Maraton Šopena u KCB-u
Kulturni centar Beograda organizuje 1. marta, povodom 200 godina od rođenja slavnog kompozitora i pijaniste Frederika Šopena (1810-1849), muzički maraton posvećen njegovom životu i delu, a u neprekidnom, 12-časovnom programu - od podneva do ponoći, predstaviće se oko 50 učesnika - učenika muzičkih škola u Beogradu, studenata muzičkih akademija u Srbiji i profesionalnih muzičara.
Kulturni centar Beograda organizuje 1. marta, povodom 200 godina od rođenja slavnog kompozitora i pijaniste Frederika Šopena (1810-1849), muzički maraton posvećen njegovom životu i delu, a u neprekidnom, 12-časovnom programu - od podneva do ponoći, predstaviće se oko 50 učesnika - učenika muzičkih škola u Beogradu, studenata muzičkih akademija u Srbiji i profesionalnih muzičara.
Kroz koncerte, koncertna predavanja i projekciju filmova o životu Šopena, KCB će pokušati da približi publici život i delo tog romantičnog genija koji je uglavnom pisao za klavir, ali je svojom originalnošću i posvećenošću izvršio snažan uticaj na klavirsku muziku i interpretativni stil, uticaj koji se oseća i danas.
Učesnici će izvoditi Šopenova nokturna, valcere, prelide, etide, sonate, balade, skerca...
Publiku će u svaki koncert uvoditi kratki odlomci iz Šopenovih pisama, ali i iz poezije poljskih pesnika koji su bili njegova česta inspiracija.
Muzikolog Srđan Atanasovski odrzaće predavanje “U potrazi za Šopenom”, a biće prikazana i dva filma o Šopenu - “Šopenova mladost” Aleksandra Forda (1952) o odrastanju slavnog kompozitora i “Pesma za sećanje” (1945) Čarlsa Vidora, koji je imao šest nominacija za Oskara.
Radnja Fordovog filma “Šopenova mladost” (Mladošć Chopina), koji će biti prikazan u podne, događa se između 1825. i 1831. godine. To je bilo vreme socijalnih previranja, rastućeg nacionalizma i vapaja za reformama. Ponesen revolucionarnim duhom rodne Poljske, mladi Šopen održava niz koncerata, ali uskoro počinje i da plaća cenu velike i nagle slave.
Šopena u tom filmu igra Česlav Volejko (Czeslaw Wollejko).
Film “Pesma za sećanje” (A Song To Remember), koji će biti prikazan u 19 sati, prati Šopena od 11. godine, kada je profesor Jozef Elsner otkrio genija u dečaku pa sve do njegovih najvećih uspeha, druženja s Francom Listom, susreta sa Balzakom, Paganinijem i Žorž Sand.
U filmu pleni gluma Kornela Vajlda (Cornel Wilde) u naslovnoj ulozi i muziciranje Hozea Iturbija, koji je za potrebe filma izveo niz Šopenovih kompozicija. Igraju i Merl Oberon (Merle Oberon) kao Žorž Sand, Pol Muni (Paul Muni) kao prof. Josef Elzner, te Stiven Bekasi (Stephen Bekašy) kao Franc List.
Program “Šopen - muzički maraton od podneva do ponoći” biće održan u Dvorani KCB-a i Galeriji Artget, a ulaz je besplatan.
Šopen, pesnik na klaviru i jedan od najčuvenijih pijanista i kompozitora svih vremena, rođen je 1. marta pre 200 godina.
Jubilej Šopena slavi se širom sveta, a samo u njegovoj rodnoj Poljskoj, u kojoj je 2010. proglašena “Godinom Šopena”, organizovano je više od 1.200 događaja, uključujući koncerte, izložbe, filmske projekcije i pozorišne predstave.
Povodom jubileja Šopena, Ministarskovo kulture Srbije pokrenulo je inicijativu da jedna od ulica u Beogradu dobije njegovo ime.
Prema navodima Ministarstva, Šopen je stvaralačkim opusom izvršio veliki uticaj na generacije stvaralaca ne samo u muzičkoj umetnosti, već i književnosti i ostavio dubok trag u svetskoj kulturi, zbog čega bi ime tog velikana muzičke istorije trebalo učiniti vidljivijim u Beogradu i Srbiji.
“Imenovanje jedne od beogradskih ulica njegovim imenom, u saradnji Ministarstva kulture i nadležne komisije Skupštine grada Beograda, dalo bi doprinos trajnom podsećanju i pamćenju Frederika Šopena”, navedeno je u saopštenju.
U Poljskoj je 2010. proglašena “Godinom Šopena”, a u njegovu čast najavljeno je više od 1.200 događaja, uključujući koncerte, izložbe, filmske projekcije i pozorišne predstave.
Obeležavanje “Godine Šopena” počelo je 1. januara u kući u kojoj je taj slavni kompozitor i pijanista rođen 1. marta 1810. u Želazovoj Voli, oko 80 kilometara od Varšave. Svečano proglašenje “Godine Šopena” bilo je potom na koncertu Varšavske filharmonije s kineskim pijanistom Langom Lanom.
Obeležavanje 200-godišnjice rođenja Šopena trebalo bi da doprinese i međunarodnoj promociji Poljske, istakao je bivši ministar kulture Valdemar Dabrovski, koji rukovodi proslavom jubileja.
Šopen je proveo prvih 20 godina života u Poljskoj, a 1830. se preselio u Pariz, gde je i umro 17. oktobra 1849. u 39. godini, posle dužeg bolovanja od tuberkuloze.
Zvanični sajt posvećen jubileju Šopena je http://chopin2010.pl
Sajt KCB-a je www.kcb.org.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)