Crteži hemijskom olovkom
Izložba 'Modre apstrakcije' Gorana Stojčetovića, koja će biti otvorena 22. januara u Galeriji ’73 u Beogradu, predstaviće crteže rađene hemijskom olovkom, a postavku će pratiti dugometražni film koji prikazuje proces njihovog stvaranja. Prema navodima Stojčetovića, koji je rođen 1975. godine u Skoplju, a diplomirao je slikarstvo na Fakultetu umetnosti u Prištini, crtanje hemijskom olovkom mu je na početku predstavljalo izvestan bunt.
Izložba 'Modre apstrakcije' Gorana Stojčetovića, koja će biti otvorena 22. januara u Galeriji ’73 u Beogradu, predstaviće crteže rađene hemijskom olovkom, a postavku će pratiti dugometražni film koji prikazuje proces njihovog stvaranja.
Prema navodima Stojčetovića, koji je rođen 1975. godine u Skoplju, a diplomirao je slikarstvo na Fakultetu umetnosti u Prištini, crtanje hemijskom olovkom mu je na početku predstavljalo izvestan bunt.
“Hemijskom olovkom sam mogao da uskladim i izrazim jaku poetsku ambivalentnost koja se ogledala u težnji da spojim različite izvore inspiracije. Dugogodišnji rad i istraživanje doveli su do toga da mi hemijska olovka više ne bude sredstvo već sam motiv. Indigo plave, žičaste linije velikom brzinom, u smeru kretanja Zemlje oko Sunca, ‘cepaju’ beli prostor i stvaraju duboke, molske kompozicije koje sam nazvao ‘Modre apstrakcije’”, naveo je Stojčetović.
Prema njegovim rečima, politička potpisivanja različitih mirovnih i ratnih, suštinski obećavajućih sporazuma među narodima, postala su deo vizuelno-scenskog nastupa. Svečano se, na nekom belom papiru, nažvrlja krivudava linija koja obavezuje na odgovornost čitav narod. Ta krivudava linija najčešće iscrtana hemijskom olovkom je, paradoksalno, lična švrljotina imena i prezimena potpisnika.
Stojčetović komunicira s takvom vrstom likovnosti i pokušava da “pronikne u širok spektar odnosa od šaltera do bunkera i obratno”.
Stojčetović se bavi, osim crtanjem, i performansom i scenografijom.
Izložba će biti otvorena do 4. februara.
(SEEcult.org)