Novi članovi ULUPUDS-a
Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) predstavlja radove šezdesetak novoprimljenih članova na izložbi u galeriji SULUJ u Beogradu, koja će biti otvorena 19. februara. Ove godine primljen je 61 član od oko stotinak prijavljenih, što je po broju i standard u poslednjih nekoliko godina.
Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) predstavlja radove šezdesetak novoprimljenih članova na izložbi u galeriji SULUJ u Beogradu, koja će biti otvorena 19. februara.
Ove godine primljen je 61 član od oko stotinak prijavljenih, što je po broju i standard u poslednjih nekoliko godina.
Na osnovu konkursa, novi članovi primljeni su u devet sekcija profesionalno udruženih arhitekata, scenografa-kostimografa, grafičkih, veb, industrijskih, modnih i tekstilnih dizajnera, umetnika keramičara, slikara-grafičara, vajara i istoričara umetnosti.
Prema navodima tekst kustoskinje Dijane Milašinović Marić, na izložbi novoprimljenih članova vidno je prisustvo upotrebnih, primenjenih umetničkih radova koji su odraz potreba savremenog, domaćeg, kulturnog tržišta. Takođe, na izložbi, koja unekoliko može da predstavlja uzorak-presek primenjenog stvaralaštva u Srbiji, zapaža se izvestan razvoj nekih primenjenih disciplina koje su našle plodno tlo u aktuelnim potrebama društva.
Tako pomak u razvoju uzrokovan i stimulisan od određenih struktura društva oseća se u crkvenoj umetnosti: mozaiku, fresci i konzervaciji, kao i selektivno, u modi, grafičkom dizajnu, scenografiji i kostimografiji u oblasti filma, pozorišta i televizije,potom fotografiji, sveprisutnom, nezamenjivom mediju kao i u ilustraciji i stripu.
Teoretičari umetnosti kao neodvojiv deo i tumači primenjenog stvaralaštva nastoje da uobliče i istraže neomeđane prostore umetničke kreacije, objavljujući knjige, radove, studije.
Neke od umetničkih disciplina, koje su u savremeno vreme veoma prisutne i aktuelne, kao što je muralno slikarstvo, u ovogodišnjoj selekciji nije razaznato niti verifikovano, dok delatnosti kao što su keramika ili vajarstvo, i pored kreativnih potencijala pojedinaca, očigledno i dalje ostaju u prostoru čekanja nekih boljih vremena, navela je Dijana Milašinović Marić.
Kao odraz, odnosno rezultat ekonomske politike i zakonitosti savremenog trenutka, prikazana umetnička dela u velikoj meri odražavaju svekolike potrebe društva koje za konzumiranje kulturne nadgradnje izdvaja i projektuje oskudna sredstva i generalno niti sagledava niti dovoljno stimuliše potencijale i mogućnosti primenjenog stvaralaštva u Srbiji, dodala je kustoskinja.
Foto: rad Nikole Koraća, grafičara i ilustratora - Kraljević Marko
Izložba će biti otvorena do 26. februara.
(SEEcult.org)