Boje najbolje na DORF-u
Film “Prvi pravi ženski zvuk” Brankice Drašković iz Srbije o legendarnom novosadskom sastavu Boje (Boye) proglašen je najboljim na Festivalu dokumentarnog rok filma DORF, održanom u Vinkovcima, Zagrebu i Rijeci, dok je posebna nagrada dodeljena filmu “Radio Apokaliptiko” Marka Cvejića iz Slovenije.
Film “Prvi pravi ženski zvuk” Brankice Drašković iz Srbije o legendarnom novosadskom sastavu Boje (Boye) proglašen je najboljim na Festivalu dokumentarnog rok filma DORF, održanom u Vinkovcima, Zagrebu i Rijeci, dok je posebna nagrada dodeljena filmu “Radio Apokaliptiko” Marka Cvejića iz Slovenije.
Žiri koji su činili Igor Mirković, direktor Motovun film festivala, Gordan Nuhanović i Petar Mitrić, nagradio je film o grupi Boje za “informativan i iscrpan prikaz društveno-sociološkog i kulturnog konteksta 80-ih godina, u kojem je ponikao jedan od prvih ženskih rock sastava u tadašnjoj državi”.
Film Brankice Drašković, koji je imao hrvatsku premijeru na četvrtom DORF-u, proglašen je najboljim i prema glasovima posetilaca u Rijeci.
Novosadske Boje su početkom 80-ih, oživljavajući žensku liniju duha u jugoslovenskom rokenrolu, sa punom svešću o vrsti muzike za koju su se opredelile, izborile mesto na do tada isključivo “muškoj” sceni i nametnule se kao jedna od originalnih i osvežavajućih pojava. Njihova 20-godišnja priča, koju krase upornost, doslednost i ženski princip, u filmu “Prvi pravi ženski zvuk” prikazana je, kako su istakli organizatori DORF-a, kao deo mnogo šireg kulturnog i društvenog konteksta u kojem su se razvijale ne samo kao kvalitetni muzičari/ke, već i kao samosvojne individue svesne vremena i okruženja u kojem su stvarale.
Cvejićev film “Radio Apokaliptiko” dobio je posebnu nagradu žirija za “dinamičnu i dokumentarno relevantnu priču o odnosu jedne male sredine prema fenomenu heavy metala i omladinskoj subkulturi”, naveo je žiri DORF-a, koji je završen 7. marta.
I “Radio Apokaliptiko” imao je hrvatsku premijeru, a prikazuje fenomen hevi metala koji i u ovim krajevima ima svetle trenutke, a jedan od njih je i festival “Metal Camp” u slovenskom gradiću Tolminu, gde se svake godine okupi 15.000 ljudi.
Posebno priznanje DORF je dodelio Peteru Bracu (Braatz) iz Nemačke, za ukupan dosadašnji rad, a publika je imala priliku da vidi njegove filmove o Sex Pistolsima, te o Li Skreč Periju (Lee Scratch Perry) i Damo Suzukiju.
Brac je bio i gost DORF-a u Vinkovcima, kao i holandski autor David Kleijwegt, Dominique Caubet iz Maroka, pobednica Brankica Drašković, te Astralis ekipa, Matej Perkov, Siniša Gačić, Davor Batisweiler, Bruno Zagorščak... U Rijeci su gostovali Dalija Pintarić, Lora Šuljić, Raul Jereb, Tomislav Zorić…
DORF je prvi put održan u tri grada, a počeo je 4. marta hrvatskom premijerom novog filma Juliena Templea “Oil City Confidential” o legendarnom bandu Dr. Feelgood, završnim delom trilogije o britanskom panku.
Na programu je bio 21 film iz osam zemalja, uz koncerte, izložbe stripova i fotografija, kao i promocije knjiga.
Među filmovima su bili i dokumentarac “Vlada” Rudija Urana o beogradskom muzičaru Vladi Divljanu, jednom od osnivača nekadašnjih Idola, “Astralis - institucija” Igora Neljaka o Astralis partijima i ljudima koji su ih započeli, te filmovi o Tomislavu Golubanu, Le Zboru i Radio Študentu.
Organizator DORF-a, jedinstvenog festivala muzičkih dokumentaraca na prostoru bivše Jugoslavije, je vinkovačka Udruga ljubitelja filma “Rare”, u saradnji sa zagrebačkim Restartom i udruženjem Amandla iz Rijeke.
Sajt DORF-a je www.dorf-vk.com
(SEEcult.org)