• Search form

06.12.2009 | 12:13

Zidne novine Bacača sjenki

Izložba “Zidne novine” projekta “Bilježenje grada/Bilježenje vremena” (BGBV) umetničkog kolektiva Bacači sjenki iz Zagreba biće otvorena 8. decembra u Galeriji savremene umetnosti u Pančevu, a predstaviće u obliku kaširanih fotografija gotovo sva dosadašnja izdanja tog projekta, posvećenog očuvanju nematerijalne urbane memorije.

Zidne novine Bacača sjenki

Izložba “Zidne novine” projekta “Bilježenje grada/Bilježenje vremena” (BGBV) umetničkog kolektiva Bacači sjenki iz Zagreba biće otvorena 8. decembra u Galeriji savremene umetnosti u Pančevu, a predstaviće u obliku kaširanih fotografija gotovo sva dosadašnja izdanja tog projekta, posvećenog očuvanju nematerijalne urbane memorije.

BGBV je dugoročni projekat koji su Bacači Sjenki pokrenuli 2006. godine, a početni impuls za njegovo pokretanje bila je spoznaja da je očuvanje kulturne memorije - posebno nematerijalne urbane memorije - od vitalne važnosti za društva u tranziciji u kojima gradovi postaju žrtve grozničave akumulacije kapitala i brutalnog odnosa struktura moći prema prošlosti.

Ta kontinuirana proizvodnja diskontinuiteta i amnezije posebno pogađa regiju Zapadnog Balkana, pogođenu krvavim ratovima 90-ih.

Tokom tri godine postojanja, BGBV je prošao kroz različite inkarnacije i u međuvremenu se proširio od Zagreba na čitavu regiju. U njegovom jezgru je potraga (istraživanje, prikupljanje i klasifikovanje dokumentacije) za tragovima prošlih događaja u javnim prostorima grada - pre svega umetničkih i političkih, ali i svih ostalih, koji - u trenutku odvijanja, nisu ciljali na trajno prisustvo, ali su se svojom prirodom upisali u njegovu (ne)iščitanu urbanu istoriju.

BGBV nastoji da “ulovi” one krhke i prolazne aspekte prošlosti istražujući sećanja pojedinaca - umetnika-autora događaja, njihovih saradnika, novinara, istoričara, slučajnih prolaznika, i to u različitim formama: od materijalnih zapisa (fotografija, filmova, videa, pisanih svedočanstava) do usmenih evociranja.

Namera autora, međutim, nije bila da se postave u poziciju kustosa ili arhivara, već da, s jedne strane, povežu već postojeće privatne i javne arhive u dinamičnu mrežu i, s druge strane, da prikupljeni materijal predstavljaju u različitim formama kritičke refleksije, koji time postaju novi sloj kreativnog zapisa u kulturnoj memoriji grada - artefakti sami po sebi.

Tako su, pored manjih događaja, ciklusa radionica u regiji (Zagreb, Beograd, Dubrovnik, Ljubljana) i međunarodnog simpozijuma “Senčenje grada: Hipertekstualizacija urbanih prostora”, ovi materijali kanalisani prevashodno kroz dva komunikacijska oblika: “Otvorene urede” i “Zidne novine”. Tako je projekat prisutan u javnosti na raznim nivoima i s pojačanim intenzitetom.

Dok su “Otvoreni uredi” standardni oblik komunikacije projekata Bacača Sjenki s širom javnošću, imali za cilj otvaranje prostora za input publike-javnosti u projekat, “Zidne novine” najširoj javnosti nude na uvid dinamično sintetizovanje prikupljenih materijala.

Koristeći drevni komunikacijski medijum - za mnoge i zastareo u doba virtuelnih komunikacija, Bacači Sjenki su mu podarili auru nanovo otkrivene čari: sedam zagrebačkih uličnih boksova-oglasnika, nekada izloga za repertoar Hrvatske kinoteke, postali su izložbeni prostor za različite BGBV teme i koncepte.

Od 2007. do danas objavljeno je pet izdanja “Zidnih novina” koje predstavljaju iz nove perspektive skrivene i zaboravljene povesti, priče koje su vremenom prerasle u kliše ili one koje su ostale okamenjene u nekom kutku gradskog prostor-vremena.

Svako izdanje ima svoju temu, dok su materijali izloženi u pojedinim boksovima uvek lokacijski vezani za mesto (ili bližu okolinu) na kojem se fizički nalazi boks. Te priče su oblikovane uglavnom kao doku-fikcijski kolaži vizuelnih i pisanih materijala ili kao literarno-grafički fragmenti gradskih sećanja, a trenutno su u pripremi tri nova izdanja “Zidnih novina”.

Bacači Sjenki (Shadow Casters) je umetnička i produkcijska platforma koju su 2001. u Zagrebu osnovali Boris Bakal i Katarina Pejović.

Posvećeni interdisciplinarnoj saradnji, stvaranju i refleksiji, kao i traganju za novim stvaralačkim jezicima, pre svega u polju performansa, urbane i javne umetnosti, novih medija i njihovih hibrida, Bacači Sjenki preispituju postojeće koncepte individualnih i kolektivnih identiteta, baveći se svim vrstama socijalne, političke i kulturne netolerancije i segregacije, podstičući debatu o prirodi i protivurečnostima tekućih globalizacijskih procesa.

Poznati su i pozorišnoj publici, posebno BITEF-ovoj, budući da su ove godine za predstavu “Odmor od povijesti: Proces_grad” (prvi deo) dobili specijalnu nagradu žirija, kao i 2007. godine, kada su izveli predstavu “Ex-pozicija: Proces_grad” (drugi deo), za koju su dobili i nagradu “Oblak” na PUF-u ove godine. Avazovog zmaja na MESS-u 2008. dobili su za celokupnu trilogiju “Proces_grad”.

Izložba u Pančevu biće otvorena do 21. decembra.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r