• Search form

23.12.2009 | 10:35

Dekodiranje slike

Novi, 125. broj časopisa za teoriju i sociologiju kulture i kulturnu politiku “Kultura”, u izdanju Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Srbije u Beogradu, posvećen je dekodiranju slike, a u 14 eseja glavnog tematskog poglavlja, koje je odabrala profesorka Milanka Todić, predstavljeni su neki od mogućih recepata za čitanje i dekodiranje raznorodne vizuelne građe, od grafike i fotografije, do filma i televizije.

Dekodiranje slike

Novi, 125. broj časopisa za teoriju i sociologiju kulture i kulturnu politiku “Kultura”, u izdanju Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka Srbije u Beogradu, posvećen je dekodiranju slike, a u 14 eseja glavnog tematskog poglavlja, koje je odabrala profesorka Milanka Todić, predstavljeni su neki od mogućih recepata za čitanje i dekodiranje raznorodne vizuelne građe, od grafike i fotografije, do filma i televizije.

Vizuelno-tekstualna ravan komunikacije na stranicama časopisa virtuelno sintetizuje veliki prostorno-vremenski raspon: od Markantonija Rajmondija do Tanje Ostojić i od evropskog do japanskog kulturnog idioma.

Prema navodima Milanke Todić u uvodniku, komunikacija u vizuelnom polju ne funkcioniše prema proverenim i zdravorazumskim pravilima, pa tako niko neće krenuti ka nebu kada vidi saobraćajni znak na kojem je strelica okrenuta u vis. Jer, konvencionalni programi dekodiranja ne važe za slike, kao ni za snove, pa se, za sada niko nije mogao ni predstaviti kao majstor za dekodiranje slike.

U visoko razvijenim tehnološkim kuhinjama posebno se pripremaju i pakuju programi koji svima, bez obzira na jezik, omogućavaju pravljenje, čuvanje i slanje digitalizovanih slika u najudaljenije krajeve sveta. Tu se i završava inženjerski deo rada na enkodiranju i dekodiranju vizuelnih poruka, odnosno, izgradnji informacija, dok je u saznajnoj i simboličkoj ravni, koje se podrazumevaju u svakoj, pa i vizuelnoj komunikaciji, posmatrač prepušten sam sebi i prethodnim iskustvima dešifrovanja slikovnih poruka.

Citirajući Valtera Benjamina (Walter Benjamin): “Sutrašnji analfabeta neće biti onaj ko ne poznaje slova, nego onaj ko ne poznaje fotografiju” (1931), Milanka Todić podsetila je u uvodniku i da je sve počelo od predusretljivog Kodakovog reklamnog slogana za malu i ružnu fotokameru proizvedenu 1888. godine: “Vi pritisnite dugme, a mi ćemo učiniti sve ostalo!”.

U 125. broju časopisa “Kultura” iskustva u dekodiranju slika predstavljaju: Marina Matić, Alen Mik, Pavle Levi, Svetlana Marković, Jovana Dukić, Bojana Videkanić, Predrag Terzić, Jelena Matić, Slavica Radišić, Tatjana Dadić-Dinulović, Nada Torlak, Tijana Đuričić, kao i Bojana Romić i Iva Jestratijević, autorke tekstova “Wikipedia i problem elektronske Agore” i “Zavodljivost vizuelnog - eroticizam u postmodernoj fotografiji”.

U ostalim, redovnim, rubrikama (Istraživanja, Osvrti i Prikazi) su prilozi Vladimira Krivošejeva, Valtera Abela, Jadranke Božić, Aleksandre Đuričić i Milje Vuković.

Novi broj “Kulture” predstaviće 23. decembra u Zavodu za proučavanje kulturnog razvitka Milanka Todić, kao i Bojana Romić i Iva Jestratijević, autorke tekstova “Wikipedia i problem elektronske Agore” i “Zavodljivost vizuelnog - eroticizam u postmodernoj fotografiji”, te direktor ZAPROKUL-a Aleksandar Lazarević.

Časopis “Kultura” pokrenut je 1968. godine (zaslugom Stevana Majstorovića), a ove godine bio je posvećen i temama “Ekranska kultura” (broj 124) i “Kulturni identitet gradova” (122-123).

Prošle godine objavljen dvobroj “Jubilej časopisa 1968-2008” s bibliografijom priloga u brojevima 1-121 i imenskim registrom (120-121/2008), a prethodno je imao i brojeve posvećene delu antropologa Kliforda Gerca (2007), kao i temama “Čitanje muzike” (2006), “Svila na putu” - dve sveske o Kini (2005), “Kultura svaštojeda” - o (is)hrani, gastronomiji i kulinarstvu (2004), “Sajber-prostor i problemi razgraničenja” (2003), “Antropologija tela” (2002), “Kultura Roma” (2002), “Medijska kultura 90-ih: politika spektakla” (2001) i “Antropologija religije” (2001).

Sajt Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka je www.zaprokul.org.rs

Dimitrije Stefanović

Zoran Popovic, Eros, detalj crteza Fragmenti, Cikago, 1985.
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r