodnog projektnog rešenja rekonstrukcije Narodnog muzeja, a za izvođenje radova predviđen je rok od 20 meseci.
Vlada Srbije usvojila je tokom proleća izveštaj Ministarstva kulture u vezi sa realizacijom Projekta za rekonstrukciju i adaptaciju Narodnog muzeja u Beogradu, kojim je prihvaćena ocena Ekspertskog tima da je prvobitno rešenje Biroa za projektovanje i izvođenje “Rakočević Inžinjering” bilo "nefunkcionalno, muzeološki nedefinisano, konstruktivno nelogično i zato neracinalno i skupo”. Ekspertska grupa ocenila je da je prvobitni projekat bio manjkav, konstruktivno nelogičan i zato neracionalan i skup, pa je predloženo da se ne realizuje.
Ekspertski tim formiran je krajem prošle godine na osnovu odluke UO Narodnog muzeja, a njegov zadatak je preduzimanje najhitnijih koraka u rekonstrukciji te nacionalne institucije.
Tim čine arhitekta i profesor RWTH Aachen Vladimir Lalo Nikolić, arhitekta i profesor na Arhitektonskom fakultetu Ljubljana Vasa Perović, arhitekta Goran Vojvodić, profesor na Građevinskom fakultetu u Beogradu Dragan Buđevac, specijalista za energetsku održivost objekata Ranko Božović, direktor Kunsthalle Vienna Gerald Matt, muzeolog Toma Šola i arhitekta Branislav Mitrović.
Problem rekonstrukcije Narodnog muzeja aktuelizovan je krajem 2008. godine, kada je došlo do prebacivanja odgovornosti za kašnjenje tog procesa između Ministarstva kulture i rukovodstva te nacionalne institucije.
UO Narodnog muzeja podneo je ostavku u martu 2009. godine, a Ministarstvo kulture zatražilo je sudsko poništenje ugovora Narodnog muzeja s preduzećem “Kunsttrans” d.o.o. u vezi sa zakupom depoa.
Sajt Narodnog muzeja je www.narodnimuzej.rs
(SEEcult.org)