Branka Parlić u St. Galenu
Novosadska pijanistkinja Branka Parlić održaće 29. aprila u centru Kult-Bau u St. Galenu u Švajcarskoj koncert Entr’acte (Međučin), posvećen francuskom kompozitoru Eriku Satiju (Satie). Nakon izvođenja muzike za film “Cinema”, uz projekciju 13-minutnog nemog filma “Entr’act” iz 1924. godine, u nastavku prvog dela koncerta biće predstavljena i Satijeva kabaretska muzika za klavir solo, najavila je Branka Parlić za SEEcult.org.
Novosadska pijanistkinja Branka Parlić održaće 29. aprila u centru Kult-Bau u St. Galenu u Švajcarskoj koncert Entr’acte (Međučin), posvećen francuskom kompozitoru Eriku Satiju (Satie).
Nakon izvođenja muzike za film “Cinema”, uz projekciju 13-minutnog nemog filma “Entr’act” iz 1924. godine, u nastavku prvog dela koncerta biće predstavljena i Satijeva kabaretska muzika za klavir solo, najavila je Branka Parlić za SEEcult.org.
Taj nedralistički film režirao je Rene Kler (René Clair) prema scenariju Fransisa Pikabija (Francis Picabia), kao intermeco baleta “Relâche” (Otkazano), za koji je muziku pisao Sati.
Balet i film su premijerno prikazani 1924. godine u Teatru Šanzelize (Theatre des Champs-Elysées) u Parizu.
Drugi deo koncerta, prema rečima Branke Parlić, biće posvećen Satijevim čuvenim, hipnotičkim Gnosijenama i Gimnopedijama (Gnosiennes i Gymnopedies).
Branka Parlić jedinstvena je na ovim prostorima i šire po posvećenosti delu Erika Satija (Erik Satie) i “Novoj muzici”, a podstakla je i brojne druge umetnike, kako u oblasti klasične, tako i pop-rok muzike, da slušaju i izvode njegova dela, kao i dela savremenih kompozitora minimalizma i postminimalizma.
Kako je izjavila u intervjuu za časopis “Nova misao” početkom ove godine, muziku kontroverznog i ekscentričnog francuskog kompozitora Satija prvi put je čula u crtanom filmu “Satiemania” Zdenka Gašparevića iz tada čuvene Zagrebačke škole crtanog filma. Uskoro je njen prijatelj, tada mladi student muzike Mitar Subotić Suba (1963-1999) doneo iz Pariza note sa klavirskim kompozicijama Erika Satija, koga su počeli zajedno da otkrivaju, a kroz pokušaje da ga smeste u neki od muzičkih pravaca tog doba, shvatili su da je njegova muzika izvan vremena u kojem je nastala, da ne pripada nijednom umetničkom pravcu, te da je jedinstvena i samo njemu svojstvena.
Satijevoj muzici ju je privukla svedenost, jednostavnost i prozračnost, a možda ponajviše činjenica da je izvođaču dao potpunu slobodu u kreiranju.
Sajt centra Kult-Bau je www.kultbau.org
(SEEcult.org)